Wegetariańskie święta: Przepis na makowiec

W drugiej części cyklu wegetariańskich świąt Rozkosznego, czyli Michała Korkosza - kulinarnego blogera i autora książki „Rozkoszne. Wegetariańska uczta z polskimi smakami” (wyd. Otwarte), przedstawiamy przepis na obłędny makowiec. Myślisz, że to ciasto jest domeną tylko wybornych gospodyń i mistrzów wypieków? Michał Korkosz obiecuje, że makowiec z tego przepisu zawsze się udaje.

"Nie wyobrażam sobie świąt bez sowicie nadzianego makowca. Musi być sporo płatków migdałowych, kruszonych orzechów włoskich, miodu, suszonych owoców, a co najważniejsze maku. Mówi się, że mak jest halucynogenny i uzależnia – może być to prawda, nigdy nie mogę mu się oprzeć. Ten przepis wymaga odrobiny cierpliwości do ciasta, które najpierw należy zagnieść, a następnie odstawić do wyrośnięcia, ale uwierzcie mi – radość płynąca z ciepłego kawałka lepiącego się do palców znacznie przewyższa nakład pracy i czasu związany z jego przygotowaniem" (fragment z książki).

Zobacz też: Wegetariańskie święta: Przepis na barszcz czerwony według Rozkosznego

Obłędny makowiec z przepisu Rozkosznego: składniki i przepis

Składniki na 2 makowce:

CIASTO

2.5 szklanki (320 g) mąki pszennej uniwersalnej oraz więcej do formowania

0.25 szklanki (50 g) cukru

1 opakowanie (7 g) drożdży suszonych

Zobacz także:

0.25 łyżeczki soli

3 duże jajka

1/3 szklanki plus 1 łyżka (razem 95 ml) mleka

110 g masła pokrojonego w kostkę

olej roślinny

Zobacz też:  5 najlepszych przepisów na świąteczne pierniki

NADZIENIE

1 szklanka (140 g) zmielonego maku

1 szklanka (240 ml) mleka

0.5 szklanki oraz 3 łyżki (razem 140 g) cukru

3 łyżki miodu

0.5 szklanki (40 g) płatków migdałowych

0.5 szklanki (50 g) orzechów włoskich, posiekanych

1/4 szklanki (50 g) suszonych moreli, posiekanych

2 łyżki kandyzowanej skorki pomarańczowej, posiekanej

3 łyżki likieru pomarańczowego

2 duże jajka, żółtka oddzielone od białek

LUKIER I POSYPKA

3 łyżki soku z cytryny

1 szklanka (130 g) cukru pudru

3 łyżki kandyzowanej skorki pomarańczowej, posiekanej lub pokrojonej w paski

Zobacz też: Wegetariańskie przepisy na Boże Narodzenie: 6 pomysłów czym zastąpić mięso

Obłędny makowiec z przepisu Rozkosznego: jak to zrobić?

1. Aby przygotować ciasto, w misie miksera planetarnego z hakiem do wyrabiania ciasta wymieszaj mąkę, cukier, drożdże i sól. Dodaj 2 jajka i 1/3 szklanki (80 ml) mleka. Wyrabiaj z prędkością nieco większą niż średnia, aż składniki będą dokładnie wymieszane; powoli zacznij dodawać masło po 1 łyżce. Wyrabiaj, aż ciasto będzie miękkie i jedwabiste – około 8 minut.

2. Dużą miskę wysmaruj olejem, a następnie przełóż do niej ciasto. Przykryj miskę ściereczką kuchenną i zostaw do wyrośnięcia, aż ciasto potroi objętość – potrwa to około 1.5 godziny.

3. Kiedy ciasto wyrasta, przygotuj nadzienie. Mak zalej gorącym mlekiem. Odstaw na 20–30 minut, aż mak wchłonie cały płyn i napęcznieje. W razie potrzeby odcedź.

4. Do maku dodaj 0,5 szklanki (100 g) cukru, miód, migdały, orzechy włoskie, suszone morele, kandyzowaną skórkę pomarańczową, likier pomarańczowy i żółtko. W osobnej średniej misce ubijaj białka, aż powstanie piana, mniej więcej 5 minut. Ubijaj dalej, dodając stopniowo, po jednej, pozostałe 3 łyżki cukru. Delikatnie wymieszaj białka z masą makową.

5. Obsyp powierzchnię roboczą mąką i wyłóż na nią ciasto. Posyp ciasto dodatkowo odrobiną mąki i dwa razy je zagnieć. Rozdziel na dwie równe części. Na obsypanym odrobiną mąki papierze do pieczenia rozwałkuj jedną część ciasta na prostokąt o wymiarach 20 × 10 cm. Posmaruj połową nadzienia, zostawiając ze wszystkich stron 2,5 cm wolnego miejsca przy krawędzi. Dłońmi zwiń prostokąt jak roladę, zaczynając od krótszego brzegu. Zwiń ciasto do końca w piękny gruby rulon i ułóż łączeniem do dołu. Makowiec razem z papierem do pieczenia umieść w keksówce o wymiarach 22 × 12 cm. To samo zrób z resztą ciasta i nadzienia. Przykryj oba makowce ściereczkami i zostaw od wyrośnięcia, aż wyraźnie napęcznieją – 30–40 minut.

6. Kiedy makowce wyrastają, rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C.

7. W małej misce roztrzep razem pozostałe jajko i 1 łyżkę mleka. Delikatnie posmaruj glazurą makowce. Piecz na złotobrązowo, przez 30–40 minut. Studź w keksówkach przez 15 minut, a potem wyłóż na kratkę do całkowitego wystudzenia.

8. Aby przygotować lukier, w małym rondlu zagrzej na małym ogniu sok z cytryny. Zdejmij z ognia, a potem wymieszaj dokładnie z cukrem pudrem. Polej wystudzone makowce lukrem. Posyp kandyzowaną skórką pomarańczową.

Wskazówka: Makowiec zachowa świeżość przez 4 dni w temperaturze pokojowej. Odrobinę wyschnie, dlatego najlepiej odgrzewać go po kawałku na patelni z odrobiną masła. Upieczony, nieolukrowany makowiec można też zamrozić na maksymalnie 2 miesiące, musi być szczelnie zawinięty.