Wrastające włoski - przyczyny

Wrastające włoski potrafią skutecznie zepsuć efekt depilacji. Nie dość, że skóra swędzi, jest szorstka i zaczerwieniona, to jeszcze często pojawiają się niej stany zapalne. Wrastające włoski po depilacji to problem wielu kobiet, które używają maszynek do golenia albo depilatorów elektrycznych. Skąd biorą się czerwone, swędzące krostki? Dominika Martyniak, założycielka marki Epilira, podkreśla, że wrastające włoski to skutek niedokładnej i zbyt częstej depilacji:

Przyczyną wrastania włosków jest najczęściej stosowanie metod depilacji polegających na ich wyrywaniu. Wosk, cukrowanie, elektryczne depilatory z czasem na tyle osłabiają włosy, że nie mają one siły przebić się przez skórę. Producenci depilatorów twierdzą, że włosy wrastają u tych osób, które używają wosków, a producenci maszynek do golenia winę zrzucają na depilatory. Prawda jest taka, że każdy sposób depilacji mechanicznej może być przyczyną wrastania włosów, jeśli zabieg przeprowadzamy zbyt szybko, niedokładnie i za często.

Zazwyczaj kobiety skarżą się na wrastające włoski po depilacji miejsc intymnych oraz czerwone krostki na łydkach, ale tak naprawdę włoski mogą wrastać po wydepilowaniu każdego miejsca na ciele. Mimo że krostki swędzą, lepiej ich nie rozdrapywać, żeby nie doprowadzić do zakażenia. 

Wrastające włosy mogą pojawiać się w każdej części ciała, zarówno na nogach, w okolicach bikini, jak i pod pachami. Bardzo często wrośniętym włoskom towarzyszy zapalenie mieszków włosowych wywołane obecnością bakterii gram-ujemnych lub gronkowcem. Jeżeli zapalenie jest powierzchniowe, na skórze pojawiają się drobne pęcherzyki. Przy zapaleniu całego mieszka włosowego występują krostki podchodzące ropą. Nie należy ich wyciskać

- radzi Dominika Martyniak z Kliniki Epilira. 

Wrastające włoski - sposoby

Jeśli wrastające włoski to u ciebie powtarzający się problem, warto pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji skóry, by zminimalizować ryzyko rozwinięcia się stanów zapalnych. Eksperci radzą regularnie złuszczać naskórek w miejscach, które depilujesz, by ułatwić włoskom przebijanie się przez skórę. Konieczne jest też intensywne nawilżanie i zmiękczanie skóry. A jeśli już dojdzie do zapalenia mieszków włosowych, pomocne będą kosmetyki dla alergików. Założycielka marki Epilira przestrzega przed groźnymi cystami:

W przypadku zapalenia mieszków włosowych musimy dać skórze odpocząć. Pomoże nam w tym stosowanie łagodnych kosmetyków, najlepiej tych dla alergików. Warto pamiętać, że czasem te niewielkie stany zapalne mogą przekształcić się w poważny problem, czyli w cysty. Wrastające włosy to problem dość powszechny, dlatego ważne jest, aby nauczyć się nie tylko zwalczać stany zapalne, ale przede wszystkim zapobiegać ich pojawianiu się w przyszłości.

Wrastające włoski - jak zapobiegać?

Do tej pory znana jest jedna, najbardziej skuteczna metoda zapobiegająca wrastaniu włosków - to całkowite pozbycie się ich za pomocą depilacji laserowej. Już po pierwszym zabiegu część włosków, które wywołują nieprzyjemne swędzenie, zostaje zniszczona. Po kilku kolejnych zabiegach depilacji laserem problem wrastających włosków znika bezpowrotnie.

Depilacja laserowa likwiduje przyczynę problemu – włosy wzrastające w złym kierunku, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry już po pierwszym zabiegu. Taką depilację najlepiej wykonać laserem diodowym. Taki zabieg jest całkowicie bezpieczny. Światło lasera oddziałuje bezpośrednio na mieszek włosa, nie naruszając przy tym delikatnego naskórka, może więc być stosowany w miejscach szczególnie wrażliwych na podrażnienia, takich jak pachy, bikini, górna warga. Ze względu na różne tempo wzrostu włosów na naszej skórze, do całkowitego usunięcia konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów. Zazwyczaj jest to od 5 do 8 zabiegów. Laser działa tak samo skutecznie na włosy wrastające, jak i te rosnące w prawidłowy sposób.