Zasiłek macierzyński 2018: rekordowa kwota zasiłku

Może się wydawać, że zasiłki macierzyńskie w Polsce są tak niskie, że nie opłaca się matkom zostawać w domu. Nic bardziej mylnego. Jak ostatnio podał "Fakt" zasiłek macierzyński w Polsce może osiągać rekordową kwotę. Mieszkanka Warszawy otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości ponad  66 tysięcy złotych. Z kolei inna mama, mieszkanka Wrocławia dostaje ponad 37 tysięcy złotych. Podobna sytuacja ma miejsce w Poznaniu, gdzie mama dostaje zasiłek macierzyński w kwocie tego samego rzędu, co mama z Wrocławia. To są rekordowe w Polsce kwoty zasiłków macierzyńskich, ale równie wysokie zasiłki macierzyńskie w wysokości ponad 20 tysięcy, są wypłacane w Chorzowie, Rzeszowie, czy innych miastach.

Rzecznik ZUS, Wojciech Andrusiewicz tak odniósł się do tematu:

Wysokość wypłacanego zasiłku wynika wprost z uzyskiwanego wynagrodzenia. Dlatego tak istotne jest, aby całość naszych zarobków była legalna, a nie wypłacana pod tzw. stołem. - powiedział Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z "Faktem"

Zasiłek macierzyński 2018: dla kogo?

Zasiłek macierzyński wylicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku, zanim mama poszła na urlop macierzyński lub urlop rodzicielski. Zasiłek macierzyński mają prawo otrzymywać kobiety zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie, czy prowadzące własną działalność gospodarczą.

Zasiłek macierzyński może otrzymać kobieta, która w trakcie zatrudnienia urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński należy się każdej kobiecie, która dobrowolnie odprowadza składki.

Wysokość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego wynika wprost z uzyskiwanego wynagrodzenia, od którego odprowadzane są składki chorobowe. Jeśli kobiety takich składek nie odprowadzają, a są zatrudnione na umowę o dzieło, czy bezrobotne, przez pierwszy rok życia dziecka otrzymują co miesiąc tysiąc złotych.