1. WE WSZYSTKICH KREMACH JEST TAKI SAM RETINOL. I tak, i nie. Na początek minisłownik: retinol to ustabilizowana forma witaminy A, używana w produktach przeciwzmarszczkowych, łagodnie stymuluje produkcję kolagenu w skórze. Kwas retinowy (pochodna retinolu) działa agresywniej i złuszczająco, więc polecany jest do cery trądzikowej. Efekt w zależności od stężenia składników (te z wysokim wymagają recepty) będzie odpowiednio słabszy lub silniejszy

2. DZIAŁANIE RETINOIDÓW (NAZWA DLA WSZYSTKICH PRODUKTÓW Z WITAMINĄ A) POLEGA NA ZŁUSZCZANIU MARTWEGO NASKÓRKA. Zaczerwieniona i łuszcząca się skóra to efekt uboczny stosowania retinolu (zazwyczaj w tym momencie zniechęcone chowamy krem głęboko do szuflady). Tak naprawdę gdyby chodziło tylko o złuszczanie, wystarczyłyby nam regularne pilingi, czyż nie? Retinoidy działają na głębszym poziomie, silnie pobudzając komórki do produkcji kolagenu.

3. STOSOWANIE RETINOLU W CIĄGU DNIA = POPARZENIE SŁONECZNE. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat retinolu. Fakt, skóra staje się po nim bardziej wrażliwa, ale nie powoduje to nagłych oparzeń słonecznych zaraz po wyjściu z domu. Skąd to błędne przekonanie? Promienie UV destrukcyjnie działają na retinoidy (uszkadzając cząsteczki, pozbawiają je leczniczych właściwości), dlatego zaleca się ich stosowanie na noc i przechowuje w szczelnych, nieprzezroczystych opakowaniach. Na marginesie: odmładzające właściwości witaminy A odkryto po tym, jak skończyły się białe butelki do jej przechowywania i włożono ją do tych z ciemnego szkła.

4. RETINOL NAKŁADAJ NA SUCHĄ SKÓRĘ. To możesz przeczytać na opakowaniu. Jednak w przypadku suchej i skłonnej do podrażnień cery dermatolodzy radzą odczekać chwilę po oczyszczeniu, aż wytworzy się ochronna warstwa sebum, lub zalecają użycie naturalnego kremu – to zmniejszy jej drażniące działanie. Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, więc nie obniży to skuteczności jej działania.

5. DZIAŁANIE RETINOLU WIDAĆ JUŻ PO MIESIĄCU STOSOWANIA. Kolejne zapewnienie producenta. Tym razem chciałybyśmy, żeby było prawdziwe :-) Niestety, jak pokazują badania, potrzeba na to dwa razy, a nawet trzy razy więcej czasu. Zwykle dopiero po około trzech miesiącach działanie retinolu można oceniać gołym okiem. Cierpliwości!

6. OSOBY Z PROBLEMAMI SKÓRNYMI W OGÓLE NIE POWINNY STOSOWAĆ WITAMINY A. Mamy dobrą wiadomość: małe stężenia retinolu mogą działać tak samo efektywnie jak duże, dlatego nie rezygnuj z możliwości, jakie daje witamina A. W aptekach szukaj kosmetyków do cery wrażliwej, o mniejszym stężeniu składników aktywnych. Osobom z problemami skórnymi dermatolodzy polecają je „na pierwszy raz”, z czasem stopniowo zwiększając dawki. Gdy skóra się przyzwyczaja, staje się grubsza i reaguje na retinol o wiele łagodniej.

7. JEŚLI TWOJA SKÓRA JEST CIĄGLE PODRAŻNIONA, POWINNAŚ NATYCHMIAST PRZESTAĆ STOSOWAĆ RETINOL. Już wspomnieliśmy: zaczerwienienie i przesuszenie wynikające z wolniejszej pracy gruczołów łojowych czy lekko złuszczająca się skóra jest naturalną reakcją i częścią całego procesu odnowy, który po prostu musisz przetrwać. Komórki skóry powinny zaadaptować się po około dwóch-trzech tygodniach stosowania i lepiej znosić retinolową kurację. Jeśli jednak dyskomfort, który odczuwasz, jest dla ciebie zbyt duży, stosuj krem rzadziej, np. co dwa dni albo tylko raz w tygodniu. Opcjonalnie: poszukaj delikatniejszej formuły z witaminą A (patrz punkt 6)

8. PO PÓŁ ROKU STOSOWANIA RETINOLU PRZECIWZMARSZCZKOWE DZIAŁANIE STABILIZUJE SIĘ – CO NIE ZNIKNĘŁO, NIE ZNIKNIE. Zależy od skóry i produktu. Preparaty na receptę i kosmetyki najnowszej generacji potrafi ą stopniowo wygładzać skórę przez ponad rok. Wykorzystaj też fakt, że skóra jest gotowa, by przyjąć go więcej i dołóż skórze terapię np. peptydami.

9. KONIECZNIE OMIJAJ OKOLICE OCZU. Wręcz przeciwnie! Badania dowodzą, że osoby, które stosują retinol także pod oczy, uzyskują najlepsze rezultaty – pierwsze zmarszczki mimiczne ulegają wyraźnemu spłyceniu. Nawet jeśli substancja dostanie się przypadkiem do oczu, nie spowoduje większego podrażnienia niż... szampon!

10. URLOP NIE SPRZYJA KURACJI RETINOLEM. Jeśli twoja skóra dobrze na niego reaguje, zmiana klimatu niczym nie grozi. Twoje komórki już się zaadaptowały! W bardzo długi lot zabierz ze sobą wodę termalną w spreju lub chusteczki nawilżające, które na pewno przyniosą ulgę suchej skórze. A słońce? Dzięki retinolowi możesz zatrzymać proces fotostarzenia skóry, zanim się zacznie, odbudowując kolagen, który tracisz po każdej kąpieli słonecznej.