Red.: Wypadanie włosów to obecnie jeden z najczęstszych problemów wielu kobiet. W znacznej mierze przyczynił się do tego COVID-19. Badania wskazują, że problem ten dotyka nawet 20 proc. pacjentów po przejściu koronawirusa. Kiedy wypadanie włosów powinno nas zaniepokoić?

Dr hab. n. med. Joanna Czuwara: Wypadanie włosów jest procesem stałym i w pełni normalnym. Zwiększa się sezonowo na wiosnę i na jesień. Teoretycznie, wypada nam około 100 włosów dziennie i nie jest to powodem do niepokoju. Zaniepokoić powinno nas masowe wypadanie włosów i pojawiające się przerzedzenia, szczególnie na skroniach i czole. Równie niepokojące są dolegliwości dotyczące owłosionej skóry głowy, takie jak swędzenie, zaczerwienienie, nadmierny łojotok czy łupież. Tego typu dolegliwości zawsze należy skonsultować z dermatologiem. Często poprzedzają one inne, bardziej złożone problemy z wypadaniem włosów.

Ostatnio dużo mówi się też o łysieniu plackowatym, po tym jak żona Willa Smitha, Jada Pinkett przyznała, że ten problem dotknął również i jej. Kobieta ogoliła się na łyso i wyznała, że „nadszedł czas, żeby odpuścić”. Czy rzeczywiście w tym przypadku nie ma już żadnej recepty?

Łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną, w przebiegu której komórki immunologiczne, które rozpoznają i zwalczają komórki zarażone wirusem lub komórki zmutowane, z niewiadomych powodów atakują i niszczą mieszki włosowe. Niszczenie to ma miejsce w dolnych warstwach skóry i zakotwiczeniu mieszków włosowych, prowadząc do łysienia i deformacji łodyg włosowych. Przyczyna łysienia plackowatego jak i czynnik, który stymuluje komórki immunologiczne nazywane limfocytami, nie został dotychczas określony. Obecnie nie dysponujemy taką metodą leczenia, która w sposób wybiórczy zniszczy lub osłabi nieprawidłowo pobudzone limfocyty. Stosuje się leczenie miejscowe lub ogólne, w zależności od aktywności choroby. Każdy pacjent choruje inaczej i wykazuje różną odpowiedź na zastosowane leczenie. Zdarzają się przypadki, które nie odpowiadają na leczenie, choroba postępuje i nie dochodzi do odrostu włosów. U pacjentów z łysieniem plackowatym, należy zawsze szukać podłoża innych chorób autoimmunologicznych (choroby tarczycy, wątroby, choroby reumatyczne), unikać stresu, który także nasila przebieg choroby. 

Podsumowując, łysienie plackowate to łysienie o podłożu autoimmunologicznym, wymagające specjalistycznego leczenia dermatologicznego, doświadczenia i wiedzy. Gorzej rokują przypadki szybko postępującej choroby, opornej na leczenie i dodatni wywiad rodzinny w kierunku tej choroby. Należy także pamiętać, że brak rozpoznania łysienia plackowatego i nieadekwatne leczenie, pogarsza rokowanie tej choroby. 

Kobiety szukają ratunku w różnych metodach i profesjonalnych zabiegach. Ostatnio dużo mówi się o peptydowej kuracji włosów DR.CYJ. Na czym ona polega?

Peptydowa terapia włosów DR.CYJ Hair Filler rzeczywiście stała się bardzo popularna, ze względu na widoczne pozytywne rezultaty po jej zastosowaniu. Polega ona na miejscowym dostarczaniu peptydów, czyli naturalnie występujących w naszym organizmie aminokwasów, których z różnych względów zaczyna nam brakować, bezpośrednio w skórę. Wartości jednych maleją z wiekiem, inne są stymulowane testosteronem itp. Laboratorium Caregen przez wiele lat prowadziło badania nad wpływem poszczególnych peptydów na nasze włosy. Nie tylko dostarczenie tych brakujących aminokwasów, ale również sposób ich powolnego uwalniania, pozwala uzyskać bardzo dobre efekty. Cała peptydowa terapia DR.CYJ obejmuje 4 zabiegi wykonywane w odstępach dwutygodniowych. 

Zobacz także:

Jakich efektów możemy się spodziewać i po jakim czasie?

Nie mówimy tu o żadnej „magicznej miksturze”. Działamy zgodnie z pracą organizmu i fizjologią, czyli efekty widoczne są również fizjologicznie. Włosy „skazane” na wypadnięcie, muszą wypaść. Wzrost nowego włosa następuje w okresie to 4-6 tygodni. Pierwszym efektem terapii DR.CYJ jest zatrzymanie wypadania włosów i stworzenia miejsca na nowe, dopiero po 6-8 tygodniach możemy spodziewać się „nowych włosów”. Ale jakość włosów i ich ilość również się poprawia, co również jest ważnym efektem.

Co powinnyśmy robić, żeby utrzymać efekt?

Przede wszystkim dbać o włosy – w celu uzupełnienia terapii gabinetowej i utrzymania efektów zabiegu, należy stosować terapię domową: szampon i odżywkę – najlepiej także z peptydami z linii DR.CYJ. Zestaw DR.CYJ Hair Revitalizing Shampoo i DR.CYJ. DR.CYJ Hair Revitalizing Conditioner, dostępne są na proage.pl. Terapię gabinetową z zastosowaniem produktu DR.CYJ Hair Filler, należy również powtórzyć - w zależności od intensywności problemu – po 6 miesiącach lub po roku, dwóch. Nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej diecie, bogatej w kwasy omega 3, żelazo jak również witaminy z grupy B i C.

Często zdesperowani szukamy w Internecie różnych „cudownych produktów”. Jak nie dać się oszukać i wybierać te skuteczne?

Najlepiej konsultować swoje decyzje ze specjalistami, bo „cudów nie ma”. Jest tylko nauka, biotechnologia i właściwa pielęgnacja – i to one są skuteczne.

...

Dr hab. n. med. Joanna Czuwara: specjalistka dermatologii i wenerologii, autorytet w dziedzinie zdrowia włosów. Na co dzień przyjmuje w warszawskim gabinecie na ulicy Konstruktorskiej 10B/84.