Tradycja tworzenia lalek-motanek pochodzi już ze słowiańskich zwyczajów. Miały one spełniać "zadania" – chronić, przyciągać dobro, odcinać zło i spełniać życzenia. Dziś także wraca się do tych zwyczajów w wyjątkowych sytuacjach. Wiedźmowa motanka pomoże spełnić twoje marzenia. Skutecznie zadziała pod 1 warunkiem. Jak zrobić motankę i czego sobie życzyć? Sprawdź szczegóły.

Motanka pomoże spełnić twoje marzenia

Motanki, zwane też zadanicami, żądanicami lub lalkami mocy, robiono już w czasach Słowian. Laleczki robiono jako zabawki, ale ich dodatkową funkcją były właściwości magiczne. Motanki miały początkowo chronić i zabezpieczać głównie przed złym okiem, a z czasem zyskały więcej funkcji. Zadanice zaczęto tworzyć z intencją spełnienia życzenia dla siebie lub bliskiej osoby.

Laleczki motanki należało robić samodzielnie z materiałów, które noszono lub kupowano specjalnie w tym celu. Figurka musiała być "motana", czyli tworzona przez zawiązywanie supłów i okręcanie nitką. Nie wolno było używać ostrych narzędzi, ani szyć na lalce, by nie przeciąć losu i tym samym ściągnąć nieszczęścia. 

Dzisiaj także wiele osób korzysta z mocy zadanicy. Bywa nazywana też wiedźmową motanką, ponieważ często jej tworzeniem zajmują się wiedźmy i szeptunki – kobiety kultywujące stare tradycje swoich przodków. Warto wykonać ją wtedy, gdy chcemy spełnić marzenie, życzenie lub odciąć się od złych wpływów. 

Zobacz też:

Jak zrobić motankę w domu?

Motankę można wykonać dla siebie lub na prezent. Lalka-zadanica może mieć różne formy – od najprostszego kształtu do ozdobnych i wymyślnych postaci.

Należy zacząć od zabrania naturalnych materiałów na motankę, najlepiej takich, które pochodzą z ubrań używanych przez twórcę. Potrzebne będzie z pewnością sznurek lub nici. Motanka musi otrzymać "prezent", czyli ozdobę, koralik, wstążkę lub kamyk, dzięki czemu będzie mogła spełnić życzenie bądź zadanie. 

Zobacz także:

Przy tworzeniu motanki trzeba przestrzegać kilku zasad:

  1. Motanka powinna być robiona "na raz". Nie należy przerywać pracy przed zakończeniem, rozpraszać się i odkładać na później. Inaczej życzenie może się nie spełnić.
  2. Lalkę najlepiej tworzyć w samotności i spokoju. Praca powinna być skupiona na intencji, w jakiej ma działać motanka.
  3. Motankę nie można tworzyć z użyciem ostrych narzędzi (igły, szpilek, nożyczek, noża). Ucinanie materiału lub sznurka najlepiej wykonywać ręcznie albo ciąć je przed dodaniem elementu do lalki. Nie można ciąć na motance, szyć ani wbijać w nią przedmiotów.
  4. Lalka nie może mieć twarzy, inaczej nadamy jej tożsamość i nie zechce nam pomagać, a zacznie działać samodzielnie.
  5. Motankę należy zacząć od wypełnienia głowy materiałem, puchem, watą lub ziarnem. Następnie tworzy się supeł lub obwiązuje sznurkiem. Z pozostałego materiału można sznurkiem uformować ręce, tułów i nogi bądź sam pękaty brzuch. Wiązania zawsze trzeba robić z tyłu lalki. Wnętrze lalki również wypełniamy. Motanka powinna dostać też ubranie, chustkę na głowę i przynajmniej jedną ozdobę. Można dodać jej włosy i inne dekoracje.
  6. Do brzucha motanki można włożyć zwiniętą karteczkę z intencją lub symbol życzenia, marzenia, które chcemy spełnić.
  7. Zadanie dla motanki powinno być dość konkretne i szczegółowe. Zamiast życzyć sobie ogólnie szczęścia, lepiej dać jej zadanie dbania o dostatek finansowy, ochrony przed złem, zachowania zdrowia lub znalezienia prawdziwej miłości.

Lalkę motankę stawia się w miejscu, gdzie będzie "widziała" dom, ale nie będzie przyciągać uwagi. Motanka nie może być widoczna dla gości. Powinna jej dotykać tylko osoba, która ją stworzyła lub której została podarowana. 

Przeczytaj także:

Słowiańska motanka zadziała pod 1 warunkiem

Wiedźmowa motanka zadziała pozytywnie i skutecznie pod jednym warunkiem – życzenie lub marzenie musi być pozytywne. Nie może ono nikogo krzywdzić ani niczego odbierać. Zadanica może być stworzona na odcinanie, np. na pozbycie się problemów, ale wtedy tez trzeba sformułować życzenie tak, by działało na korzyść.

Motanka ma wyznaczony czas działania. Lalka powinna być "aktywna" maksymalnie przez rok. Po spełnieniu życzenia bądź zadania lub po upływie roku lalkę należy rozebrać na części pierwsze i spalić. Za wykonane zadanie należy oczywiście wcześniej podziękować lalce. Następnie w razie potrzeby można stworzyć kolejną motankę na spełnienie innych życzeń.

Sprawdź także: