Pierwszy kraj z darmowymi produktami do higieny menstruacyjnej

Zaczęło się od darmowych podpasek i tamponów dla uczennic szkół i studentek - teraz parlament tego kraju przegłosował ustawę, która ma zapewnić ogólny, bezpłatny dostęp do artykułów higieny menstruacyjnej każdej potrzebującej osobie. Szkocja, bo o niej mowa, jest pierwszym krajem, który podjął tak zdecydowane kroki w walce z ubóstwem menstruacyjnym, które według szacunków dotyka aż 500 milionów kobiet na świecie. Wejście w życie ustawy to zasługa wieloletnich starań posłanki Moniki Lennon, która temat poruszyła już w 2017 roku:

To nie są towary luksusowe. Są niezbędne i nikt w Szkocji nie powinien być pozbawiony produktów menstruacyjnych. Zmieniamy kulturę i to naprawdę ekscytujące, że inne kraje na świecie bacznie przyglądają się temu, co robimy. - apelowała polityczka. 

Ubóstwo menstruacyjne na świecie

Ubóstwo menstruacyjne to brak środków na niezbędne produkty higieniczne, o którym ostatnio mówi się często. Nic dziwnego, bo statystki przerażają - może ono dotyczyć aż 500 milionów kobiet na świecie, w Polsce szacuje się że 1 na 6 dziewczynek nie ma pieniędzy na podpaski czy tampony. Brak możliwości zabezpieczenia się w "te dni" wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie - doprowadza do nieobecności na zajęciach w szkole czy unikania kontaktów z rówieśnikami. Świadomość problemu wzrasta dzięki organizacjom takim jak Akcja Menstruacja, która jest pierwszą fundacją całkowicie poświęconą walką z ubóstwem menstruacyjnym oraz tabuizacją zagadnień związanych z miesiączką - według danych Foundation, aż 42% badanych kobiet przyznało, że w ich domach na ten temat się nie rozmawiało.   

Zobacz też: Ubóstwo menstruacyjne w Polsce: "Pożyczam koleżankom podpaski, bo widzę, że używają skarpetek"