Monika Dąbrowska i Karolina Micuła stały się bohaterkami Strajku Kobiet

Zdjęcie, na którym widać dwie kobiety rozebrane do połowy, stojące na samochodach z racami w dłoniach obiegło media. Szczególną uwagę przykuwa jedna z nich, bez koszulki, z olbrzymim tatuażem na klatce piersiowej zamiast piersi. To Monika Dąbrowska, kobieta po mastektomii, w jednej ręce wymachuje flagą Strajku Kobiet, w drugiej trzyma odpaloną racę. Co ją pchnęło do takiej formy protestu?

Wracając z rehabilitacji, nie miałam w głowie, że stanę na aucie i będę machała flagą. Chwila, w której na nie wskoczyłam, to były sekundy. Niektórzy przechodnie na początku nie wiedzieli, na co patrzą, widzieli kobietę, ale nie do końca kobietę. Ale może dzięki temu pierwszy raz usłyszeli, że w Polsce mamy drakońską ustawę o planowaniu rodziny i że urządzono właśnie piekło kobiet? - mówi Monika Dąbrowska dla "Wysokich Obcasów"

"Chciałam powiedzieć młodym: skoro mnie udało się wygrać z rakiem, Wam też się uda" - dodaje Dąbrowska.

Przeczytaj także: Martyna Wojciechowska apeluje do Polek: "Pełna mobilizacja! Zróbmy Islandię w Polsce." O co chodzi?

Drugą z bohaterek jest Karolina Micuła - aktorka, wokalistka, laureatka 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Karolina jest również znaną aktywistką i działaczką społeczną. Na jej Instagramie w ostatnich dniach nie brakuje zdjęć z protestu. 

No, nie znudzi mi się nigdy - pisze w swoich postach w mediach społęcznościowych, dodając popularne w ostatnich dniach hasztagi: To jest wojna, Siostrzeństwo, Strajk Kobiet.

Zobacz także: Strajk Kobiet przedstawił postulaty. Marta Lempart w mocnych słowach domaga się dymisji rządu

Słynne zdjęcie Karoliny Micuły zrobiła Katarzyna Piasecka, aktorka kabaretu "Słuchajcie".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

No, nie znudzi mi się nigdy. #strajkkobiet #ToJestWojna #wypierdalać fot. @katarzynapiasecka

Post udostępniony przez Karolina Micuła (@karolinamicula) Paź 26, 2020 o 9:10 PDT

Patrząc na zdjęcia Moniki Dąbrowskiej i Karoliny Micuły od razu nasuwa nam się skojarzenie z obrazem "Wolność wiodąca lud na barykady". Jest to obraz francuskiego malarza, Eugène’a Delacroix upamiętniający wydarzenia rewolucji lipcowej wymierzonej przeciwko panowaniu króla Francji, Karola X. Wolność została uosobiona w postaci kobiety trzymającej w jednej ręce trójkolorową flagę, a w drugiej muszkiet wyposażony w bagnet. Wy też widzicie podobieństwo?