Styl życia wymusza na nas konieczność szybkiego przygotowywania posiłków, a z braku czasu na kuchenne eksperymenty serwujemy wciąż takie same dania – gołąbki, kotlety schabowe, pierogi. Do domu zamawiamy przede wszystkim potrawy azjatyckie i włoskie – z badań pracowni Ipsos wynika, że w 2013 roku spośród osób zamawiających jedzenie online aż 79% zdecydowało się na pizzę.

Na szczęście wzrasta zainteresowanie naszych rodaków światem indyjskiej sztuki kulinarnej, która pod wieloma względami jest wyjątkowa. Wyróżnia się szczególnym aromatem ziół, korzeni i warzyw stosowanych w specjalnych mieszankach przypraw. A połączenie tradycyjnych w Polsce mięs i warzyw czy ryżu z orientalnymi akcentami może przynieść zupełnie nową jakość i zadowolić najbardziej wyszukane podniebienia. Osoby, które chcą samodzielnie przygotować ciekawe dania, mogą też skorzystać z gotowych, dostępnych na naszym rynku produktów pochodzących z Indii.
   
 Indyjska kuchnia – pachnąca, zdrowa i smaczna        

Fascynuje nas indyjska filozofia, zgodnie z którą do żywności – daru niebios – podchodzi się z szacunkiem, a samo gotowanie jest traktowane jak religijny rytuał. Współcześnie kuchnia tego kraju jest różna w zależności od regionu.

Najbardziej popularne są u nas dania wywodzące się z terenów północnych, na których muzułmanie doprowadzili do perfekcji sztukę przyrządzania drobiu, jagnięciny, baraniny i koziego mięsa. Wypiekane w specjalnym piecu tandoori  lub duszone w sosie z warzyw i aromatycznych przypraw stanowi ono podstawę posiłków.       

Najwięcej dań wegetariańskich serwuje się natomiast w środkowej i południowej części Półwyspu Indyjskiego, wykorzystując do ich przygotowania składniki takie jak soczewica, ciecierzyca, fasola i groch. Kuchnia ta ma zwolenników przede wszystkim wśród wegetarian i wegan, gdyż opiera się na naturalnych surowcach niepochodzących od zwierząt – warzywach, roślinach strączkowych, ryżu i mleku kokosowym.

Najpopularniejszymi napojami są kawa z mlekiem oraz smaczna lassi – mieszanka jogurtu z wodą i orzeźwiającymi przyprawami.

Korma, masala, butter chicken, czyli najpopularniejsze smaki Indii

Indie pachną kurkumą, szafranem, imbirem, anyżem, kolendrą, czosnkiem, kuminem, kardamonem, curry, gałką muszkatołową i wieloma innymi składnikami, które warto wypróbować również w polskich domach. Tamtejsze potrawy są unikalne, ponieważ rodziny przechowują w tajemnicy receptury, z których wykonuje się indywidualne mieszanki przyprawowe (masale). Dziś 30% Polaków sięga po egzotyczne przyprawy, które gościły na naszych stołach już w dawnych wiekach. Rocznie kupujemy ich aż 35 000 ton i choć najwięcej wydajemy na czarny pieprz i paprykę, to coraz częściej stosujemy kurkumę, imbir, czarnuszkę czy cynamon, dodając je zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dań opartych na indyjskich inspiracjach.
      
Największą popularnością cieszy się indyjska kuchnia w swojej drugiej ojczyźnie – Wielkiej Brytanii, dokąd przywędrowała wraz z kolejnymi falami hinduskich emigrantów (obecnie Hindusi – przed Irlandczykami i Polakami – stanowią w tym kraju pierwszą pod względem liczby mieszkańców mniejszość narodową). Co ciekawe, to brytyjscy producenci uczynili z tradycyjnych indyjskich chlebków naan towar eksportowy, produkując je u siebie i wysyłając... do Indii.
      
