Wanda Rutkiewicz - jedna z najsławniejszych alpinistek na świecie

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach. Z zawodu elektronik, z pasji himalaistka. Całe swoje życie podporządkowała chodzeniu po górach i wspinaniu się na najbardziej niebezpieczne szczyty na świecie. Swój sukces międzynarodowy, który zagwarantował jej sławę świętowała 16 października 1978 roku. Tego dnia zdobyła Mount Everest, najwyższy szczyt Ziemi. Wanda Rutkiewicz dokonała tego jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza osoba z Polski. Wanda Rutkiewicz zmarła 13 maja w 1992 roku w miejscu, które kochała jak nic innego w życiu - w górach, konkretnie na stokach w Himalajach.

Wanda Rutkiewicz - spotkanie z Janem Pawłem II

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sławek (@slawekrm) Paź 15, 2019 o 8:43 PDT

Wanda Rutkiewicz spotkała się m.in. z Janem Pawłem II po osiągnięciu międzynarodowego sukcesu. W dniu, w którym zdobyła Mount Everest, tj. 16 października 1978 Karol Wojtyła został papieżem. Na spotkaniu z Wandą Rutkiewicz powiedział do alpinistki:

Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko .

Wanda Rutkiewicz o swojej pasji:

Każdy szedł tam na własne ryzyko. Tam nawet lina by nie pomogła. Zabrakło mi tlenu. Wydawało mi się, że zabrakło bo zamarzła moja maska tlenowa. W związku z tym ostatnie metry do szczytu szłam bez tlenu...

Więcej o doświadczeniach podczas zdobywania szczytu Mount Everest Wanda Rutkiewicz opowiada w poniższym filmie:

 

 

Wanda Rutkiewicz w Google Doodle - co to oznacza?

Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo wyszukiwarki Google. Przypomina ona o różnego rodzaju ważnych w skali świata wydarzeniach. Tym samym ma upamiętniać również święta i istotne osiągnięcia postaci historycznych. Dziś przypomina milionom użytkowników wyszukiwarki internetowej o osiągnięciu, którego dokonała 41 lat temu Polka, Wanda Rutkiewicz.

Książka upamiętniająca życie Wandy Rutkiewicz

O życiu alpinistki, Wandy Rutkiewicz powstała książka napisana przez jej koleżankę, Annę Kamińską. Można z niej dużo dowiedzieć się zarówno o jej dokonaniach, jak również o cechach osobowości:

O śmierci w górach Wanda mówiła, i tak w ogóle podchodziło się do tego w środowisku, że to jest zawsze czyjaś wina, że ktoś popełnił błąd, nie przewidział czegoś, albo że zawinił partner od liny. Mieliśmy taką postawę: mnie to nie dotyczy. Entuzjazm, z jakim wielu z nas podchodziło do wspinaczki, przykrywał zdarzenia w górach, kiedy ktoś ginął. Potrzeba wspinania była silniejsza od niebezpieczeństwa. W końcu dotarło do mnie, że to jest tylko kwestia czasu, kiedy ktoś ulega wypadkowi w górach. Kiedy zaczęły się wielkie wyprawy Wandy, zdałem sobie sprawę, że to może się skończyć źle, i szczerze mówiąc, nie chciałem z nią jeździć - słowa przyjaciela Wandy Rutkiewicz

Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć!