#WhyIDidntReport: akcja która połączyła kobiety molestowane seksualnie

Akcja #WhyIDidntReport powstała po tym, jak "New York Times" opublikował materiał, w którym profesor Christine Balsey Ford oskarżyła o molestowanie seksualne sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego, Bretta Kavanagha, do którego doszło 36 lat temu. Prezydent Donald Trump w kontekście tego materiału na Twitterze napisał, że gdyby ta sytuacja, która ją spotkała była tak straszna, jak twierdzi, zgłosiłaby to odpowiednim służbom.

Tweet Donalda Trumpa spotkał się od razu z mocną reakcją Internautów i zainicjowało to stworzenie hasztagu #whyididntreport, pod którym ofiary molestowania seksualnego opowiadają, dlaczego nie zgłosiły molestowania na policję.

Do akcji #whyididntreport, o której podobnie jak #metoo jest głośno dołączyły znane osoby, między innymi: aktorka i aktywistka Alyssa Milano, która była również inicjatorką akcji Me Too. Aktorka zwróciła się bezpośrednio do prezydenta Trumpa:

Hej, Donaldzie Trumpie, posłuchaj. Byłam molestowana seksualnie dwa razy. Pierwszy, kiedy byłam nastolatką, nigdy nie poszłam na policję i zajęło mi 30 lat, żeby powiedzieć rodzicom. - napisała Milano

Modelka i aktorka Cara Delevigne, która również wzięła udział w akcji #whyididntreport, wyznała, dlaczego tak długo milczała:

"Ponieważ czułam się zawstydzona i nie chciałam komuś zrujnować życia publicznego, mimo że on zrujnował moje prywatne".

Aktorka Padma Lakshmi opisała swoją traumatyczną sytuację związaną z przemocą seksualną:

"Miałam siedem lat, kiedy pierwszy raz byłam molestowana. Był krewnym drugiego męża mojej mamy. Powiedziałam moim rodzicom, którzy mnie zignorowali".

Zobacz także:

"Za drugim razem miałam 16 lat i byłam dziewicą. To był mój chłopak. W latach 80. nie mówiło się o gwałcie na randce. Byłam przerażona i zawstydzona".

Dlaczego ofiary przemocy seksualnej milczą?

Wstyd, obrzydzenie, wyparcie - te i wiele innych uczuć towarzyszy ofiarom przemocy seksualnej, które za wszelką cenę chcą jak najszybciej zapomnieć o swoich traumach.

Patti Davis - córka Ronalda i Nancy Reagan napisała artykuł w "Washington Post", w którym wyjaśnia, dlaczego ofiary napaści seksualnych nie zawsze pamiętają szczegóły tych trudnych wydarzeń.

Davis przywołuje na myśl wydarzenia, które miały miejsce 40 lat temu, kiedy została zgwałcona w gabinecie dyrektora muzycznego.

"Nie pamiętam, jaki to był miesiąc, nie pamiętam, czy jego asystent był tam, kiedy przyjechałam, nie pamiętam, czy mówiliśmy do siebie cokolwiek, kiedy opuściłem jego biuro." - wyznała Patti Davis

"Tak się dzieje. Twoja pamięć przechwytuje zdjęcia detali, które będą cię prześladować na zawsze, które odmienią Twoje życie i przeżyją pod Twoją skórą, a to wyczerpuje inne części historii, które naprawdę nie mają większego znaczenia." - wyjaśnia Patti Davis.

Profesor Ford zgodziła się zeznawać w najbliższy czwartek przed Senacką Komisją Sądowniczą, która rozważa potwierdzenie nominacji Bretta Kavanaugha do Sądu Najwyższego.

Czy jej zeznania będą na tyle mocne, że wymierzą sprawiedliwość? Jedno jest pewne - szczere wyznanie profesor Ford dało siłę milionom kobiet i mężczyzn do zmierzenia się z ich traumami z przeszłości.