Tym magicznym składnikiem jest witamina F. To w rzeczywistości zespół wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w skład którego wchodzą kwas alfa-linolowy (ALA) z grupy omega-3 i kwas linolowy (LA) z grupy omega-6. Nasz organizm nie potrafi samodzielnie ich syntetyzować, więc musimy dostarczać je z pożywieniem. Witamina F zostła odkryta stosunkowo późno. W 1934 roku wyizolował ją z olejów roślinnych amerykański naukowiec, Herbert McLean Evans. Przypisana jej litera "F" wywodzi się od słowa "fatty acids" (z ang. - kwasy tłuszczowe). Co ciekawe, określanie ich mianem witaminy nie jest powszechnie przyjęte.

Co potrafi witamina F?

Odpowiednia ilość witaminy F pomaga obniżyć masę ciała i zwiększa płodność. Przede wszystkim, jest jednak najlepszym przyjacielem naszej skóry. Witamina F działa regenerująco i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Pomaga złagodzić zmiany trądzikowe i, co najważniejsze, wycisza stany zapalne, tym samym opóźniając procesy starzenia. Lista jej imponujących umiejętności jest bardzo długa:

  • usprawnia funkcjonowanie gruczołów łojowych skóry i łagodzi zmiany trądzikowe
  • leczy i zapobiega stanom zapalnym, przyspiesza gojenie ran, regeneruje naskórek
  • zapobiega wysuszaniu
  • hamuje procesy starzenia
  • chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Dzięki swoim właściwościom, może być stosowana jako lek na wiele problemów skóry, takich jak łuszczyca, wypryski alergiczne, trądzik, a także odparzenia czy odleżyny (u niemowląt).

Dlaczego witamina F jest tak ważna?

Powodów jest kilka. Witamina F, jak wyjaśniliśmy na samym początku, oznacza nienasycone kwasy tłuszczowe, zaś tłuszcze są niezwykle ważnym budulcem płaszcza lipidowego - czyli najbardziej zewnętrznej warstwy naszej skóry. To właśnie ona chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi i promieniowaniem UV, zapobiega utracie wody i odpowiada za przenikanie do skóry dobroczynnych substancji (np. witamin). Do tego, płaszcz lipidowy zapewnia także elastyczność - to właśnie dzięki niemu skóra jest miękka, jędrna i gładka. Mówiąc krótko, trudno przecenić rolę lipidów w dbaniu o kondycję i wygląd skóry. Dlatego tak ważne jest dostarczenie organizmowi witaminy F. Bez niej, skóra wygląda na szarą, suchą i pozbawioną energii, a procesy starzenia zaczynają się znacznie wcześniej. 

Witamina F - gdzie ją znaleźć?

Skoro przekonałyśmy Was już, jak ważne dla naszego zdrowia (i wyglądu skóry) są kwasy tłuszczowe, pora dostarczyć witaminę F do organizmu. Najłatwiej za pomocą odpowiedniej diety. Znajdziecie ją przede wszystkim w olejach roślinnych. Jej naturalnym źródłem jest olej z ogórecznika i olej z dyni, a także olej z wiesiołka, olej migdałowy, lniany, słonecznikowy, tran i oliwa z oliwek. Witaminę F zawierają także tłuste ryby, orzechy i nasiona (np. dyni czy słonecznika), kiełki pszenicy, soja czy pełnotłuste mleko. Drugi krok, to dobór odpowiedniej pielęgnacji. Kwas linolowy można znaleźć w wielu popularnych składnikach kosmetyków, np. siemieniu lnianym i oleju z siemienia lnianego, wyciągu z nasion dyni, oleju konopnym i oleju z dzikiej róży. Oto kilka produktów do pielęgnacji, które zawierają witaminę F!