Zakaz handlu w niedzielę: czy będą zmiany?

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu w niedzielę, jeszcze tylko w tym roku będzie możliwe zrobienie zakupów w ostatnią niedzielę w miesiącu, ponieważ od przyszłego roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii z Jadwigą Emilewicz na czele przygotowało raport, z którego wynika, że żadne zmiany w ustawie o zakazie handlu nie są potrzebne. To oznacza że od 2020 roku w każdą niedzielę miesiąca sklepy będą zamknięte. "W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Przy czym niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków." - informuje resort.

Zakaz handlu w niedzielę: Polacy są przeciwni

Chociaż ministerstwo podkreśla, że te zmiany są dobre, to Polacy są przeciwni takiemu rozwiązaniu. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, wynika, że zaledwie 32% Polaków popiera ograniczenie handlu we wszystkie niedziele.

"Widzimy wyraźnie, że ludzie, dostrzegając, jak uciążliwe są regulacje obowiązujące w tej chwili i jak dokuczliwy może być całkowity zakaz handlu od 2020 roku, przychylniej oceniają to, co było rok temu, czyli dwie niedziele handlowe w miesiącu. Nic w tym dziwnego, w perspektywie najbardziej restrykcyjnych regulacji, które mają zacząć obowiązywać w przyszłym roku, łagodniejsze ograniczenia wyglądają na dużo bardziej racjonalne" - powiedział prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

Zakaz handlu w niedzielę: ministerstwo chwali się badaniami

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii twierdzi wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę niesie za sobą wiele korzyści. "Polacy coraz częściej spędzają czas z rodziną oraz poświęcają go na rekreację". 

Ze zmian najbardziej zadowoleni są pracownicy handlu. Jak pokazują badania przeprowadzone na zlecenie NSZZ "Solidarność" - 90 % ankietowanych kobiet i 92% mężczyzn pozytywnie ocenia nowe przepisy. Pracownicy dostrzegają "wiele korzystnych aspektów wprowadzenia niedziel wolnych od handlu, takich jak poprawę samopoczucia i możliwość spędzania więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi.

Jak tłumaczy ministerstwo zakaz handlu w niedzielę nie wpłynął na wyniki sprzedaży, które w 2018 roku były najlepsze od ok.10 lat. "Przyczyn tego należy upatrywać m.in. w rosnących dochodach Polaków, korzystnych zmianach rynku pracy, silnej gospodarce, a także korzystnych warunkach pogodowych. Przytaczane w raporcie dane MF wyraźnie wskazują na pozytywne, liniowe trendy wzrostowe przychodów wszystkich kategorii przedsiębiorstw z sektora handlu detalicznego." - czytamy w komunikacie resortu.  

Zobacz także:

Czy Wy pochwalacie pomysł zakazu handlu we wszystkie niedziele?