Noworodek i niemowlę nie zdaje sobie sprawy, że jest odrębną od mamy osobą. Rozłączenie z nią odczuwa jako utratę cząstki samego siebie, niemal jak fizyczny ból. Dlatego w pierwszych tygodniach, a czasem nawet miesiącach, mamy wiele czasu spędzają przytulając, kołysząc i lulając maleństwo. Zapewne kupiłaś łóżeczko dla dziecka, ale jak wielu rodziców szybko przekonasz się, że malec czasem czuje sie w nim zagubiony i osamotniony. Prędzej czy później większość dzieci zaczyna spędzać noce w łóżku rodziców...

Duże, duże łoże

Kiedy masz malutkie dziecko, twoim najlepszym przyjacielem może się stać szerokie, wygodne łóżko. Nawet jeśli konsekwentnie bronisz niepodległości małżeńskiego łoża w nocy, duże posłanie przyda się, aby polegiwać na nim z maluchem w ciągu dnia. Możecie razem podrzemać (to bardzo służy niedospanym, młodym mamom!) - mając cię przy sobie, malec będzie znacznie spokojniejszy. Możecie spędzać czas we dwoje, moszcząc się na kanapie lub w fotelu - wtedy przyda ci się kilka dużych poduszek. Dzięki nim będziesz mogła wygodniej usadowić się z maluchem, łatwiej też będzie karmić opierając się o nie. Niektóre mamy bardzo sobie chwalą bujane fotele - pozwalają trzymać dziecko bardzo blisko siebie i jednocześnie bez wysiłku kołysać. To podwójna przyjemność! Jeśli dziecko ma bardzo zły dzień i trudno ukoić jego płacz, rozbierz je i połóż na swoim nagim brzuchu, okryj was razem. Kontakt ";skóra do skóry" działa w takich sytuacjach wręcz magicznie.

Zamiast rąk

Niemowlę płacze, bo nie jest w stanie pojąć, że ukochana istota wyszła na chwilę i zaraz wróci, a nie porzuciła go na zawsze. Ale noszenie stale malca w ramionach jest męczące. Przydadzą ci się sprzęty, które pozwolą zachować bliskość, a jednocześnie... wolne ręce.

Nosidełko

Przeznaczone jest dla maluszków, które stabilizują już główkę - od 3. miesiąca życia. Maluch nie powinien w nim przebywać dłużej niż 2 godziny w ciągu dnia. Wybierając nosidło (cena: 150-450 zł) "przymierz" dziecko i sprawdź, czy jest malcowi wygodnie (pomyśl, czy będzie mu w nim dobrze i za kilka miesięcy!). Dobre dla ciebie będzie takie, które ma regulowane, szerokie szelki krzyżujące się na plecach (nosidełko lepiej się wtedy trzyma). Będziesz miała pewność, że dobrze zapięłaś nosidło, jeśli klamry będą się zamykać z wyraźnym kliknięciem.

Chusta

W sklepach można kupić specjalne chusty, które pozwalają nie rozstawać się z dzieckiem (cena: 80-100 zł), ale tak naprawdę, każda duża chusta lub szal da się użyć do tego celu. Maluch noszony blisko ciała mamy czuje jej ciepło i zapach, słyszy bicie serca, jest przyjemnie kołysany. Dzieci są wtedy spokojne... Chusta nadaje się już dla noworodka - może w niej leżeć, a starszy niemowlak siedzieć. Jest miękka, dzięki czemu idealnie dopasowuje się i do ciała dziecka, i noszącego je rodzica.

Leżaczek-bujaczek

Ma uchwyty, dzięki którym możesz zabrać go wszędzie ze sobą. Maluch będzie cię widział, podczas gdy ty możesz swobodnie wziąć prysznic czy szykować posiłek. Gdy dziecko podskakuje, leżaczek lekko się kołysze, co dostarcza maluchowi dodatkowej rozrywki. Pamiętaj, że niemowlę potrzebuje też swobodnego ruchu - nie trzymaj go cały dzień w leżaczku (cena: 150-500 zł)! Łóżeczko na kółkach Jeśli łóżeczko dziecięce nie ma kółek, zamontuj fotelowe (cena: 3-24 zł/szt.) i przetaczaj je do kuchni czy w pobliże łazienki, jeśli będziesz tam dłużej. Także kojec na kółkach dobrze spełnia to zadanie (cena: 150-400 zł).