Jak powstaje zaćmienie Słońca?

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które powstaje w momencie, gdy Księżyc ustawia się pomiędzy Słońcem i Ziemią w linii prostej. Dochodzi wówczas do przysłonięcia światła słonecznego. Może być obrączkowe, częściowe lub całkowite.

Zaćmienie obrączkowe, określane także jako pierścieniowe występuje, gdy Księżyc jest na tyle oddalony od Ziemi, że nie jest w stanie całkowicie przysłonić Słońca. Na niebie obserwujemy wówczas ognistą obręcz (ang. the ring of fire) z czarnym dyskiem w środku. Podczas częściowego zaćmienia Słońce przysłonięte jest tylko z jednej strony, a podczas całkowitego zaćmienia Słońca jego tarcza jest całkowicie przysłonięta przez tarczę Księżyca. Ostatnie z wymienionych zjawisk należy do tych najrzadszych.

Kiedy pierwsze zaćmienie Słońca w 2022 roku?

W 2022 roku czekają nas aż dwa częściowe zaćmienia Słońca. Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca wystąpi 30 kwietnia 2022 roku. Zjawisko będzie widoczne na obszarze południowego Pacyfiku, w południowej części Ameryki Łacińskiej oraz z terenów Antarktydy. Kolejne zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 25 października 2022 roku. To właśnie zjawisko będzie widoczne również z Polski, a zwłaszcza na północnym wschodzie kraju. 

Zaćmienie Słońca w kwietniu 2022 - jak na nas wpłynie?

Zaćmienie Słońca wpływa na zmianę wibracji na Ziemi. Najbliższe zaćmienie Słońca w Byku może determinować nasze pragnienia i skrywane dotąd zamiary. W tym okresie warto spróbować pozbyć się ograniczających nas rzeczy lub ograniczyć kontakt z osobami, budzącymi nasz niepokój lub takich, których zamiary uważamy za nieczyste. 

Będzie to również chwila, gdy zapragniemy zmianW okresie zaćmienia warto jednak powstrzymać się od podejmowania poważnych (a być może pochopnych) decyzji. 

Podczas zaćmienia Słońca warto o siebie zadbać bardziej niż zwykle. Znajdź więc czas na odpoczynek nawet, jeśli wydaje ci się, że dasz sobie radę bez niego. Domowe spa, dużo snu i prozdrowotnych napojów - herbatki ziołowe, siemię lniane, woda z cytryną - to powinno działać cuda. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Zobacz także: