Odkurzacz centralny jest instalacją składającą się z rur ssących ukrytych w ścianach. Rura taka wyglądająca jak zwykła rura od odkurzacza jest od niej dłuższa. Po wyciągnięciu jej z gniazda automatycznie się uruchamia i możemy odkurzać swobodnie dom. Odkurzacz centralny składa się z jednostki centralnej w której znajduje się silnik i pojemnik na śmieci. Montuje się je zwykle w garażu, piwnicy lub na strychu. Jednostka taka musi mieć odprowadzenie powietrza na zewnątrz więc pomieszczenie w którym jest montowana musi nie może być usytuowane w środku domu. Zbiornik na śmieci wymienia się kilka razy w roku, podobnie jak filtry.
Rury ssące umieszczone są w estetycznej puszce zamontowanej w ścianie. To nimi transportowany jest kurz do zbiornika. Podpięte są one od wewnątrz do gniazda ssącego. Wystarczy jedno gniazdo na całe piętro, gdyż długość węża pozwala na odkurzenie 50-100 m² powierzchni.
Instalację centralnego odkurzacza najlepiej zlecić na etapie budowania domu, jest to oczywiście też możliwe w domu już gotowym ale wiąże się z wieloma przeróbkami.

Do zalet takiego odkurzacza należy z pewnością jego bezgłośna praca oraz zdrowa cyrkulacja powietrza które zostaje wydmuchiwane na zewnątrz, co jest szczególnie wskazane alergikom. Największym plusem takiego odkurzacza jest jego wygoda, nie musimy już rozwijać kabli ani nosić ze sobą odkurzacza po wszystkich pietrach. Szczególnie wygodna jest centralna zmiotka, to mała szczelina montowana zwykle w kuchni pod którą zmiatamy wszystkie okruchy i uruchamiamy ją nogą. Zmiotka wszystko wspaniale wciąga!

Wadą centralnych odkurzaczy jest z pewnością ich cena – kilka tysiecy złotych oraz wysoki koszt napraw. Użytkownicy centralnych odkurzaczy często narzekają też na dużą wagę węży spowodowaną ich długością oraz mnożenie się bakterii w rzadko opróżnianych zbiornikach w jednostce centralnej.