Maluszek

Przez pierwsze miesiące może ci się wydawać, że musisz być do dyspozycji malca 24 godziny na dobę. Oczywiście – kiedy jest głodny, ma mokro czy po prostu dopadł go zły nastrój – powinnaś przy nim być. I wtedy poświęcaj mu nie tylko czas, ale także skup na nim swoją uwagę. Skoncentruj się tylko na dziecku. Kiedy zmieniasz mu pieluszkę, nie spoglądaj w telewizor – lepiej nuć maleństwu piosenki. Gdy karmisz malca, nie rozmawiaj jednocześnie przez telefon, tylko spójrz mu w oczy – będzie wiedział, że mama jest tylko dla niego, że jest kochany i bezpieczny. Dzięki temu nacieszy się twoją obecnością i łatwiej zaakceptuje, że później zostawisz go, by pobawił się sam (a ty weźmiesz się za swoje zajęcia). Aha: nie musisz rezygnować ze swoich planów. Wystarczy, że dostosujesz je do rytmu dnia malca. Możecie przecież razem odwiedzić twoją przyjaciółkę.

Domowe obowiązki

Życie z malutkim dzieckiem to niekończące się pasmo prac domowych. Zajęć jest zawsze za dużo nawet dla kilku osób, a co dopiero dla jednej mamy. Dlatego nie daj się zwariować. Nie musisz mieć błyszczącego mieszkania (wystarczy jeśli będzie czysto), ubrania mogą poczekać na prasowanie i nic się nie stanie, jeśli zjecie obiad zrobiony z półproduktów lub czasem zamówicie sobie pizzę. Najważniejsze jest przecież dziecko i jego potrzeby. A jego podstawową potrzebą jest bycie z tobą. Jeśli masz coś pilnego do zrobienia, połóż je w wózeczku lub posadź w krzesełku i pozwól sobie towarzyszyć. Dziecko ma wielką frajdę obserwując, co się wokół niego dzieje. Jeśli musisz wziąć się za prasowanie – pokazuj maluchowi ubrania i pozwól, by ich dotykał. Jeżeli coś gotujesz – opowiadaj mu o tym i pokazuj np. warzywa. Ta zabawa mu się spodoba, a ty uporasz się z pracami, które miałaś wykonać, gdy dziecko śpi. A gdy malec zaśnie zyskasz czas dla siebie!

Ty sama

Postaraj się wygospodarować chwilę w ciągu dnia tylko dla siebie. Kiedy maleństwo zaśnie, zajmij się czymś, co sprawia ci przyjemność. Weź długą kąpiel, wypij bez pośpiechu ulubiony sok. Tylko nie poświęcaj wolnego czasu na obowiązki! To chwile wyłącznie dla ciebie, wykorzystaj je na odpoczynek. Jeśli pracujesz, masz szansę na relaks głównie w weekend. Ale co zrobić z maluchem? Możesz zamieniać się z zaprzyjaźnioną mamą – jednego dnia ty zajmiesz się jej dzieckiem, drugiego ona popilnuje twojego. Dzięki takiej wymianie będziesz miała szansę spokojnie pójść na basen lub zakupy. Nawet jeśli masz jeszcze maleńkie dziecko, zostaw je na godzinkę ze swoją mamą, siostrą lub teściową. Bądź spokojna, maluch znajdzie się pod opieką kochającej babci lub cioci – nic złego mu się nie stanie. A ty w tym czasie zajmij się sobą.

Tylko bez poczucia winy! Pamiętaj - gdy jesteś wypoczęta, masz lepszy kontakt z dzieckiem, mężem i... jesteś szczęśliwszym człowiekiem.

Praca

Masz niewiele czasu dla maluszka, od kiedy wróciłaś do pracy. Dlatego staraj się zaplanować każdą chwilę. Wykorzystaj to, że dzieci wstają o świcie. Rano budź się wcześniej niż ono – zdążysz przygotować się do pracy, nim otworzy oczy. Potem razem przywitajcie dzień. Przebierz smyka, nakarm i choć chwilę się z nim pobaw. By zyskać trochę czasu po południu (po powrocie z pracy), staraj się zjeść obiad jeszcze w firmie. Gdy wrócisz do domu, nie będziesz musiała już przyrządzać posiłku, więc od razu zajmiesz się swoim dzieckiem. I jeszcze jedno – pod żadnym pozorem nie bierz pracy do domu. Niemal na pewno jej nie tkniesz. Lepiej przyjdź następnego dnia wcześniej do biura, by nadrobić zaległości.

Związek

Zanim maleństwo pojawiło się na świecie, mieliście z partnerem czas na... No właśnie, na co? Już zapomniałaś? Podpowiemy ci. Może na kino? Teraz taka wyprawa wiąże się z koniecznością znalezienia opiekunki na wieczór. Jeśli nie możecie skorzystać z takiej opcji, pozostaje wam urządzenie seansu w domu. Obejrzyjcie film na wideo lub DVD. Możecie go nawet podzielić na części – z przerwą np. na nakarmienie czy kąpiel malucha. Przygotujcie się na to, że spokojne chwile sam na sam będziecie mogli zorganizować sobie tylko wtedy, gdy maluch zaśnie. To powinien być czas na omówienie wydarzeń całego dnia, podzielenie się emocjami i wątpliwościami. A przede wszystkim na spojrzenie sobie w oczy, przytulenie się, kilka spokojnych chwil bliskości. Jeśli oboje czujecie się zmęczeni codziennością, urządźcie elegancką kolację... w salonie. Będzie równie romantycznie jak w ekskluzywnej restauracji.

Pamiętaj! Aby mieć czas dla siebie, musisz kontrolować "pożeracze czasu". Zrezygnuj z oglądania telewizji - lepiej się wyśpij, zamiast śledzić losy serialowych bohaterów. Zapomnij o długich telefonicznych rozmowach z przyjaciółką - znaczenie lepiej wypoczniesz, jeśli umówisz się z nią na godzinny spacer. Jeżeli wybierasz się na duże zakupy - zrób listę (dzięki temu unikniesz miotania się między półkami i wszystko pójdzie dużo sprawniej).