W sprzedaży jest wiele rodzajów garnków. Kuszą kolorami, kształtami. Dostępne są w zestawach, ale można też kupować je pojedynczo. Dobrze wiedzieć, na co zwracać uwagę, by kupić rzeczywiście te najlepsze.

Z czego są zrobione?

Najczęściej z aluminium, stali i kompozytów. Można kupić naczynia ceramiczne, emaliowane i wykonane ze szkła żaroodpornego. Najbardziej wytrzymałe są garnki ze stali nierdzewnej, chromowo-niklowej (oznaczonej symbolem 18/10). Nie chłoną zapachów, nie wchodzą w żadne reakcje z pożywieniem, są łatwe do utrzymania w czystości. Podobne właściwości mają naczynia pokryte od środka srebrem lub warstwą zapobiegającą przywieraniu (typu TEFLON®). Zdecydowanie gorszej jakości (ale dużo tańsze) są garnki pokryte emalią. Łatwo ją uszkodzić, a wtedy naczynie należy wyrzucić, bo w czasie gotowania wytwarzają się w nim szkodliwe związki chemiczne, które przedostają się do jedzenia.

Nie służą zdrowiu także naczynia wykonane z aluminium. Oba rodzaje garnków mają cienkie ścianki; przywierając do nich, produkty łatwo się przypalają. Warto też wiedzieć, że do płyty indukcyjnej muszą być specjalne garnki – ferromagnetyczne, czyli wykazujące namagnesowanie.

Im cięższe, tym lepsze

Dobry garnek powinien mieć swoją wagę. Wynika to z jego konstrukcji – w naczyniach wysokiej jakości ścianki są grube, dzięki czemu dobrze kumulują ciepło. Również spód powinien być gruby i idealnie płaski (ważne, zwłaszcza gdy gotujemy na płycie elektrycznej lub indukcyjnej). Niektórzy producenci wtapiają w środek dna krążek z miedzi lub aluminium, przyspieszający rozchodzenie się ciepła. W takich garnkach jedzenie ogrzewa się szybciej i bardziej równomiernie, trudniej się przypala. Potrawy można przyrządzać w niewielkiej ilości tłuszczu lub wody.

Ważne detale

Pokrywka powinna być odpowiednio wyprofilowana i szczelnie przykrywać garnek – pozwoli to na prawidłowe krążenie pary i szybsze gotowanie. Unikniemy też kipienia. Garnek powinien być również wyposażony w uchwyty, które nie będą się zbytnio nagrzewać.