Osobne konto w małżeństwie

Po pięknym dniu ślubu, większość par woli mieć „wszystko wspólne”. Jednak, gdy chodzi o pieniądze, sytuacja okazuje się bardziej skomplikowana. Wspólny budżet domowy zakłada, że każdy z partnerów otwarcie mówi o swoim dochodzie i składa pieniądze do wspólnej skarbonki. Z kolei, osobne konto w małżeństwie daje swobodę wyboru, każdy członek rodziny wydaje ciężko zarobione pieniądze według własnego uznania.

Oddzielny budżet w małżeństwie powody

Dla niektórych par, prowadzenie oddzielnych rachunków, kart kredytowych i budżetu - to po prostu kwestia wygody. Dla innych, to wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i harmonii w związku.

Wśród wymienionych powodów znalazł się lęk przed bankructwem w przypadku rozwodu.

Jesteśmy razem od ośmiu lat. Połowę swojej pensji wysyłam na jej konto co miesiąc. Jednym z powodów, dla którego to zrobiliśmy, jest jej przykre doświadczenie po zerwaniu poprzedniego związku.  Po rozwodzie musiała złożyć wniosek o upadłość z powodu tego, że poprzedni mąż wszystko jej odebrał. Więc mamy osobne konta, u nas to się sprawdziło.

Dla niektórych par prowadzenie oddzielnych rachunków jest po prostu wygodniejsze i bardziej przejrzyste. Inni twierdzą, że cenią sobie niezależność finansową. Małżonkowie nie chcą się tłumaczyć na co wydali swoje pieniądze. Do tego, cieszy ich fakt, że mogą gromadzić osobne oszczędności na wszelki wypadek.   

Partnerzy też mogą postrzegać posiadanie osobnych kont jako przejaw zaufania do siebie. Jednym z powodów jest również rozbieżność podglądów na zarządzanie finansami. W tym przypadku zamiast kłótni lepiej dogadać się o osobne konta bankowe. Co robić w przypadku jeśli Twój partner nie potrafi zarządzać waszymi pieniędzmi? Założenie osobnego konta może być ratunkiem dla związku.