Wielu rodziców zastanawia się, co może świadczyć o bólu brzucha u dziecka, które jeszcze nie mówi, a także w jaki sposób zapobiegać tej dolegliwości, aby jednak maluszek nie musiał się z nią męczyć... Poprosiliśmy o wsparcie eksperta dr hab. n. med. Ernest Kuchar, pediatrę, który rozwiał wątpliwości opiekunów najmłodszych.

Co może świadczyć o bólu brzucha u niemowlęcia?

Lekarz podkreślił, że w sytuacji, gdy dziecko jeszcze nie mówi, całym swoim zachowaniem i mową ciała zdradza, że boli je brzuszek. Typowe symptomy to: niepokój i płacz, przyciąganie nóżek do brzuszka oraz ogólna drażliwość. Ponadto bólom brzucha mogą towarzyszyć zaparcia, nadmierne oddawanie gazów i stolce o zmienionym wyglądzie.

– Do najczęstszych przyczyn ostrego bólu brzucha u niemowląt należą kolka, nietolerancja mleka krowiego, zaburzenia czynnościowe, w tym zaparcia oraz zakażenia wirusowe przewodu pokarmowego. Rzadko przyczynami bólu brzucha mogą być groźne problemy zdrowotne jak wgłobienie, zapalenie wyrostka robaczkowego czy zakażenie dróg moczowych. Czynnościowy ból brzucha (ang. functional abdominal pain disorder, FAPD), w tym zespół jelita nadwrażliwego, jest najczęstszą przyczyną przewlekłych, nawracających bólów brzucha u dzieci – przypomina pediatra.

Ekspert podkreślił, że kolka zwykle występuje u niemowląt w wieku od dziesięciu dni do trzech miesięcy życia.

– Nie wiemy dokładnie, co ją powoduje, ale wydaje się, że za kolkę odpowiadają szybkie i silne skurcze jelit. Dolegliwości często nasilają się późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, a towarzyszyć im może niepohamowany płacz, podciąganie nóżek, częste oddawanie gazów i ogólna drażliwość – dodał.

Z kolei podkreślił również, że wgłobienie jest rzadkim stanem, który może powodować ból brzucha u małych niemowląt (zazwyczaj między 8. a 14. miesiącem życia). Problem ten występuje, gdy jedna część jelita wsuwa się teleskopowo do środka innej części jelita, tworząc blokadę, która powoduje silny ból. Dziecko będzie gwałtownie płakać i ciągnąć nogi w kierunku brzucha. Po napadach bólu nastąpią okresy bez bólu brzucha i często bez żadnych objawów. Niemowlęta mogą również wymiotować i mieć ciemne, śluzowate, stolce z krwią, które często wyglądają jak galaretka porzeczkowa.

Małe dzieci często cierpią na zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Zakażenia wirusowe i bakteryjne przewodu pokarmowego zwykle przebiegają z biegunką lub wymiotami. Często towarzyszy im również ból brzucha. Ból trwa zazwyczaj jeden lub dwa dni, a następnie ustępuje.

W jaki sposób możemy pomóc dziecku, gdy mamy do czynienia z bólem brzucha i jak temu problemowi zapobiegać?

– Z punktu widzenia występowania najczęstsze dziecięce bóle brzucha, zwłaszcza przewlekłe mają charakter czynnościowy i choć dolegliwe nie są groźne dla dziecka. Z kolei poważne przyczyny bólu brzucha choć rzadkie, wymagają pilnej interwencji lekarskiej, dlatego rodzice powinni szukać pomocy w nagłych wypadkach, jeśli wasze dziecko: ma silny ból brzucha, który się nasila lub trwa dłużej niż godzinę, wykazuje oznaki odwodnienia – moczy mniej niż sześć pieluch dziennie (ponad osiem godzin nie oddało moczu u starszych dzieci), ma suche śluzówki jamy ustnej, wyraźnie mniej się ślini lub płacze bez łez, ma krwawą biegunkę lub wymiotuje krwią – podkreśla dr Kuchar.

Pediatra dodał także, że przy powszechnych dolegliwościach o umiarkowanym nasileniu warto poczynić obserwacje, co prowokuje ból, a co łagodzi jego nasilenie, spróbować modyfikacji żywienia, w tym np. zwiększenia ilości błonnika w razie zaparć oraz stosowania probiotyków, które mogą korzystnie wpłynąć na mikrobiotę przewodu pokarmowego i złagodzić dolegliwości czynnościowe.

Zobacz także:

Lepiej zapobiegać niż leczyć…

Aby dziecko nie cierpiało na bóle brzuszka, a także zaparcia, biegunki i wzdęcia, warto zadbać o zbilansowaną dietę. Zwróć uwagę, by na co dzień jego jadłospis zawierał odpowiednią ilość warzyw i owoców, produktów zbożowych, nabiału i produktów mlecznych, mięsa i ryb, a także zdrowych tłuszczów. Warto zadbać także o prawidłowe nawodnienie.

Poprawę funkcjonowania układu pokarmowego oraz złagodzenie dolegliwości bólowych pomaga osiągnąć również zadbanie o mikrobiotę jelitową, w której obecność bakterii sprzyjających powstawaniu gazów oraz bólom brzucha będzie minimalna. Takie wsparcie dla bariery jelitowej może dać stosowanie probiotyków.

SANPROBI IBS krople. Moc jednej kropelki!

To probiotyk, który otrzymał pozytywną opinię Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. A co najważniejsze – wystarczy jego jedna kropla, aby dostarczyć do organizmu miliard żywych bakterii probiotycznych. Dzięki temu preparat korzystnie wpływa na stan mikrobioty, zwiększając jej różnorodność co zmniejsza ryzyko pojawienia się bólu brzucha, wzdęć, biegunki czy zaparć.

Jakie inne zalety ma ten probiotyk? Lactiplantibacillus plantarum 299v (wcześniej Lactobacillus plantarum 299v) to jeden z najlepiej udokumentowanych szczepów na świecie, opisano go w niemal 170 publikacjach naukowych, z czego ponad 60 stanowią badania kliniczne.

Ponadto jest bezpieczny (również dla alergików!), akceptowany i tolerowany przez najmłodszych, dlatego można podawać go dzieciom już od 1. roku życia.

Czy już wiesz, jak skutecznie pomóc maluszkowi?

Ekspert: dr hab. n. med. Ernest Kuchar – specjalista chorób zakaźnych, medycyny sportowej, pediatra. Kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Członek krajowych i międzynarodowych towarzystw naukowych (m.in. International Organisation of Sports Medicine (FIMS) oraz European Society for Paediatrc Infectious Diseases). Autor i współautor podręczników medycznych, a także wielu publikacji naukowych.