Wczasy pod gruszą 2019: dla kogo?

"Wczasy pod gruszą" to określenie, które obowiązuje od lat i polega na dofinansowaniu przez pracodawcę pracownika, który odbywa urlop wypoczynkowy. Pieniądze na dofinansowanie urlopu pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Pracowniczych.

Wczasy pod gruszą, czyli urlop wypoczynkowy, na który dofinansowanie dostaje pracownik mogą być organizowane na własną ręką lub mogą być zorganizowane przez podmiot zewnętrzny - obozy, kolonie, wczasy z biura podróży. Warto pamiętać, że jednym z warunków dofinansowania wczasów pod gruszą jest długość trwania urlopu - minimum 14 dni kalendarzowych. Pora roku, kiedy bierzemy taki urlop nie ma znaczenia w staraniu się o wczasy pod gruszą.

Podstawowym kryterium przyznawania wczasów pod gruszą jest sytuacja życiowa, materialna i rodzinna pracownika. To oznacza, że nie wszyscy otrzymają dofinansowanie w ramach wczasów pod gruszą.

Wczasy pod gruszą 2019: ile wynosi dofinansowanie?

W zależności od sytuacji materialnej pracownika, kwota dofinansowania wczasów pod gruszą może się różnić. Najwięcej otrzymają pracownicy, którzy zarabiają najmniej, i ta kwota różni się w zależności od dochodów. Na wysokość dofinansowania nie wpływa natomiast staż pracy, zajmowane stanowisko, czy kwalifikacje pracownika.

W przypadku, kiedy wczasy pod gruszą nie przekroczą kwoty - 380 złotych, są one zwolnione z podatku dochodowego. Jednak bez względu na wysokość, od dodatku nie odprowadza się składek ZUS.

Wczasy pod gruszą 2019: jak je dostać?

Aby otrzymać dofinansowanie na wczasy pod gruszą, pracownik musi złożyć do pracodawcy wniosek o wypłatę świadczenia. Po wniosek o wczasy pod gruszą powinnyśmy udać się do działu kadr. Gotowe wnioski znajdziemy również w internecie.

Najczęściej wypłata w ramach dofinansowania wczasów pod gruszą jest przelewana na konto pracownika. 

Macie zamiar skorzystać z dofinansowania na wczasy pod gruszą?