Wyprysk kontaktowy - uważaj na nikiel

Objawia się małymi pęcherzykami lub grudkami, które po kilkunastu dniach przechodzą w czerwoną, silnie swędzącą wysypkę. Pojawia się ona w wyniku zetknięcia skóry z substancją powodującą uczulenie. Związki takie występują w kosmetykach, proszkach do prania, płynach do zmywania, farbach, lakierach i metalach. Jeden z nich - nikiel - to najczęstsza przyczyna wyprysku u kobiet.
Gdzie się pojawiają zmiany.
Dokładnie w miejscu zetknięcia się skóry z alergenem. Dość często na rękach, za względu na ich częsty kontakt z proszkami do prania.
Jak sobie z nimi poradzić.
Dla złagodzenia objawów warto miejsca objęte wysypką smarować maścią z nagietka lub z rumianku. Najlepiej jednak unikać uczulających alergenów. W ustaleniu, co jest powodem wy-prysku, pomogą tzw. płatkowe testy skórne.

Potówki - nie przegrzewaj organizmu

Wyglądają jak czerwone krostki, nie większe niż główka od szpilki, niekiedy wypełnione płynem. Najczęściej mają je niemowlęta, cierpiące na tzw. pieluszkowe zapalenia skóry. Potówki zdarzają się jednak u osób w każdym wieku, zwłaszcza tych z nadwagą.
Gdzie się pojawiają zmiany.
Najczęściej występują tam, gdzie skóra najmocniej się poci: w pachwinach, pod pachami, na karku czy na szyi. Kobiety o obfitej tuszy dość często mają potówki pod biustem i na wewnętrznych stronach ud, które ocierają się o siebie podczas chodzenia.
Jak sobie z nimi poradzić.
Potówki należy przecierać kilka razy dziennie watką lub gazą zwilżoną roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka sody na ćwierć szklanki wody). Można również kąpać się w wodzie z dodatkiem krochmalu albo nadmanganianu potasu (woda powinna być wtedy lekko różowa). Najważniejsze, aby nie przegrzewać organizmu i pozwolić oddychać skórze. Dlatego warto zrezygnować z obcisłej odzieży i nosić wyłącznie bawełniane lub lniane, przewiewne ubrania. Powstawaniu potówek zapobiega też posypywanie talkiem miejsc, w których zazwyczaj powstają.

Pokrzywka - uważaj, co jesz

Lekko wypukłe bąble, swędzenie i zaczerwienienie skóry to najczęściej objawy reakcji alergicznej. Pojawia się niemal natychmiast po zjedzeniu np. jajek, mleka czy truskawek. Często nie jest to uczulenie na produkt, tylko na konserwanty i barwniki do niego dodawane. Pokrzywkę może też wywołać słońce czy dym z papierosów. Bąble utrzymują się przez kilkanaście godzin, ale niekiedy znikają dopiero po 3 dniach.
Gdzie się pojawiają zmiany.
Zazwyczaj na brzuchu, rękach oraz twarzy, jednak czasem przy bardzo ostrej alergii zdarza się, że wysypka pokryje całe ciało. Jest to bardzo niebezpieczne, może bowiem wywołać wstrząs anafilaktyczny objawiający się trudnościami w oddychaniu i zatrzymaniem krążenia.
Jak sobie z nimi poradzić.
Najlepiej jak najszybciej połknąć dostępny w aptece bez recepty preparat antyhistaminowy (np. Alerfan). Dzięki niemu skóra przestanie swędzieć, a bąble szybciej znikną. Jeżeli pokrzywka powraca, należy poddać się skórnym testom alergicznym. Ułatwią one rozpoznanie, które produkty należy wykluczyć z jadłospisu, żeby uniknąć pokrzywki.

Atopia skóry - zgłoś się do alergologa

Schorzenie zwane AZS (atopowym zapaleniem skóry) jest alergią, która często pojawia się razem z astmą czy katarem siennym. Zmiany na skórze są bardzo nieregularne i zróżnicowane. Nawet u tej samej osoby mogą wyglądać inaczej w czasie kolejnych epizodów choroby. Raz skóra może być sucha i łuszczyć się, a innym razem bardzo spuchnięta i popękana. Z powstałych ran często sączy się ropa. Dotknięte chorobą miejsca bardzo swędzą. Trudno jest powstrzymać się od drapania, które ułatwia żyjącym na skórze bakteriom wniknięcie w drobne pęknięcia i ranki. Skłonność do AZS jest zapisana w genach. Choroba zwykle zaczyna się bardzo wcześnie, u dwu, trzymiesięcznych niemowląt. Wysypka pojawia się po wypiciu przez maluchy krowiego mleka. Starsze dzieci i dorośli chorzy na AZS są szczególnie wrażliwi na działanie czynników wywołujących alergię oddechową, czyli pyłki traw oraz roztocza.
Gdzie się pojawiają zmiany.
Zazwyczaj na skórze wokół nosa, ust, za uszami, w okolicy odbytu, w zgięciach kolan, w pachwinach. U niemowląt pierwszym objawem AZS są zaczerwienione policzki, po czym rumieniec zalewa całą buzię.
Jak sobie z nimi poradzić.
Przede wszystkim trzeba unikać alergenów, które wywołują taką reakcję. Rozpoznanie intruzów ułatwiają testy alergiczne: skórne lub z krwi. Aby złagodzić swędzenie, należy stosować kosmetyki do ciała i twarzy zalecane przez dermatologa.  Często jedynym sposobem zwalczenia zmian skórnych są kremy i maści sterydowe, przepisywane przez lekarza.

Wyprysk łojotokowy - dobieraj ostrożnie szampony

Przybiera postać zażółconych grudek, które po kilku dniach pokrywają się tłustymi łuskami, a następnie strupkami. Jakby tego było mało, skóra bardzo swędzi. Ten rodzaj wyprysku pojawia się, gdy gruczoły łojowe pracują tak intensywnie, że ich tłusta wydzielina zatyka pory skóry. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne, np. bakterie, związki chemiczne występujące w szampo-nie, drapanie albo stres. Czasami nawet po leczeniu pozostają na skórze ciemne przebarwienia, utrzymujące się miesiącami.
Gdzie się pojawiają zmiany.
Najczęściej występują na skórze głowy, twarzy, klatce piersiowej, plecach, powiekach i na uszach. Mogą też pojawić się w okolicy narządów płciowych.
Jak sobie z nim radzić.
Jeśli wyprysk zaatakował skórę głowy, trzeba ją myć szamponami przeciwłojotokowymi. Gdy zmiany pojawiły się w innych miejscach, dobrze jest smarować je maścią z witaminą E. Zabieg ten pozwala zmniejszyć świąd skóry, a przy okazji zapobiega rozprzestrzenianiu się zmian.

Wysypka po goleniu - pielęgnuj skórę

Ma postać drobnych, czerwonych krostek. Skóra staje się zaczerwieniona, swędzi, łatwo ulega podrażnieniu, nawet od dotyku kołnierzyka. Przyczyną wysypki jest stan zapalny wywołany przez bakterie gronkowca żyjące na skórze. Przenikają one przez mikroskopijne ranki w naskórku powstałe podczas golenia.
Gdzie się pojawiają zmiany.
W miejscach usuwania zarostu golarką: u mężczyzn na twarzy i szyi, u kobiet pod pachami, na nogach i w strefie bikini.
Jak sobie z nimi poradzić.
Skórę po goleniu trzeba posmarować płynem lub żelem łagodzącym podrażnienia. Działają one bakteriobójczo i ściągająco. Dzięki temu utrudniają mikrobom przedostanie się do wnętrza skóry.