Koronawirus w Polsce. Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych

Od soboty, 24 października cała Polska jest w strefie czerwonej, co oznacza między innymi obowiązek zasłaniania ust w miejscach publicznych, zamknięcie lokali gastronomicznych i przejście na naukę zdalną dzieci z klas 4 - 8.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Cała Polska w strefie czerwonej, zamknięte restauracje i nauka zdalna w klasach 4 - 8 [NOWE OBOSTRZENIA]

Teraz do dotychczasowych obostrzeń doszły kolejne. Mateusz Morawiecki podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy na okres Wszystkich Świętych tj. od 31 października do 2 listopada.

Przeczytaj także: Koniec z weselami? Nowożeńcy wściekli na nowe obostrzenia

Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych: co na to eksperci?

Na temat zamknięcia cmentarzy w związku z rozprzestrzeniającą się falą zachorowań wypowiedział się kilka dni temu wirusolog, który jest także doradcą Głównego Inspektoratu Sanitarnego, prof. Włodzimierz Gut. Na antenie RMF FM podkreślał, że do rozwoju epidemii przyczynia się między innymi „zakwestionowanie wirusa przez pewne grupy" czy zmniejszenia dystansu społecznego w ostatnim czasie. "Doszliśmy już do poziomu bardzo ryzykownego, gdzie jeden zakażony przypada na 500 osób" - zaznacza prof. Gut. Czy zdaniem wirusologa cmentarze powinny być zamknięte?

Same cmentarze nie stanowią takiego problemu. Problemem będą spotkania rodzinne - tłumaczy prof. Gut i dodaje, że kluczem do opanowania epidemii jest prawidłowe noszenie maseczek oraz zachowywanie dystansu, który obecnie „praktycznie nie istnieje”.

Przeczytaj również: Znana dziennikarka o dramatycznej walce z koronawirusem: "Po raz pierwszy w życiu płakałam z przerażenia"