Skręcenie nogi, ukąszenia kleszczy czy oparzenia - latem zdarza się to od czasu do czasu każdemu. Przezorni zabierają na wczasy podręczną apteczkę, idąc w góry, zostawiają wiadomość o planowanej trasie i na wszelki wypadek sprawdzają, gdzie jest najbliższy szpital. I nie jest to przesada, a raczej zapewnienie sobie minimum bezpieczeństwa. Wtedy, nawet jeśli coś nam się przytrafi, łatwo pozbędziemy się dolegliwości.

KONTUZJE NA SZLAKU

Skaleczenie - koniecznie zdezynfekuj

Najłatwiej o nie podczas pieszych wędrówek. Choć bolesne, zazwyczaj nie jest groźne. Jednak gdy rozcięte miejsce zostało mocno zabrudzone, lepiej odwiedzić lekarza. Jeśli od ostatniego szczepienia przeciw tężcowi minęło wiele czasu, może konieczne będzie przyjęcie szczepionki. Jak sobie z nim poradzić: Drobne ranki lub otarcia naskórka wystarczy spłukać czystą wodą, potem wodą utlenioną i nakleić plaster z opatrunkiem. Większe zranienia trzeba przepłukać wodą utlenioną (ewentualnie może to być sól fizjologiczna), okolice rany zdezynfekować spirytusem lub jodyną, a potem opatrzyć. Jeśli rana mocno krwawi, uciskamy skaleczone miejsce jałową, kilkakrotnie złożoną gazą, a następnie owijamy je bandażem. Nie wyjmujemy sami z rany przedmiotów, które tkwią w niej głęboko, np. kawałków szkła, bo może to spowodować krwotok. Tu potrzebna jest pomoc medyczna.

Skręcenie i zwichnięcie - poszukaj ortopedy

Objawiają się bólem i obrzękiem. Chorą nogą trudno jest poruszać. Często dopiero zdjęcie rentgenowskie pozwala odróżnić te urazy. Jak sobie z nim poradzić: Na obolałe miejsce połóżmy okład z kostek lodu zawiniętych w ściereczkę, złożoną kilkakrotnie gazę nasączoną Altacetem lub gotowy kompres (np. Cold Hot Pack, Cito). Jeśli po jednym dniu dolegliwości nie zmniejszają się, trzeba zgłosić się do lekarza. Być może konieczne będzie założenie gipsu.

Kuferek przezornego urlopowicza

Przed wyjazdem na wakacje najlepiej jest skompletować własną apteczkę. Powinny się w niej znaleźć:
1. Opatrunki: 5 kompletów gazików jałowych, bandaż elastyczny, komplet plastrów z opatrunkiem, plastry na odciski i pęcherze, jednorazowe gaziki do dezynfekcji, trójkątna chusta.
2. Woda utleniona, spirytus, pojemniczki z roztworem soli fizjologicznej.
3. Pianka Pantenol lub maść Dermazin.
4. Na stłuczenia - Altacet. 
5. Środki przeciwwymiotne.
6. Jeden z leków przeciw biegunce: Gastrolit, Smecta, węgiel leczniczy, Nifuroxazyd.
7. Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol, ibuprofen, aspiryna.
8. Leki przeciwalergiczne i przeciwświądowe, np. Fenistil, Zyrtec, Allertec, wapno.

NIEMIŁE SPOTKANIA ZE ZWIERZĘTAMI

Ukąszenia, użądlenia - posmaruj żelem

Na urlopie pamiętajmy o ochronie specjalnymi preparatami odstraszającymi owady. Niestety, nie działają one na pszczoły i osy, których ukąszenia bywają najgroźniejsze. Dlatego alergicy uczuleni na ich jad powinni unikać kontaktu z tymi owadami. Jak sobie z nim poradzić: Swędzenie, spowodowane pogryzieniem przez komary lub meszki, można zmniejszyć, polewając skórę zimną wodą lub przykładając kostkę lodu. Warto wypróbować krople lub olejek miętowy albo preparaty łagodzące swędzenie i zmniejszające obrzęk, np. żele Fenistil i Off, środek w aerozolu Autan Akut. Pomoże też wapno.
Kleszcza, który wbił się nam pod skórę, należy wyciągnąć (chwycić go za odwłok i wysunąć, poruszając nim na boki), a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować spirytusem. Jeżeli pszczoła pozostawiła w skórze żądło, trzeba je usunąć pęsetą lub paznokciem - uważając, by nie chwycić za czubek żądła (wtedy wyciśniemy zawartość woreczków z jadem). Następnie trzeba przyłożyć zimny kompres (albo okład z sody oczyszczonej, Altacetu, soku z cytryny czy octu) lub posmarować miejsce Fenistilem. Pomoc medyczna jest konieczna w sytuacji, gdy owad wpadnie do nam ust i ukąsi (zanim dotrzemy do lekarza, można ssać kostkę lodu) albo jeśli u użądlonej osoby pojawi się ostra reakcja alergiczna, np. duszność, biegunka, omdlenie.

Ugryzienia - skontaktuj się z lekarzem

Nawet niewielka rana zadana przez zwierzę jest zagrożeniem dla zdrowia, bo może ono zarażać wścieklizną (wtedy trzeba przyjąć serię zastrzyków) lub tężcem. Trzeba powiedzieć o tym lekarzowi, ponieważ ranę trzeba jak najszybciej zdezynfekować, ewentualnie zszyć. Jeśli ukąsiła nas żmija - należy założyć opaskę uciskową (np. pasek) powyżej miejsca ukąszenia i wezwać pogotowie.