Skoro lekarze zdecydowali, że możecie już wyjść do domu, to dziecko zapewne samodzielnie ssie, oddycha i waży przynajmniej 2 kg. Czyli jest w dobrej kondycji. Pamiętaj o tym, gdy w domu dopadną cię jakieś wątpliwości. Przed opuszczeniem szpitala wypytaj jeszcze lekarzy, do jakich specjalistów masz się z dzieckiem udać i kiedy zgłosić się do przychodni na kolejne szczepienia.

RADA RODZICÓW. Już kilka dni przed wyjściem ze szpitala notuj sobie wszelkie pytania dotyczące opieki nad dzieckiem w domu (dzięki temu nic ci nie umknie z powodu pośpiechu). A potem wyjaśnij sobie wszystko z lekarzem prowadzącym. Lepiej zapytać o to samo dwa razy, niż potem mieć jakiekolwiek wątpliwości.

Czysto

Choć wcześniaki mają początkowo słabszą odporność niż dzieci urodzone o czasie, nie musisz de zynfekować dłoni, gdy tylko zbliżasz się do maleństwa. Myj ręce po powrocie do domu, skorzystaniu z toalety, krojeniu surowego mięsa, dotykaniu zwierząt, wydmuchaniu nosa i wtedy, gdy czujesz, że dłonie są nieświeże. Chowanie wcześniaka "pod kloszem" wcale nie jest dla niego dobre. Wystarczy zwykłe, choć skrupulatne przestrzeganie zasad higieny. Możesz wychodzić z dzieckiem na spacery (chyba, że lekarz powie inaczej), ale unikajcie zatłoczonych miejsc (np. marketów, kin, kościołów, przedszkoli). Nie wystawiaj dziecka na wiatr ani na słońce. Pierwszych gości zaproście po 1–3 miesiącach. Postarajcie się, żeby nie było ich od razu całe mnóstwo. Nie pozwalaj zbliżać się do dziecka osobie przeziębionej, choćby miała tylko "zwykły" katar.

RADA RODZICÓW. W domu powinien byc zakaz palenia papierosów, bo dym moze spowodowac u dziecka trudnosci z oddychaniem (szczególnie u wczesniaka z dysplazja oskrzelowo-płucna).

Ciepło

Maluszek ma mało tkanki tłuszczowej i szybko marznie. Dlatego w mieszkaniu powinno być ciepło (najlepiej ok. 23-24°C, nie mniej niż 21°C). Woda do kąpieli powinna mieć 37°C (warto mieć termometr do mierzenia temperatury wody w wannie). Gdy w domu będzie nieco chłodniej, przyda się dodatkowy grzejnik. Zakładaj dziecku cienką czapeczkę, zwłaszcza po kąpieli. Gdy w domu jest ciepło, możesz z niej wkrótce zrezygnować (ale po myciu zakładaj ją na godzinę).

RADA RODZICÓW. Moźesz sprawdzić, czy dziecku jest ciepło dotykając jego karku. Chłodny oznacza, ze maleństwo marznie.

Łagodnie

Dziecko potrzebuje dużo czułości i spokoju. Dlatego staraj się podnosić je delikatnie, bez gwałtownych ruchów. Za to często je przytulaj, kołysz, głaszcz, mów do niego i nuć kołysanki. To pobudza zmysły, w tym także zmysł równowagi. W ten sposób "nadrabiasz czas", który maluszek miał spędzić w twoim brzuszku.

RADA RODZICÓW. Wcześniak potrzebuje kontaktu z ciałem matki. Dlatego kładź go często "skóra do skóry" na swoich piersiach (jest to tzw. kangurowanie). Dziecko czuje wtedy twoje ciepło i słyszy odgłosy twojego ciała, a ruchy twojej klatki piersiowej masuj jego ciało. Maluszek czuje się bezpiecznie, a to pobudza jego rozwój. Kangurowane dzieci lepiej też przybierają na wadze.

Bezpiecznie

Zapytaj lekarza w szpitalu, czy twój maluszek będzie potrzebował w domu "gniazdka". To taki miękki rogal, który pomaga dzieciom przystosować się do warunków innych niż te, które panują w brzuszku mamy (produkt ten jest dostępny w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym).

RADA RODZICÓW. Gdy lekarz powie, ze "gniazdko" nie jest potrzebne, nie kupuj go. Moze sie okazac, ze dziecko zacznie "walczyć" z taką "przeszkodą" i nabierze nieodpowiednich zachowań ruchowych.