Wabi-sabi we wnętrzach co to za trend?

Wabi-sabi to pewna filozofia projektowania wnętrza polegająca na odnajdywaniu piękna w nieperfekcyjnych przedmiotach. Ceni sobie prostotę, naturalne kolory, skromne wykończenia i rzemiosło (np. wykonywaną ręcznie ceramikę). Autentyczność to klucz wabi-sabi: rysy, zadrapania, surowość ścian są symbolem upływającego czasu i użytkowania z miłością. To właśnie powinno być we wnętrzu docenione. 

Można też wabi-sabi interpretować jako oczywiste piękno. W przeciwieństwie do trendu shabby chic (rozbielone drewno, stylizowane na stare meble, nieco rustykalny), wabi-sabi inspiruje minimalizm, który skupia się bardziej na ludziach zamieszkujących dane wnętrze, nie na samych pomieszczeniach. 

Wabi-sabi wnętrza elementy wystroju

Przedmioty w mieszkaniu w stylu wabi-sabi będą łączyć więc trzy cechy: funkcjonalizm (w myśl dzielenia się z innymi), piękno i nostalgię. Paleta kolorów w wabi-sabi to głównie paleta bieli i kolory ziemi, dzięki bazowaniu na naturalnych materiałach (drewno, len, bawełna, wiklina, kamień…). Japończycy wyznają zasadę: żyj skromnie, ucz się czerpania satysfakcji z życia. Osoby, które praktykują wabi-sabi we wnętrzach nazywane są wabibitos „osoby, które są w stanie stworzyć kompletną całość z ośmiu części, kiedy reszta z nas musi mieć tych części dziesięć”. Chodzi o to, że potrafią one zarządzić mniejszą przestrzenią, mogą jeździć mniejszym autem i jeść tylko tyle, aby napełnić żołądek. Bardzo ważne jest też tworzenie przedmiotów samodzielnie, na przykład ceramika - żaden z talerzy czy misek wyprodukowanych na kole garncarskim i wypalonych w piecu nie będzie taki sam, a jednak wszystkie razem i każde z osoba jest pięknym przedmiotem. 

Materiały, których używamy w wystroju wnętrz wabi-sabi powinny być organiczne, mogą pochodzić z recyklingu i muszą być naturalne. Nic nie może być przesadnie perfekcyjne, a jednak powinno być minimalistyczne. W galerii znajdziecie mnóstwo inspiracji z wabi-sabi jako trendem we wnętrzach 2018. Hygge i lagom na chwilę odchodzą do lamusa.