Stan zapalny pęcherza, choć z pozoru niegroźny, potrafi uprzykrzyć życie. Objawy takie jak pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu i parcie na pęcherz są wyjątkowo dokuczliwe.

Koniecznie do lekarza

Na chorobę tę skarżą się cztery razy częściej panie niż panowie. A to dlatego, że u kobiet cewka moczowa jest krótka - ma 4-5 cm. Drobnoustroje łatwiej przedostają się z niej do pęcherza, a czasami moczowodami aż do nerek. Zwykle infekcję wywołują bakterie Escherichia coli żyjące w jelicie grubym - przy niedostatecznej higienie mogą one trafić do pęcherza. Zapaleniu sprzyja także wychłodzenie organizmu, stany zapalne dróg rodnych, ciąża, stany alergiczne.

Czytaj także:


Ważne pytania do urologa


Intymne infekcje – jak się z nimi uporać?

Kiedy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy, trzeba zgłosić się do internisty. Z wizytą nie wolno zwlekać, jeśli boli krzyż, a mocz staje się mętny i widoczne są w nim ślady krwi. To może świadczyć, że doszło już do zapalenia nerek.

Zapalenie pęcherza leczy się antybiotykami. Dodatkowo, by złagodzić dolegliwości bólowe, lekarz może przepisać środki rozkurczowe, np. No-spę. Leki trzeba zażywać zgodnie z zaleceniami i nie przerwać kuracji, nawet wtedy, gdy objawy ustąpią, bo grozi to nawrotem choroby i uodpornieniem się bakterii na podany antybiotyk.

Dobre domowe sposoby

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, można robić nasiadówki w mocnym naparze rumianku lub szałwii (30 g suchych ziół zalać dwoma szklankami wrzątku, parzyć pod przykryciem 5-10 minut, przecedzić i wlać do bardzo ciepłej wody w misce). Dobre rezultaty daje też ogrzewanie podbrzusza termoforem. Tuż po takich zabiegach koniecznie trzeba położyć się do łóżka, aby nie wychłodzić organizmu.

Nieznośne pieczenie, towarzyszące oddawaniu moczu, złagodzi niegazowana woda mineralna z sokiem z cytryny. Trzeba ją pić po szklance przynajmniej 6 razy dziennie. Sok zmieni środowisko w drogach moczowych na bardziej kwaśne, utrudniając namnażanie się drobnoustrojów, woda natomiast rozcieńczy mocz i usunie wraz z nim część bakterii.

Ulgę przyniosą też żurawiny. Działają one przeciwzapalnie i zapobiegają osadzaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych. Można pić sok z tych owoców (szklankę dziennie) lub zażywać gotowy preparat, np. Vitabutin. Warto w czasie choroby zrezygnować z używek - kawy, alkoholu i papierosów. Wysuszają one śluzówkę dróg moczowych, co zwiększa ból podczas oddawania moczu.