Problem niepłodności może dotyczyć nawet 20 proc. polskich par, przy czym należy podkreślić, że w połowie tych przypadków niemożność poczęcia dziecka jest spowodowana czynnikiem męskim. Brak aktywności fizycznej, przemęczenie, niezdrowa dieta, stres, używki - to wszystko nie pozostaje bez wpływu na męską płodność.

Większość panów zdaje sobie sprawę z tego, że do roli ojca trzeba się przygotować, ale nie każdy dopuszcza do świadomości fakt, że nie dotyczy to wyłącznie sfery mentalnej i finansowej. Taką samą uwagę należy poświęcić także stronie fizycznej. Niedobór kluczowych witamin i minerałów wywiera destrukcyjny wpływ na jakość nasienia. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać - wystarczy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowe. Dietę na męską płodność trzeba wprowadzić na minimum 74 dni przed poczęciem dziecka. Właśnie tyle trwa proces spermatogenezy, czyli powstawania nowych plemników. Jakie mikroelementy powinny zawierać potrawy składające się na jadłospis przyszłego taty?  

Witaminy dla mężczyzn na płodność - grupa B

W męskim menu nie może zabraknąć całego zestawu witamin z grupy B. To właśnie te mikroelementy wywierają wpływ na najważniejsze parametry nasienia - liczbę i ruchliwość plemników, ich ruch postępowy i koncentrację. Nie pozostają też bez wpływu na zdolność do osiągania erekcji.

Dla panów starających się o dziecko szczególnie istotne są witaminy B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna) i B5 (kwas pantotenowy).

Tiamina jest odpowiedzialna za stymulację produkcji hormonów płciowych. Jej prawidłowe stężenie w organizmie warunkuje zatem właściwe funkcjonowanie jąder, co ma bezpośrednie przełożenie na płodność. 

Ryboflawina wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych. Właściwe przewodnictwo jest niezbędne do uzyskania wzwodu prącia. Niacyna jest odpowiedzialna za właściwą funkcję układu nerwowego i kondycję naczyń krwionośnych, czyli za kolejne czynniki, które nie pozostają bez wpływu na zdolność osiągnięcia erekcji.

Kwas pantotenowy uczestniczy w biosyntezie wielu hormonów. Odpowiada też za właściwy przebieg procesu uwalniania energii, dzięki czemu zwiększa wytrzymałość organizmu na zmęczenie. 

Gdzie znajdziemy witaminy z grupy B? Witamina B1 występuje przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, wątróbce wieprzowej, orzechach oraz w rybach. Bogatym źródłem witaminy B2 są produkty pełnoziarniste, migdały, banany, brokuły, wątróbka wieprzowa oraz nabiał - mleko i sery. Witaminę B3 znajdziemy w chudym mięsie, rybach, nabiale, orzechach oraz w produktach pełnoziarnistych. Witaminę B5 dostarczy mięso drobiowe, nabiał i mleko, nie brakuje jej też w otrębach pszennych. 

Zobacz także: Czy codzienne uprawianie seksu zwiększa szansę na zajście w ciążę? Ekspert od płodności wyjaśnia

Witaminy dla mężczyzn na płodność - witamina C

Witamina C to kolejny istotny mikroskładnik diety na męską płodność. Jej niedobór może bowiem wywierać negatywny wpływ na materiał genetyczny plemników, doprowadzając w ten sposób do ich uszkodzenia. 

Badania naukowe dowiodły, że prawidłowe stężenie witaminy C znacząco poprawia jakość nasienia, doprowadzając do wzrostu liczby plemników i poprawy ich ruchliwości

Należy też wspomnieć, że jako silny antyoksydant witamina C zmniejsza podatność organizmu na infekcje, schorzenia układu sercowo-naczyniowego i na choroby nowotworowe. Uczestniczy też w neutralizacji szkodliwych związków chemicznych, które docierają do organizmu ze środowiska. 

Witamina C jest obecna w wielu produktach spożywczych, jednak największe stężenie tego mikroelementu dotyczy czarnej porzeczki, naci pietruszki, papryki, brukselki, kalarepy, kiwi, grejpfrutów, szpinaku, kalafiora, czerwonej porzeczki, cytryny i pomarańczy. 

Przeczytaj także: Mężczyzna spłodził 23 dzieci w ciągu roku! Twierdzi, że oddawanie spermy to jego pasja

Witaminy dla mężczyzn na płodność - witamina E

Witamina E jest nieoceniona w codziennej diecie. Ten niezwykle istotny mikroskładnik wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu neutralizuje działanie wolnych rodników i odmładza komórki naszego organizmu. Wywiera też istotny wpływ na prawidłowość procesu przyswajania innych składników odżywczych, zwłaszcza witaminy A, B, C, fosforu, nienasyconych kwasów tłuszczowych i selenu. 

