To, jakimi roślinami się otaczamy, ma spory wpływ na nasze życie. Ważna jest również odpowiednia opieka nad posiadanym ogrodem. Rośliny odwdzięczają się nie tylko obfitymi plonami, ale także wzmacniają pomyślność i zapewniają ochronę. Niektóre z nich, tak jak ogórki, należy sadzić w odpowiedniej fazie Księżyca. Inne zaś wymagają specjalnych zabiegów i rytuałów na dobre zbiory i pozytywną energię. Zasadź te ziarna przed końcem maja. Przyniosą ci szczęście w miłości i spokój w rodzinie. Przeczytaj, co należy zrobić.

Przed końcem maja koniecznie zasadź te ziarna na szczęście

Ludowe przesądy nie tylko wskazują, by ogrodem na dobre zajmować się dopiero po Zimnej Zośce, ale także, że każde warzywo na swój odpowiedni czas na sadzenie i zbieranie plonów. Wspominaliśmy już o przestrogach, by nie sadzić kapusty w jeden pechowy dzień, inaczej nici z udanych zbiorów. Wiele mówi się także o zgodnym z przesądami wysiewaniu dyni. Wpływa to nie tylko na wzrost warzywa, ale również na los ogrodnika.

Przesądy głoszą, że ziarna dyni należy sadzić przed końcem maja. Dokładnie ma się to odbywać pomiędzy połową a ostatnim dniem maja. Działania wcześniejsze i późniejsze sprawią, że zbiory dyni będą ubogie, a samo warzywo nie będzie miało smaku. 

Zgodnie z wierzeniami sadzenie ziaren dyni do gruntu w odpowiednim czasie, czyli przed końcem maja to najlepszy sposób na uzyskanie znakomitych okazów. Ponadto już samo wyrastanie pędów dyni z ziemi przynosi szczęście w miłości i spokój w rodzinie gospodarza. Im większe urosną dynie, tym lepiej będzie się działo w domu, a także wzrastać będzie jego dobrobyt i powodzenie we wszelkich przedsięwzięciach. Ważne jest także to, jak sadzimy ziarna dyni – liczy się każdy szczegół.

Zobacz też:

Przesądy o sadzeniu dyni

Od lat rolnicy dyskutują nad przesądami o uprawie dyni. Już w XVII wieku zapisano bowiem ważne uwagi o obchodzeniu się z ziarnami, sadzonkami i pielęgnacją dyni. Wiele z nich stosuje się do dziś, a przesądy rolnicy traktują jako tajemnicze, lecz sprawdzone wskazówki. Oto polskie przesądy o sadzeniu dyni:

  • ziarna dyni należy sadzić zaokrąglonym końcem do góry, by cieszyć się dużymi i kulistymi warzywami,
  • sadzenie ziaren dyni ostrym końcem do góry sprawi, że warzywa będą podłużne,
  • pobieranie nasion ze środka dyni miało sprawić, że nowe warzywa będą kuliste i "brzuchate", 
  • nasiona pobierane z dołu rośliny (bliżej ogonka) mogą być płaskie i szerokie,
  • aby dynie rosły słodkie, przed wysianiem moczono je w wodzie z miodem,
  • ziarna dyni przetrzymywane w otoczeniu zapachu róż lub owoców miały zawierać miąższ o użytym aromacie,
  • pielenie dyni powierzano tylko i wyłącznie kobietom, by warzywa miały niewieście kształty,
  • do zbiorów nie wolno było dotykać dyń i chodzić między nimi, by "nie obróciły się wniwecz".

Czy wierzycie w przesądy o dyni, jej sadzeniu, zbiorach i pielęgnacji? Być może mają w sobie jakieś ziarno prawdy. Warto spróbować i skorzystać ze wspaniałych plonów.

Zobacz także:

Sprawdź także: