Wystający brzuch: jakie są tego przyczyny?

Wystający brzuch, którego najczęstszą przyczyną są wzdęcia dotyka głównie kobiet. Nie należy tego problemu bagatelizować, ponieważ ten stan wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i na naszą samoocenę.

Irlandzka blogerka Maeve Madden doskonale wie, jak wzdęcia mogą utrudniać życie. Blogerka cierpi na zespół jelita drażliwego (IBS) i dodatkowo zmaga się z zespołem policystycznych jajników (PCOS), które mogą prowadzić do wzdęć. Maeve Madden postanowiła ze swoim problemem wyjść do innych kobiet, zamieszczając swoje zdjęcia z wystającym brzuchem. Jej przekaz znalazł tysiące zwolenniczek, które utożsamiają się z blogerką, dziękując jej za szczerość i pozytywne nastawienie do swojego ciała.

To sprawiło, że Maeve Madden postanowiła napisać książkę, żeby trafić do większej grupy odbiorców. Blogerka w swojej książce opisuje swoje doświadczenia ze wzdęciami oraz daje wskazówki dietetyczne i ćwiczenia, jak poradzić sobie, gdy cierpimy na wzdęcia.

Jedna na pięć z nas cierpi na zespół jelita drażliwego. Jedna na dziesięciu na zespół policystycznych jajników. Wiele z nas ma również nietolerancję na jedzenie, cierpi na brak snu i oczywiście stres - to tylko niektóre z głównych powodów, dla których możemy cierpieć z powodu przerażającego wzdęcia. - mówi Maeve Madden

Blogerka podkreśla, że wystający brzuch spowodowany wzdęciami jest przyczyną naszego dyskomfortu, zwłaszcza w szczególnych sytuacjach, takich jak: randki, wakacje, czy imprezy.

Wzdęcia powodują nasz dyskomfort, zwłaszcza w sytuacjach takich jak: wakacje, imprezy, rodzinne, a zwłaszcza randki - dodaje blogerka.

Dlaczego cierpimy na wzdęcia?

Jeśli cierpisz na wzdęcia i często masz problemy z wystającym brzuchem, warto przyjrzeć się i zastanowić, jakie są tego przyczyny. Jeśli poznasz przyczyny wzdęć, może łatwiej będzie zmienić ci styl życia. Najczęstsze przyczyny wzdęć to:

  • zwiększone połykanie powietrza w trakcie jedzenia,
  • nadmierna produkcja gazów w jelitach, często spowodowana trudnościami w trawieniu węglowodanów,
  • spożywanie produktów, takich jak: fasola, kalafior, brokuły, kapusta, czy kiełki,
  • problemy z zespołem policystycznych jajników,
  • spożywanie produktów zawierających dużą ilość fruktozy, cukru naturalnego, który u co trzeciej osoby jest ciężko trawiony przez układ pokarmowy. Mowa o arbuzie, jabłkach, czy gruszkach,
  • stres również przyczynia się do wystąpienia silnych wzdęć oraz dolegliwości żołądkowych,
  • brak aktywności fizycznej,
  • również zespół jelita nadwrażliwego powoduje wzdęcia i zaparcia.

Jak poradzić sobie z wystającym brzuchem i wzdęciami?

Maeve Madden, która przez lata cierpiała na wzdęcia, których objawem był ciągle wystający brzuch na swoim przykładzie radzi, żeby oprócz zmiany sposobu odżywiania i wyeliminowania produktów, które nam nie służą, zmienić styl życia

Sposobem na wzdęcia jest również aktywność fizyczna. Blogerka zachęca do aktywności w każdych warunkach, a zwłaszcza w trakcie wakacji, kiedy z natury stajemy się leniwi i "odpuszczamy sobie" zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia.

Wystarczy 15 minut ćwiczeń, czy szybkiego marszu, żeby nasz organizm dobrze funkcjonował. Ruch sprawia, że nasze jelita są pobudzone do działania i będą pracowały prawidłowo, czego efektem będzie nie obrzmiały brzuch i nasze lepsze samopoczucie.