Nagrody World Press Photo 2021 przyznane

World Press Photo to największy konkurs fotografii prasowej na świecie, który swoją pierwszą edycję miał 76 lat temu, w 1955 roku. Finałowe zdjęcia wybierane są z różnych kategorii m.in. „Projekty długoterminowe”, „Sprawy współczesne”, „Środowisko” czy „News”. Jury wybiera najlepsze zdjęcie roku i najlepszy fotoreportaż roku. Oprócz tego, w każdej kategorii wybierane jest pierwsze, drugie i trzecie miejsce. Laureaci w nagrodę zyskują m.in. włączenie do rocznej, światowej wystawy World Press Photo, a tym samym promocje na różnych platformach. 

Nagroda za najlepsze zdjęcie 2021 roku trafiła do duńskiego fotografa Madsa Nissena za „Pierwsze przytulenie”.  Na fotografii uwieczniono pielęgniarkę oraz 85-letnią kobietę, która pierwszy raz od pięciu miesięcy mogła przytulić innego człowieka. W kategorii fotoreportaż roku zwyciężył Antonio Faccilongo. Jego fotoreportaż „Habibi”, dotyczy palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. Opowiada o dzieciach, żonach i skazanych na dożywocie ojcach i mężach. 

World Press Photo 2021 – Polacy nagrodzeni

W tegorocznej edycji nagrodzono aż troje polskich fotografów - Natalię Kepesz, Karolinę Jonderko oraz Tomasza Markowskiego z "Przeglądu Sportowego". Natalia Kepesz jest laureatką trzeciej nagrody w kategorii "Portret - fotoreportaż" za projekt "Niewybuch", który jest fotorelacją z obozów paramilitarnych dla dzieci w Polsce. Karolinie Jonderko przyznano drugą nagrodę w kategorii „Projekty długoterminowe” za cykl „Reborn”. W wywiadzie dla „Press” opowiedziała, że pomysł na projekt opowiadający o kobietach, które opiekują się lalkami do złudzenia przypominającymi niemowlęta, narodził się w Anglii w 2012 roku.

 Zobaczyłam dokument BBC "My fake baby" pokazujący te kobiety. Zafascynowało mnie to. Przeszłam przez wiele nieszczęść, dlatego w mojej pracy fotograficznej staram się rozłożyć traumę na czynniki pierwsze, pokazać, jak ludzie sobie z nią radzą – mówiła Jonderko.


Tomasz Markowski, związany od 1999 r. z „Przeglądem sportowym”, otrzymał trzecią nagrodę w kategorii „Sport - zdjęcia pojedyncze” za fotografię "Tour of Poland Cycling Crash". Zdjęcie przedstawia wypadek na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne w Katowicach w 2020 roku. 

Nie nastawiałem się, że coś złego się zdarzy, bardziej na moment finiszu. To były ułamki sekund, kątem oka zauważyłem przepychankę między kolarzami, potem wielki huk, wszystko poleciało w powietrze. Poszła seria zdjęć, później na chłodno szukałem jednej najbardziej pasującej klatki – powiedział Tomasz Markowski "Press".

Do tegorocznej edycji zgłoszono ponad 74 tys. zdjęć 4315 fotografów ze 130 krajów. W 2021 roku nagrodzono 45 fotografów z 28 krajów, dlatego tym bardziej gratulujemy wyróżnionym Polakom.