Coraz więcej kobiet na świecie cierpi z powodu alergii. Jak każda przewlekła choroba, i ta też wymaga stałego leczenia. Na szczęście, przestrzegając zaleceń alergologów, możesz w miarę komfortowo przetrwać ciążę i urodzić zdrowego malca.

Jaki lekarz powinien opiekować się przyszłą mamą, która ma alergię?

Ciężarna powinna przez całą ciążę pozostawać pod stałą opieką dwóch lekarzy: ginekologa i alergologa, czyli specjalisty zajmującego się leczeniem uczuleń.

Czy ciąża zwykle wpływa na nasilenie się objawów choroby?

Dla niektórych kobiet ciąża to czas alergicznego koszmaru, dla innych stan błogosławiony - właśnie dzięki niej na kilka miesięcy uwalniają się od męczących objawów. W przypadku jeszcze innych, nic się nie zmienia.

Jak, będąc w ciąży, łagodzić dolegliwości związane z alergią?

Najbardziej skuteczne jest oczywiście unikanie na co dzień alergenu, czyli głównego "winowajcy". Osoby cierpiące na alergię zwykle doskonale się orientują, co prowokuje objawy. Ale może się zdarzyć, że bezpieczna przed ciążą np. sierść kota, teraz, w stanie odmiennym, staje się przyczyną kichania, łzawienia oczu, cieknącego nosa lub duszności. Dlatego, jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, których nie miałaś przed zajściem w ciążę, koniecznie skonsultuj się z alergologiem.

Jak powinna zabezpieczyć się przyszła mama, żeby choroba nie dawała się jej mocno we znaki?

Przede wszystkim trzeba przestrzegać zaleceń lekarza i unikać czynników wywołujących objawy, np. przy uczuleniu na kurz i roztocza, zwinąć dywany, puchate tkaniny i zadbać o to, aby ktoś wyręczał cię w częstym odkurzaniu mieszkania i wycieraniu podłóg na mokro. Raz w tygodniu należy zmieniać pościel, często ją wietrzyć i prać w wysokich temperaturach bez krochmalenia. Jeśli uczulenie wywołują pylące rośliny, ważne jest unikanie spacerów w słoneczne dni i wypadów za miasto. Gdy "winowajcą" są jakieś produkty żywnościowe, trzeba je po prostu wykluczyć z diety.

Czy ograniczenia w diecie mogą mieć niekorzystny wpływ na mamę i rozwijające się w jej łonie dziecko?

Małe zmiany w diecie nie szkodzą. Natomiast jeśli ciężarna zastosuje zbyt rygorystyczną dietę - zrezygnuje lub bardzo ograniczy spożycie produktów będących np. źródłem białka - to skutki tak ubogiej diety mogą okazać się bardzo niepożądane dla obojga. Najlepiej jest poradzić się lekarza, który podpowie, czym zastąpić uczulającą żywność bez szwanku dla zdrowia mamy i dziecka.

Czy astma mamy jest groźna dla nienarodzonego dziecka?

Zwykle niepokój kobiet w ciąży cierpiących na astmę o rozwój i zdrowie maluszka jest nieuzasadniony i dziecko rodzi się zdrowe. Warunkiem jest jednak ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Zaprzestanie leczenia może doprowadzić do niedotlenienia dziecka - sprawić, że urodzi się przedwcześnie, z dużą niedowagą lub z zaburzeniami, np. neurologicznymi. Lekceważenie choroby ma gorsze skutki niż prawidłowo leczona astma!

Zobacz także:

Czy przyszła mama może przyjmować te same lekarstwa przeciwalergiczne, tak jak robiła to, zanim zaszła w ciążę?

Zwykle konieczne jest jednak zmodyfikowanie terapii. Lekarz uwzględnia nie tylko nasilenie dolegliwości, ale również częstotliwość ich występowania oraz ogólny stan zdrowia kobiety. Im mniej jest leków i mniejsze (ale skuteczne!) dawki, tym lepiej. Szczególną czujność należy zachować w pierwszym trymestrze ciąży - jest najbardziej niebezpieczny, jeśli chodzi o podawanie leków. Preparaty miejscowe i wziewne są bezpieczniejsze od doustnych, bo minimalizują skutki uboczne.

Jakie leki łagodzące objawy alergii są bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka?

Lekarz zawsze rozważa korzyści i ryzyko wynikające z podawania ciężarnej jakichkolwiek leków. Nie ma jednej reguły dla wszystkich pacjentek. W każdym przypadku specjalista podejmuje decyzję indywidualnie. Pod żadnym pozorem kobieta nie powinna na własną rękę brać leków przeciwalergicznych, nawet tych bez recepty!

Czy w ciąży można bez obawy stosować odczulanie?

Nie rozpoczyna się odczulania u pacjentek w ciąży. Jeśli jednak kobieta zaszła w ciążę w trakcie terapii, to wówczas lekarz alergolog, uwzględniając wszystkie "za" i "przeciw", może zadecydować o jej kontynuowaniu.

Czy profilaktyczne stosowanie tzw. "małoalergizującej diety" w okresie ciąży ochroni dziecko przed alergią?

Opinie lekarzy są podzielone. Najlepiej jest więc kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli już masz jedno dziecko alergiczne, to profilaktycznie warto zastosować taką dietę. Nie pal papierosów - ryzyko astmy u dziecka rośnie nawet 10-krotnie! Jeśli jesteś w ciąży i masz alergię - pokarmową lub wziewną, chorujesz na astmę - koniecznie zgłoś się do lekarza, gdy tylko wystąpią następujące objawy: wyskoczyła ci swędząca wysypka (to może być symptom rozwijającej się choroby zakaźnej, a nie objaw związany z alergią!); masz silny atak astmy (może nieść zagrożenie dla ciebie i malca); pomimo że przyjęłaś leki przeciwastmatyczne, duszność nie mija; objawy wywołane alergią bardzo dają ci się we znaki.