Zasady savoir vivre na co dzień i nie tylko

Francuskie savoir vivre można przetłumaczyć jako "sztuka życia". I nie powinno to nikogo dziwić, bo powszechnie przyjęte zwyczaje, formy towarzyskie i reguły pozwalają nam radzić sobie w codziennych (i mniej codziennych) sytuacjach. Stosując sie do zasad savoir vivre masz pewność, że nikogo nie urazisz swoim zachowaniem, ani nie sprawisz mu niepotrzebnie przykrości. To niezwykle ważne szczególnie w ciągu Bożego Narodzenia, gdy spotykamy się z często długo niewidzianymi członkami rodziny.

Savoir vivre dla dzieci

Moja teściowa zawsze pięknie pakuje prezenty. Gdy w ubiegłym roku mój syn rozerwał opakowanie, bo nie mógł się doczekać podarku, okazała swoje niezadowolenie. Uważała, że zmarnował tyle jej pracy. Moim zdaniem to nie on, ale teściowa zachowała się mało kulturalnie. Mam rację?

Marzena, e-mail

Teściowa zachowała się nieelegancko. Opakowanie prezentu jest jego częścią i od momentu wręczenia należy do obdarowanego. To on decyduje, czy rozerwie papier, czy starannie rozwinie. My zaś pakując, robimy to tak, by obdarowany nie miał z tym problemu. No i musimy się liczyć, że opakowanie, jak efektowne by nie było, raczej zostanie zniszczone.

Savoir vivre a zasady dotyczące odwoływania wizyt

Gdy rok temu zapraszaliśmy na świąteczny obiad ciocię, okazało się, że jest przeziębiona. Odwołałam spotkanie, bo nie chciałam, by zaraziła dzieci. Ciocia jest obrażona i w tym roku nie chce przyjść.

Joanna, Płock

Gdy jesteśmy przeziębieni, nie odwiedzamy znajomych, zwłaszcza gdy w domu są dzieci. Ciocia powinna zatelefonować do państwa i odwołać swoje przyjście. Z kolei z Pani strony elegancko byłoby, odwołując zaproszenie, zaproponować inny termin. Warto zadzwonić i spokojnie wyjaśnić sprawę. W końcu święta to czas pojednania.

Zasady savoir vivre w Boże Narodzenie

W rodzinie męża wszyscy robią listę wymarzonych prezentów. Szwagier złożył nam zamówienie na sprzęt kuchenny. Wydaje mi się to nietaktem.

Zobacz także:

Ewa, e-mail

Zwyczajowo umawiamy się co do formy upominków, uwzględniając możliwości wszystkich. Dobrą formą są prezenty rodzinne, czyli rodzina daje coś rodzinie. Można też uzgodnić, że np. wszyscy składają się na telewizor dla rodziców. Natomiast składanie Państwu konkretnego zamówienia jest ze strony szwagra nietaktem.

Opakowanie upominku świadczy o ofiarodawcy

Kilka razy dostałam prezenty w torebkach nieadekwatnych do podarków, np. w opakowaniu po kosmetykach była książka. A może się czepiam?

Anna, Żyrardów

Niestety to duża wpadka. Opakowanie prezentu jest bardzo ważne – wyraża stosunek do osoby obdarowywanej i dodaje wartości nawet najdrobniejszemu upominkowi. Nie wykorzystujemy przypadkowych firmowych torebek i nie zostawiamy sobie świątecznych, by dać w nich komuś prezent w maju.

Zobacz też:

Prezenty pod choinkę dla niej >>>>

Prezenty pod choinkę dla niego >>>>

Prezenty pod choinkę dla dziecka >>>>

Savoir vivre w biznesie czyli firmowa wigilia


Robimy w pracy składkowe spotkanie wigilijne. W ubiegłym roku i dwa lata wcześniej koleżanka, która się zajmowała jego organizacją, oddawała niezjedzone potrawy osobom, które je przygotowały. Czułam się niezręcznie.

Justyna, Elbląg

To, że koleżanka podjęła się organizacji służbowej Wigilii, nie znaczy, że pozostali mają biernie uczestniczyć. Przecież to wspólne spotkanie. Proponuję, by wystąpiła Pani z propozycją, by wspólnie ustalić, jak podzielić to, co zostało. Ze zgłoszonych pomysłów można wybrać formę, która zadowoli większość. Wtedy problem rozwiąże się sam.

Czy na Wigilię zaprosić chłopaka?


Siostra chce przyprowadzić swojego chłopaka na Wigilię. Mama nie ma nic przeciwko, ale tata uważa, że to nie wypada, bo to rodzinna uroczystość.

Ola, Lublin

Kolacja wigilijna to okazja do spotkań nie tylko rodzinnych. Możemy zaprosić krewnych, ale też przyjaciół, osoby samotne z naszego otoczenia. Staramy się, by nikt z bliskich nie pozostał sam. W naszej tradycji jest miejsce przy stole dla wędrowca. Jeżeli chłopak siostry z jakichś powodów spędza Wigilię sam, nie widzę problemu. W innym przypadku sytuacja jest niezręczna, co na to jego rodzice? Trzeba to ustalić. Można zaproponować, że siostra z chłopakiem po Wigilii u państwa pójdzie do niego na kolację.

Zasady savoir vivre przy stole

Szwagierka podczas rodzinnych obiadów przynosi dania na półmiskach i nakłada każdemu ogromne porcje. Wolałabym zrobić to sama.

Iza, Gostynin
 
Podczas obiadu każdy nakłada sobie sam. Nie zmuszamy nikogo do jedzenia i nie dziwimy się, że ktoś nie wszystko, co przygotowaliśmy, skosztował. Rodzinne obiady mają być przyjemne, by biesiadnicy chętnie, a nie z obowiązku, do nas przychodzili. Jeśli jednak dostaliśmy już olbrzymią porcję, zjedzmy tyle, ile możemy. Podziękujmy, dodając, że było pyszne.