Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem obowiązującym w Polsce od 2006 r. (w Szwajcarii oraz w niektórych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego wprowadzono go 2 lata wcześniej). Właściciel karty jest uprawniony do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a ponadto także w Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii oraz na Islandii.

Dlaczego warto wyrobić EKUZ?

Kluczową przesłanką przemawiającą na korzyść Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego są wysokie koszty leczenia za granicą. Pomoc lekarska bywa potrzebna w różnych sytuacjach – paść ofiarą wypadku czy niespodziewanie zachorować można wszędzie. W takich sytuacjach warto mieć zapewniony dostęp do opieki medycznej na preferencyjnych warunkach – to właśnie gwarantuje EKUZ. Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie karty nie oznacza korzystania z usług medycznych za darmo.

Jesteś zobowiązana do przestrzegania tych samych zasad, co obywatele kraju, w którym przebywasz. We Francji pacjenci pokrywają z własnej kieszeni 30 proc. lekarskiego honorarium, a w Niemczech za każdy dzień pobytu w szpitalu płacą 10 euro (dotyczy pobytów, które nie przekraczają 28 dni w skali roku). Podobnych przykładów można podać znacznie więcej. Przykre niespodzianki cię ominą, jeśli przed podróżą zasięgniesz informacji dotyczących zasad korzystania z usług medycznych w kraju, do którego się wybierasz.

Kto może wnioskować o EKUZ?

W Polsce wnioskować o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą osoby ubezpieczone w NFZ. W pierwszej kolejności są to:

· osoby pracujące na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie,

· przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą,

· osoby prowadzące rolniczą działalność gospodarczą,

Zobacz także:

· renciści i emeryci,

· bezrobotni – pod warunkiem, że są zarejestrowani w Urzędzie Pracy,

· osoby zgłoszone do ubezpieczenia jako członkowie rodziny.

Ponadto prawo do wyrobienia EKUZ przysługuje studentom (o ile uczelnia zgłosiła ich do ubezpieczenia w NFZ) oraz osobom odprowadzającym składki za ubezpieczenie zdrowotne w ramach prywatnej umowy z NFZ. O dokument starać się też mogą osoby nieposiadające omawianego ubezpieczenia, ale chronione na mocy prawa, np. ciężarne kobiety. Dość często w omawianym kontekście pojawia się pytanie o to, czy kartę mogą otrzymać osoby niewidome i niedowidzące. Odpowiedź brzmi: tak, o ile spełniają któryś z powyższych wymogów, a na wniosku znalazł się dopisek, że chodzi o EKUZ dla takiej osoby (dokument zostanie wydany w alfabecie Braille’a).

EKUZ – jak wyrobić, gdzie złożyć wniosek?

Wyrobienie karty nie jest skomplikowanym procesem. Poprawnie wypełniony wniosek trzeba dostarczyć do wojewódzkiego oddziału NFZ bądź do jednej z delegatur NFZ. Najlepiej to zrobić osobiście, gdyż wtedy kartę najpewniej dostaniesz od ręki. Wniosek można też złożyć:

· pocztą – tradycyjną lub mailową,

· za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.

Przy tej okazji pojawia się istotna uwaga – z wyrobieniem karty lepiej nie zwlekać do ostatniej chwili. W okresie urlopowym w oddziałach i delegaturach są długie kolejki, w związku z tym zdarza się, że EKUZ jest wydawana po kilku dniach roboczych od złożenia podania. Składając wniosek tuż przed wyjazdem, możesz nie dostać dokumentu na czas.

Odbiór EKUZ

Po odbiór karty musisz się zgłosić do oddziału lub delegatury EKUZ, gdzie składałaś wniosek. Jeśli z różnych względów nie możesz stawić się po dokument osobiście, wyślij upoważnioną do tego osobę (w celu upoważnienia kogoś do obioru EKUZ trzeba wypełnić odpowiednie podanie). Istnieje także opcja otrzymania karty drogą pocztową, jeżeli we wniosku zostało zaznaczone pole: „Przesłać pocztą na adres”.

