Na stronie gov.pl zostały opublikowane kolejne szczegóły łagodzenia restrykcji wprowadzonych na czas pandemii. Z nowych informacji szczególnie cieszą się właściciele hoteli, sklepów w centrach handlowych, ale też przemęczeni rodzice dzieci w wieku przedszkolnym.

Nowe zalecenia rządu w sprawie koronawirusa w Polsce:  drugi etap łagodzenia obostrzeń

Centra handlowe

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku zniesione zostają ograniczenia w działaniu centrów handlowych. Otwarte zostaną centra handlowe (o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2). By zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wprowadzony zostaje jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni. Nadal jednak nie będzie możliwości korzystania na ich terenie z klubów fitness oraz przestrzeni rekreacyjnych jak np. place zabaw czy miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Turystyka

Otwarte zostaną też hotele i wszelkiego rodzaju noclegi. Nie będzie można jednak korzystać z basenów, saun oraz restauracji hotelowych. Mogą one wydawać posiłki gościom hotelowym tylko do pokoju. 

Sklepy meblarskie i budowlane

Odetchnąć z ulgą mogą również ci, których pandemia zastała w środku remontu czy ci, u których domowa izolacja obudziła pragnienia odświeżenia otaczającej powierzchni. Ruszą duże sklepy meblarskie i budowlane - na razie tylko w weekendy.

Kultura

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie kulturalne i społeczne. Rząd uchylił  zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja

Otwarte zostaną ośrodki rehabilitacji leczniczej, ale nadal możemy zapomnieć o salonach masażu. 

Przedszkola i żłobki

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nie zapominajmy o stałych zasadach bezpieczeństwa

Są rzeczy, które przez dłuższy czas się nie zmienią i powinny stać się podstawą naszej nowej normalności. O czym nie powinniśmy zapominać? To nadal 2-metrowa odległość w przestrzeniach publicznych, zasłanianie ust i nosa, przestrzeganie zasad sanitarnych, dezynfekcja, mycie rąk oraz izolacja osób starszych. Bądźmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale też za innych.

Obowiązujące zalecenia rządu: co nam grozi za niestosowanie się do zaleceń?

W przypadku, jeśli nie dostosujemy się do zaleceń, grozi nam grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych, a w szczególnych przypadkach kara pozbawienia wolności.