Wieczór panieński w SPA - jak go zorganizować krok po kroku?

Weekend w SPA to świetny pomysł na spędzenie wieczoru panieńskiego. Nic dziwnego, że cieszy się tak wielką popularnością. Możliwość odpoczynku w otoczeniu natury i pięknej architektury, połączony z relaksującymi zabiegami to marzenie niejednej panny młodej. By oczekiwania pokryły się z rzeczywistością, trzeba jednak zadbać o kilka detali. Jak zorganizować idealny wieczór panieński w SPA – i co wybrać z bogatej oferty hotelowych zabiegów? Oto kilka punktów, które trzeba wziąć pod uwagę.

Po pierwsze: spisz oczekiwania

Jak dokładnie ma wyglądać ten wieczór? Jak wyobrażasz sobie jego przebieg? Jakie pomysły na atrakcje i zabawy chciałybyście uwzględnić? Koncepcję wieczoru ogranicza tylko wyobraźnia (i oczywiście budżet, który też musicie wziąć pod uwagę). Jeśli macie mnóstwo pomysłów, warto wybrać te, które mają największe szanse na realizację. A jeśli nie, zdajcie się na doświadczenie innych:

Hotele Spa często oferują gotowe, uniwersalne propozycje organizacji wieczoru panieńskiego. Uwzględniają one listę atrakcji, które są zapewniane przez dany obiekt. Najczęściej jest ona dostosowywana i powstaje indywidualna oferta, skrojona na miarę potrzeb. Najlepiej skontaktować się z hotelem i poprosić o przygotowanie takiej propozycji – mówi Aneta Muller, konsultant branży SPA.

Wysyłając zapytanie ofertowe, warto od razu uwzględnić szczegółowe informacje, takie jak:

 • ilość osób
 • konkretna data
 • czas, jakim dysponujecie
 • czy będzie to pobyt z noclegiem czy day spa
 • czy planujecie zabiegi indywidualne w programie
 • czy chcecie mieć mały poczęstunek w Spa czy życzycie sobie jest rezerwację stolika w restauracji.
 • czy chcecie salę wypoczynkową na wyłączność
 • jaki jest budżet imprezy.

Jeśli macie jakieś szczególne wymagania – to również dobry moment, by o nich wspomnieć.

Wieczór panieński w SPA - na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu?

Każdy obiekt stara się jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby gości. Nie zawsze jednak infrastruktura i warunki pozwalają na spełnienie wyjątkowych oczekiwań. Dlatego tak ważne jest, aby wyartykułować je już na etapie zapytania ofertowego. Może się okazać, że nasze wymarzone miejsce nie nadaje się do przeprowadzenia wszystkich aktywności, które zaplanowałyśmy. Wybierając hotel, przede wszystkim zwróć uwagę na:

 • Charakter i poziom obiektu. Jeżeli wybierzecie hotel spa dla rodzin, nie dziwcie się, że może być sporo dzieci w basenie.
 • Możliwości wykonywania zabiegów indywidualnych. Im liczniejsza grupa, tym trudniejsze może być zapewnienie wszystkim zabiegów w tym samym czasie.
 • Możliwość wynajęcia sali wypoczynkowej na wyłączność lub wydzielonej strefy, tak , by czuć się swobodnie i nie przeszkadzać innym.
 • Kolejność atrakcji uwzgledniająca przeciwwskazania
 • Aktualne możliwości skorzystania z innych atrakcji hotelu po programie w Spa.

Ponieważ wieczór panieński to przede wszystkim możliwość spędzenia czasu z bliskimi przyjaciółkami, warto wybrać obiekt, który daje możliwość wspólnego korzystania z infrastruktury.

- W przypadku takich imprez dobrze sprawdzają się hotele z bogatą strefą saun. Daje ona bardzo dużo możliwości wspólnej zabawy. Standardem w hotelowych SPA są sauny suche i parowe, ale jeśli możecie wybrać obiekt z szerszą ofertą – warto to zrobić. Niezapomniane doznania gwarantują np. sauna ziołowa, kamienna, śnieżna albo jodłowa, kąpiel w aromacie sauny chlebowej, czy grota lodowa. Podstawą jest oczywiście ciepłe jacuzzi i basen z hydromasażami - mówi Aneta Muller ze Spa Consulting.

Wieczór panieński w SPA - jakie zabiegi wybrać?

Organizując wieczór panieński w SPA warto zadbać przede wszystkim o te zabiegi, z których można skorzystać w większym gronie.

- Jedną z często proponowanych opcji jest wspólny seans w łaźni błotnej – kąpiel parowa połączona z maskami na ciało i twarz do samodzielnej aplikacji. To idealny zabieg na start, który zapewni integrację i relaks, a do tego wspaniale oczyści i odżywi skórę. Doskonale łączy się z masażem ciała – radzi Aneta Muller.

Doskonałą propozycją na rozkręcenie wieczoru panieńskiego może być też łaźnia piwna lub winna. Wspólna kąpiel odbywa się w specjalnie do tego przygotowanych drewnianych baliach i jest połączona z degustacją alkoholu. Trudno o lepszy sposób na integrację wszystkich zaproszonych. Jakie jeszcze zabiegi warto wziąć pod uwagę?

 • Kąpiele sienne – nazwa może być mylna, bo ten aromatyczny zabieg bardziej przypomina saunę. W pomieszczeniu o temperaturze 35 stopni znajdują się siedziska wypełnione ziołowym sianem. Pod wpływem pary uwalnia ono całe swoje dobrodziejstwo aromatów i przenosi w zupełnie inny wymiar.
 • Kąpiele w fitobeczkach - czyli kąpiele parowe w indywidualnych cedrowych fito saunach
 • Ceremonia naparzania w saunie suchej z auto peelingiem – gorąca i aromatyczna, odpowiednio podgrzeje atmosferę wieczoru panieńskiego. Uważać na nią powinny jednak osoby o cerze naczynkowej – lepiej więc upewnij się, że ten problem nie dotyczy panny młodej.

Co z zabiegami indywidualnymi?

Jeśli dysponujecie czasem i odpowiednim budżetem, w programie wieczoru panieńskiego w SPA warto również uwzględnić zabiegi indywidualne. Sprawdź, ile takich zabiegów może być wykonane jednocześnie i postaraj się zorganizować czas pozostałym uczestniczkom. Najbezpieczniej postawić na relaksację, a prym wiodą tu masaże. Z reguły do wyboru jest wiele możliwości: masaże czekoladą, ciepłą świecą, masaże gorącymi kamieniami lub stemplami, masaż tajski i ajurwedyjski, a także autorskie zabiegi szyte na miarę. Bogatszym wariantem są rytuały pielęgnacyjne, które oprócz masażu łączą często peeling całego ciała, okład a także pielęgnację twarzy. Taki rytuał to również świetny pomysł na prezent dla panny młodej.

Wieczór panieński w spa – o czym warto pamiętać?

Jeśli planujesz wieczór panieński w SPA, pamiętaj, żeby zapewnić uczestniczkom komfort i bezpieczeństwo. Unikajcie korzystania z sauny i basenu po spożyciu alkoholu – zakrapianą część imprezy lepiej zaplanować w drugiej części wieczoru. Stawiaj na uniwersalne zabiegi, przy których nie ma wielu przeciwwskazań. Zamiast silnych i inwazyjnych zabiegów czy peelingów chemicznych, lepiej wybrać klasyczną pielęgnację manualną. I przede wszystkim: pamiętaj, że chodzi głównie o dobrą zabawę. Ten weekend jest po to, żeby każda z was mogła się w pełni zrelaksować przed wielkim dniem.