Yusra Mardini: od uchodźca do olimpijczyka

Yusra Mardini to syryjska pływaczka, która na letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio reprezentuje Drużynę Uchodźców. To nie pierwszy występ 23-letniej sportsmenki. W 2016 roku Yusra wystartowała na letnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janerio.

Historia Mardini jest niezwykle poruszająca. Urodzona w marcu 1998 roku Yusra dorastała w Darajja, na przedmieściach Damaszku. Jej dom został zniszczony podczas wojny domowej. Mardini razem z siostrą zdecydowały się uciec z Syrii w sierpniu 2015 roku. Najpierw dotarły do Libanu, a potem do Turcji, skąd łodzią z 18 innymi imigrantami (łódź była przystosowana, żeby pomieścić 6 góra 7 osób), zostały przemycone do Grecji. W trakcie podróży silnik zepsuł się i będąc na Morzu Egejskim łódka zaczęła przeciekać. Yusra z siostrą i dwoma innymi osobami, które potrafiły pływać, spędziły ponad trzy godziny w wodzie, napędzając łódź siłą mięśni. "To było przerażające", mówi Yusra Mardini, i pozostawiło jej niechęć do otwartego morza. Następnie przebyli Macedonię, Serbię, Węgry i Austrię, zanim dotarli do Niemiec. We wrześniu 2015 roku osiedlili się w Berlinie. Rodzice i młodsza siostra również uciekli z Syrii i mieszkają w Niemczech.

Yusra Mardini: "Jest dumna z bycia uchodźcą"

Yusra Mardini w jednym z wywiadów mówiła, że podczas wojny nie miała warunków, żeby trenować. Treningi były odwoływane lub odbywały się w basenach, w które były celowane materiały wybuchowe. Poruszające jest kiedy wspomina, jak patrzy w górę na dach nad basenem i widzi niebo przez dziury, które powstały podczas bombardowania. W 2012 roku Mardini reprezentowała Syrię na Mistrzostwach Świata FINA 2012 w pływaniu na 200 m stylem dowolnym, 200 m stylem zmiennym i 400 m stylem dowolnym.

Kiedy Mardini osiedliła się w Niemczech związała się z miejscowym klubem pływackim. Miała marzenie, żeby zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie. Jej marzenie spełniło się. W czerwcu 2016 roku, Yusra była jednym z dziesięciu sportowców wybranych do Drużyny Olimpijskiej Uchodźców na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Wystartowała na 100 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym. W tym ostatnim jak podaje Wikipedia, wygrała z czasem 1:09.21.

Jest dumna z bycia uchodźcą. W wodzie nie ma różnicy, czy jesteś uchodźcą, Syryjczykiem czy Niemcem.

Udział w tegorocznych igrzyskach w Tokio to kolejny dowód na to, że pomimo przeciwności losu walczyć o swoje marzenia.

27 kwietnia 2017 r. Mardini została mianowana Ambasadorką Dobrej Woli UNHCR, czyli agencji ONZ ds. Uchodźców. Witając nominację Yusry Mardiniego na Ambasadora Dobrej Woli komisarz ONZ ds. Uchodźców, Filippo Grandi, powiedział:

Yusra jest niesamowicie inspirującą młodą kobietą. Poprzez swoją osobistą historię Yusra reprezentuje nadzieję, lęki i niesamowity potencjał ponad dziesięciu milionów młodych uchodźców na całym świecie.

Przyjmując swoją nową rolę, Yusra wyznała: „Jestem podekscytowana dołączeniem do rodziny UNHCR i pragnę nadal szerzyć przesłanie, że uchodźcy to po prostu normalni ludzie żyjący w traumatycznych i niszczycielskich okolicznościach, którzy są zdolni do niezwykłych rzeczy, jeśli tylko da się im szansę. Agencja ONZ ds. Uchodźców wykonuje najważniejszą i niesamowitą pracę na rzecz uchodźców w niezwykle trudnych okolicznościach i z dumą używam swojego głosu, aby wspierać UNHCR”.

W styczniu 2017 roku reprezentowała UNHCR na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie była najmłodszym uczestnikiem. 

Yusra Mardini jest inspiracją i wzorem do naśladowania dla nas wszystkich. Nic dziwnego, że cały świat zachwyca się młodą pływaczką.