Mężczyźni starający się o dziecko muszą wiedzieć, że witamina E odgrywa ważną rolę w procesie produkcji nasienia, wywiera istotny wpływ na aktywność plemników i zwiększa potencję.

Największe stężenie witaminy E występuje w orzechach laskowych, nasionach słonecznika, pestkach dyni i w migdałach. Znajdziemy ją też w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, kurzych jajach oraz w olejach roślinnych.   

Witaminy dla mężczyzn na płodność - cynk

W diecie przyszłych ojców nie może zabraknąć także cennych minerałów, a jednym z najważniejszych jest cynk. Ten mikroskładnik odgrywa ważną rolę w procesie produkcji testosteronu. Syntezę tego hormonu płciowego reguluje oś podwzgórze-przysadka-gonada. W podwzgórzu powstaje gonadoliberyna, która odpowiada za pobudzanie przysadki do produkcji gonadotropin. Gdy te dotrą do jąder, następuje produkcja testosteronu i plemników. 

Prawidłowe stężenie cynku pozwala na aktywację enzymów stymulujących syntezę testosteronu. Ten minerał odpowiada też za blokowanie enzymów metabolizujących testosteron. Wszystko to wpływa na kluczowe parametry nasienia - ruchliwość, żywotność i koncentrację plemników. Cynk nie pozostaje też bez wpływu na sprawność seksualną. 

Bogatym źródłem tego minerału jest mięso drobiowe. W cynk obfitują także pestki dyni, nasiona konopi, produkty pełnoziarniste oraz soczewica. 

Przeczytaj także: Dni płodne: jak je obliczyć? I skąd wiadomo, że właśnie trwają?

Witaminy dla mężczyzn na płodność - selen

Selen odpowiada za pobudzanie selenoprotein, które poza wpływem na układ immunologiczny i funkcję tarczycy wpływają także na wytwarzanie plemników. W męskim organizmie niemal połowa tego mikroelementu znajduje się w spermie i jądrach, przy czym należy zaznaczyć, że jego stężenie wynosi zaledwie od 10 do 15 mikrogramów. Dzienne zapotrzebowanie na selen to ok. 55 mikrogramów, zatem należy zadbać o jego suplementację, najlepiej w ramach zdrowej, zbilansowanej diety. 

Najwięcej selenu występuje w owocach morza i podrobach. Jego bogatym źródłem jest też łosoś i tuńczyk. Ten ważny minerał znajdziemy też w kurzych jajach, produktach mlecznych, orzechach oraz w ziarnach zbóż.

Witaminy dla mężczyzn na płodność - L-arginina

Jednym z najważniejszych elementów diety na męska płodność jest aminokwas endogenny zwany L-argininą. Uczestniczy ona w procesie podziału komórkowego i w usuwaniu toksycznych produktów przemiany materii, jednak jedną z kluczowych funkcji L-argininy w organizmie jest produkcja tlenku azotu (NO). Ten neuroprzekaźnik jest odpowiedzialny za regulowanie przepływu krwi w ustroju, poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. W ten sposób do komórek dostarczane są składniki odżywcze, jednak z punktu widzenia mężczyzny starającego się o dziecko kluczowy jest fakt, że tlenek azotu umożliwia też osiągnięcie wzwodu

Kolejna rzecz, L-arginina odpowiada za jakość nasienia, zwiększając liczbę, koncentrację oraz ruchliwość plemników

Do bogatych źródeł L-argininy należy zaliczyć owoce morza, nasiona sezamu, tofu, liście szpinaku, mięso wieprzowe, wołowe i drobiowe oraz produkty pochodzenia mlecznego.

Witaminy dla mężczyzn na płodność to jeszcze nie wszystko

Prawidłowa dieta, obfitująca we wszystkie niezbędne witaminy dla mężczyzn na płodność, w istotny sposób poprawi jakość nasienia. Trzeba jednak pamiętać, że w parze ze zmianą diety powinna iść także modyfikacja codziennych nawyków. Zanim zaczniemy starać się o dziecko warto zmienić tryb życia z pasywnego na aktywny. Obowiązkowo należy odstawić wszelkie używki. Duże znaczenie ma też dobra jakość snu. Za absolutne minimum należy przyjąć 8 godzin na dobę, nie zapominając o prawidłowej higienie snu. W okresie poprzedzającym starania o dziecko trzeba także zredukować poziom stresu. To wszystko w połączeniu ze zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietą w istotny sposób wspomoże płodność.

Zobacz także: Wiemy, kiedy uprawiać seks, żeby zajść w ciążę