Narodową potrawą Brytyjczyków jest chicken tikka masala, czyli kurczak podawany w sosie z pomidorów, śmietany i aromatycznych ziół, który prawdopodobnie przywędrował tu z Pendżabu. Co ciekawe, istnieje aż 48 przepisów, według których przyrządza się ten najpopularniejszy smak indyjskiej kuchni. Sos – masalę – w każdym hinduskim domu robi się inaczej. Składniki najpierw praży się oddzielnie, a później łączy wszystkie razem i drobno mieli. Mieszanka jest dodawana pod koniec gotowania potrawy. Popularnością w Europie cieszy się korma , której bazą jest jogurt z przyprawami – podawany również w wersji wegetariańskiej. Najbardziej znanym na świecie daniem indyjskim jest murgh makhani , czyli inaczej  butter chicken – kurczak na maśle podawany z chlebem  naan lub ryżem. Ostrość jego smaku bywa nieco większa niż w przypadku tikka masala , a do przyrządzenia drobiu wykorzystuje się prażone orzeszki nerkowca, garam masalę, papryczki chili, imbir, ocet, cynamon i kardamon.
 
Sosy ponad wszystko!     

Zobacz także:

Polacy lubią sosy, które stanowią nieodłączny dodatek do naszych potraw, szczególnie dań obiadowych. Ze wspomnianego już badania Pizza Raport za rok 2013 wynika, że chętnie spożywamy sosy czosnkowe (taki do włoskiego dania zamówiło 54% osób) i słodko-kwaśne (na niego zdecydowało się 14% badanych), a w mniejszym stopniu eksperymentujemy z nowymi smakami. Do samodzielnego przygotowania dań najczęściej kupujemy gotowe sosy, choć pomału nudzą się nam tradycyjne słoiczkowe smaki włoskie, meksykańskie czy chińskie.

Świetną alternatywą mogą być w tym przypadku pyszne, aromatyczne i gęste sosy indyjskie, niezwykle cenione na świecie ze względu na swoje wyrafinowane smaki. Gdy chcemy przygotować oryginalne danie w domu, a nie mamy na to zbyt wiele czasu, źródłem niewyczerpanych inspiracji mogą być gotowe sosy, które nie zawierają sztucznych barwników ani konserwantów i powstają z naturalnych składników (np. tikka masala, korma czy   butter chicken ). Wygodę stanowi fakt, że sosy w słoikach są przeznaczone zarówno dla osób wybierających jedzenie pikantne (ostre i średnio ostre), jak i łagodne. Najmłodszym może smakować np. kremowy sos korma pochodzący z północnych Indii i mający w swym składzie wiórki kokosowe, mleczko kokosowe, aromaty imbiru, kolendry oraz czosnku. Miłośników sosów pomidorowych zachwyci butter chicken na bazie masła, pomidorów, kardamonu i kozieradki. Zaletą tego typu rozwiązań jest szybkość i łatwość przyrządzania, a także pewność, że efekt będzie godny naszych starań.

Produkty tego typu, jak np. sosy marki Patak’s , mogą być inspiracją do tworzenia interesujących dań obiadowych łączących niepowtarzalne smaki z tradycyjnymi składnikami – kurczakiem, indykiem, wołowiną, a także warzywami i roślinami strączkowymi. Na stronie www.pataks.pl można znaleźć wiele ciekawych przepisów do wypróbowania w domowym menu.

Choć w dziedzinie sztuki kulinarnej jesteśmy tradycjonalistami, wciąż szukamy nowych, ciekawych smaków, dzięki którym dania będą zwieńczeniem dnia i oczarują nasze zmysły. W taką intrygującą podróż do krainy aromatów zaprasza nas kuchnia indyjska, która zyskała już aprobatę milionów konsumentów na całym świecie. Warto poznać ją lepiej, m.in. korzystając z możliwości przygotowywania potraw z gotowych produktów.