Ile ważna jest karta EKUZ?

1 czerwca 2019 r. zaczęły obowiązywać zmiany terminów ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Standardowy okres ważności to obecnie 3 lata, niemniej niektórym grupom wnioskodawców karta przyznawana jest na dłuższy bądź krótszy czas, np. emerytom na 5 lat, zarejestrowanym bezrobotnym na 2 miesiące, a ciężarnym kobietom nieposiadającym ubezpieczenia w NFZ na 6 miesięcy. Po upływie terminu karta traci ważność (nie podlega przedłużeniu) i trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.

Czy EKUZ zapewnia kompleksową ochronę?

Dosyć powszechne jest przekonanie, że posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest równoznaczne z kompleksową ochroną na czas wyjazdu. Niestety, nic bardziej mylnego. Nie da się ukryć, iż EKUZ ma sporo zalet, ale jest to rozwiązanie, któremu nie brakuje także i wad:

· ma ograniczony zakres terytorialny,

· nie przysługuje wszystkim obywatelom Polski,

· uprawnia do korzystania z opieki medycznej tylko w podstawowym wymiarze i jedynie w publicznych placówkach posiadających ważną umowę z odpowiednikiem NFZ.

Wniosek nasuwa się zatem sam: karta nie jest gwarancją pełnej ochrony podczas podróży. Zyskasz ją jedynie poprzez zakup skrojonego na miarę indywidualnych potrzeb ubezpieczenia turystycznego, które znajdziesz dzięki specjalnemu kalkulatorowi polis turystycznych: https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/.

EKUZ – kiedy nie zadziała?

Składając wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto mieć na uwadze wykluczenia z ochrony ubezpieczeniowej. Karta nie zapewnia zwrotu kosztów w przypadku:

· ratownictwa,

· transportu medycznego,

· zabiegów, które zostały zaplanowane z wyprzedzeniem,

· zabiegów niestanowiących w danym przypadku konieczności – o tym, jaka pomoc jest niezbędna, decyduje lekarz.

Należy ponadto przypomnieć, że EKUZ nie obejmuje wielu ryzyk związanych z zagranicznym wyjazdem. W ramach karty nie ubezpieczysz np. bagażu, sprzętu sportowego, kosztów odwołania imprezy turystycznej itp. Z ochrony ubezpieczeniowej wykluczone są także pakiet assistance i OC w życiu prywatnym.

Podsumowując: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to minimalny zakres ochrony dotyczący jedynie kwestii związanych z podstawową i niezbędną ochroną zdrowia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/turystyka/5-przypadkow-w-ktorych-ekuz-nie-wystarczy-dlaczego-warto-miec-ubezpieczenie-turystyczne.

Czy EKUZ może zastąpić ubezpieczenie turystyczne?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest tym samym, co ubezpieczenie turystyczne, w związku z czym nie wolno jej traktować jako zamiennika wybranej we własnym zakresie polisy. Są to produkty ubezpieczeniowe różniące się pod bardzo wieloma względami. Karta nakłada na właściciela sporo ograniczeń, polisa natomiast daje swobodę w kształtowaniu zakresu ochrony. W jej przypadku nie obowiązują żadne limity terytorialne, a korzystać można z różnych usług medycznych świadczonych zarówno w publicznych, jak i prywatnych ośrodkach.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują mnóstwo dodatków, dzięki którym twoje ubezpieczenie nabierze indywidualnego charakteru. Nie zapłacisz za nie dużo – dobra wiadomość jest taka, że polisy turystyczne w Polsce należą do najtańszych w Europie. Przykładowo ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd do Chorwacji kosztuje średnio 66-100 zł, co jest niewielką kwotą w porównaniu z kosztami leczenia poza granicami Polski.

Nie ryzykuj – ubezpiecz się na czas podróży!

Skuteczna i kompleksowa ochrona na czas zagranicznej podróży to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa. Polisa turystyczna to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, ale warto pamiętać, że umowa z ubezpieczycielem daje ci nie tylko przywileje – nakłada także obowiązki.