Zaginięcie Madeleine McCann, które miało miejsce 3 maja 2007 roku do dziś pozostaje najbardziej medialną sprawą kryminalną ostatnich lat. Co wiemy dokładnie piętnaście lat później? Czy pojawiły się nowe tropy, które wreszcie doprowadzą śledczych do rozwiązania? 

Zaginięcie Madeleine McCann. Kim są rodzice Madeleine i co wydarzyło się 3 maja 2007 roku w Praia da Luz? 

Madeleine McCann urodziła się 12 maja 2003 roku w Leicester, jednym z największych angielskich miast. Jej rodzice - Kate i Gerry McCann są lekarzami. Oboje urodzili się w 1968 roku. Małżeństwem są od 1998 roku. Poza Madeleine mają bliźnięta - córkę Amelie i syna Seana, które w chwili zaginięcia siostry miały zaledwie dwa lata i spały razem z nią w pokoju. Jedyne ich fotografie pochodzą z tamtego okresu. Dziś trzymają się z dala od mediów, o co szczególnie zabiegają rodzice. Rodzina McCann'ów wciąż mieszka w Rothley pod Leicester. Gerry McCann jest dziś profesorem kardiologii, Kate była lekarzem rodzinnym, ale od zaginięcia córki nie pracuje w zawodzie. Działa za to aktywnie na rzecz dziecięcych organizacji charytatywnych.

Noc zaginięcia Madeleine McCann: ustalona wersja wydarzeń

Czwartek, 3 maja 2007 roku. Rodzina McCann'ów przebywa na wakacjach w kurorcie The Ocean Club w miejscowości Praia da Luz w portugalskim regionie Algarve. Około godz. 19.30 Kate i Gerry McCann wychodzą na kolację, zostawiając śpiące dzieci wynajmowanym apartamencie. Podczas wieczoru kilkukrotnie wychodzą sprawdzić, co się z nimi dzieje i czy ich nie potrzebują. Około 22:00 Kate McCann orientuje się, że w pokoju nie ma 4-letniej Madeleine. Jest za to otwarte okno, które wcześniej było zamknięte. Z późniejszych zeznań matki zaginionej dziewczynki wynika również, że policja została wezwana po ok. 10 minutach (policja jednak utrzymuje, że wezwanie odebrano pół godziny później). 

Popędziłam do restauracji, krzycząc, że ktoś zabrał Madeleine. Wtedy zaczął się koszmar – wspominała później tamten wieczór Kate McCann. 

Zaginięcie Madeleine McCann: śledztwo 

Natychmiast ruszają poszukiwania dziecka. Wkrótce po uznaniu zaginięcia Madeleine, zostaje przesłuchanych dwóch mężczyzn - Robert Murat (lokalny biznesmen zatrudniony przez McCann'ów jako ich tłumacz) i Siergiej Malinka (imigrant z Rosji zamieszkujący Portugalię) oraz przyjaciele rodziny dziewczynki: Rachel Oldfield, Matthew Oldfield, Russell O’Brien, Jane Tanner, Fiona Payne, David Payne i Diane Webster. Wszystkie tropy prowadzą jednak donikąd, a Malinka napisze nawet później książkę o tym, że fałszywe oskarżenie zniszczyło mu życie. 

Trzy miesiące po zaginięciu Madeleine, portugalska policja znajduje ślady krwi w pokoju, w którym doszło do domniemanego porwania. Powstaje hipoteza, że Madeleine została zamordowana. Niestety, DNA jest niekompletne i nie da stwierdzić, do kogo należy krew. Niedługo później w samochodzie wynajmowanym przez McCann'ów w czasie ich pobytu w Portugalii, policja znajduje ślady ich zaginionego dziecka (m.in. w postaci włosów). 7 września 2007 roku policja ponownie przesłuchuje Kate i Gerry’ego McCann'ów, po czym nadaje im status podejrzanych. Ich wizerunek zostaje nadszarpnięty i nie zmieni tego nawet oczyszczenie z zarzutów i uzyskanie odszkodowania od kilku gazet pozwanych przez nich za oszczerstwa i przypisywanie winy.

W połowie 2008 roku portugalska prokuratura umarza śledztwo z możliwością wznowienia go w razie pojawienia się nowych dowodów w sprawie. Jednocześnie, w Zjednoczonym Królestwie - ojczyźnie McCann'ów - media rozpisują się na temat licznych błędów, które mieli popełnić śledczy z Praia da Luz. Wymieniają źle zabezpieczone dowody, nieprzesłuchanie wszystkich świadków oraz niesprawdzenie bilingów podejrzanych osób. Pod naciskiem rodziców zaginionej dziewczynki i premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona w 2011 śledztwo wznawia brytyjska policja. W kwietniu 2012 roku brytyjscy funkcjonariusze oficjalnie zwracają się do portugalskiej policji z prośbą o ponowne rozpoczęcie śledztwa. Mają bowiem poszlaki, które wskazują na to, że dziewczynka wciąż może żyć. Do lutego 2013 roku Scotland Yard identyfikuje 195 niesprawdzonych, acz potencjalnych scenariuszy oraz nowe tropy, które mogą pomóc w rozwiązaniu sprawy zniknięcia Madeleine McCann...

Zaginięcie Madeleine McCann: hipoteza uznawana za najbardziej prawdopodobną

Według najbardziej prawdopodobnego scenariusza dziewczynka została uprowadzona przez siatkę pedofili. W 2012 roku pedofil Raymond Hewlett wyznał przed śmiercią, że dziewczynka może znajdować się w Rosji lub Ukrainie. 

Zobacz także:

W maju 2019 roku portugalski tabloid "Correio de Mangha" opublikował informacje, że policja ma nowego podejrzanego. Trzy dni później brytyjskie media podały, że chodzi o niemieckiego pedofila Martina Neya, który aktualnie odbywa wyrok dożywocia za morderstwo trzech chłopców i wykorzystanie seksualnie kilkudziesięciu dzieci.

W 2020 roku, po 13 latach od zdarzenia, niemiecka policja ogłosiła personalia podejrzanego o porwanie i zamordowanie Madeleine McCann. Potencjalnym sprawcą miał być znany z policyjnych kartotek pedofil i przestępca seksualny - Christian Brückner, który obecnie odsiaduje wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności za gwałt dokonany na 72-letniej kobiecie.

Zaginięcie Madeleine McCann: podejrzany Christian Brückner / fot. mat. prasowe Viaplay

Zaginięcie Madeleine McCann: dokument "Madeleine McCann – The PrimeSuspect"

19 maja swoją premierę będzie miała oryginalna produkcja Viaplay - "Madeleine McCann – The PrimeSuspect", w której zostanie zaprezentowane, jak znany brytyjski dziennikarz telewizyjny i były policjant Mark Williams-Thomas dociera do kluczowych informacji na temat Christian Brücknera. Na ekranie zobaczymy szczegółowe śledztwo, analizę sprawy zaginięcia dziewczynki i jej powiązań z pedofilem powstałą na podstawie zebranych dowodów. 

WIĘCEJ #CrimeStories: