Stres to nieodłączny element naszego życia. Towarzyszy nam bardzo często w codziennym życiu – martwimy się o nasze zdrowie, finanse, rodzinę, mamy z nim do czynienia w pracy. Bardzo ważne jest jednak, aby umieć z nim walczyć. Jeśli stres zaczyna z nami wygrywać, walka ta może się dla nas źle skończyć.
Stres to jeden z bardzo wyniszczających składników naszego życia. Często zdarza się że sami wpędzamy się w kołowrotek złych myśli. Zaczynamy przypominać sobie wszystkie stresujące sytuacje i życiowe niepowodzenia i nawet małe potyczki zaczynamy wyolbrzymiać do rangi wielkich problemów. A to prowadzi do zniszczeń w naszym organizmie.
Stres jest stanem mobilizacji organizmu na silny bodziec zewnętrzny. Jeśli żyjemy w nim cały czas to tak jakby nasz organizm był w stanie wojny - wciąż gotowy do ataku.

Długotrwałe życie w stresie powoduje znaczne obniżenie odporności naszego ciała. Zaczynamy coraz częściej łapać infekcje, które prowadzą do chorób. Według lekarzy stres to też jedna z głównych przyczyn rozwoju nowotworów oraz ich szybkich przerzutów. Długotrwały stres to także prosta droga do zawału serca, cukrzycy i wrzodów układu pokarmowego.
Na co dzień osoby zestresowane najczęściej skarżą się na bóle głowy, bóle szyi i pleców, kołatanie serca i wysokie ciśnienie. W wyniku stresu pojawić się może także wczesne siwienie, tiki nerwowe, suchość w gardle, problemy z trawieniem i nadmierne pocenie.

Jak sobie radzić ze stresem?

Każdy z nas musi znaleźć dla siebie najlepszy sposób. Dla jednych jest to regularne uprawianie sportu, dla innych codzienna kąpiel, joga, medytacja, rozmowa z przyjacielem czy długi spacer. Prawidłowe działanie centralnego układu nerwowego zapewnia tez odpowiednia ilość witaminy C i B, regularne posiłki i wypoczynek. Również posiadanie zwierząt zmniejsza nasz stres – ich głaskanie działa uspokajająco.