Specjaliści twierdzą, że aby odzyskać w związku dawny czar, trzeba przejść ponownie przez wszystkie etapy, tak jak byście poznawali nową osobę. Utraconą namiętność można osiągnąć, ucząc się od nowa wszystkiego, co zostało zapomniane w natłoku codzienności. Podajemy program ćwiczeń seksuolog Roberty Rossi zalecany parom i przez innych terapeutów. Już po trzech tygodniach przywróci on zapomniane wrażenia!

I etap - Rozbudź swoją wyobraźnię

W ciągu pierwszego tygodnia programu ty i partner wykonujecie (najpierw każde samodzielnie) następujące ćwiczenia:

1. wieczór (ćwiczenie powinno trwać ok. 15-20 minut) Stań nago przed lustrem i popatrz uważnie na siebie. Co czujesz? Bezbronność? Widzisz tylko niedoskonałości w swoim wyglądzie? A może czujesz się świetnie? Zapisz wszystko, co przychodzi ci do głowy.

2. wieczór (ćwiczenie powinno trwać ok. 15-20 minut) Nastaw relaksującą, spokojną muzykę i połóż się na łóżku. Dotykaj delikatnie całego ciała, nie omijając miejsc najbardziej wrażliwych na pieszczoty w sposób, który sprawia ci przyjemność. Staraj się nie myśleć o niczym innym, tylko o tym, co czujesz dokładnie w tej chwili. Uwaga! Jeżeli to ćwiczenie zbyt cię zawstydza, przerwij je. Pomyśl, co przeszkadza ci w osiągnięciu stanu relaksu i co blokuje twoje uczucia.

3. wieczór (czas nieograniczony, ale co najmniej pół godziny) Połóż się na łóżku i spróbuj się odprężyć. Pomyśl o tym, jak chciałabyś się kochać, z kim i gdzie. Nie obawiaj się nawet najśmielszych fantazji (to przecież tylko wyobraźnia). Jeśli uznasz, że pomoże ci lektura, przeczytaj parę stron jakiejś erotycznej powieści.
4. i 5. wieczór (już razem z partnerem, ok. pół godziny) Po kolei opowiadajcie sobie własne fantazje erotyczne z poprzedniego wieczoru (oczywiście najpierw zdecydujcie, które zostawić jedynie własnej wyobraźni). Jeżeli czujecie wstyd lub nie potraficie się przełamać i o tym mówić, możecie je spisać i dać partnerowi do przeczytania albo też obejrzeć wspólnie fragment filmu erotycznego.

II etap - W stronę intymności

Każdy odczuwa potrzebę pieszczot i czułości, ale często nie umiemy się im poddać. Te ćwiczenia nauczą was, jak zamieniać się rolami, co ożywi pożądanie. Pamiętajcie, że cały czas jesteście ubrani!

1. i 2. wieczór (ok. 15 minut i pamiętajcie o zamianie ról)
ONA Dotykaj szyi i twarzy partnera. Koniuszkami palców muśnij jego uszy, pomasuj delikatnie kark i obwiedź profil twarzy. Robiąc to, koniecznie mów, co czujesz. Skup się przede wszystkim na wrażeniach dotykowych i staraj się robić dokładnie to, co sugeruje ci partner.
ON Pozwól się dotykać i masować, skup się na swoich doznaniach. Mów, które pieszczoty sprawiają ci największą przyjemność. Jeśli wasze podniecenie bardzo wzrośnie, przerwijcie na jakiś czas.

3. wieczór (około 15 minut i pamiętajcie o zamianie ról)
ONA Poświęć uwagę wnętrzom ramion, plecom i stopom partnera. Obserwuj jego oddech i reakcje. Zapamiętaj, na co reaguje najsilniej.
ON Odpręż się i wsłuchaj w swoje uczucia. Poddaj się pieszczotom jej dłoni. Na końcu opowiedzcie sobie o tym, co wam się szczególnie podobało, a co niespecjalnie. Uwaga! Nie zapomnijcie powtórzyć ćwiczenia, zamieniając się rolami.

III etap - Gotowi na rozkosz

Teraz możecie skupić się na najintymniejszych miejscach, ale nie doprowadzajcie się do orgazmu.

1.,2. i 3. wieczór (ćwiczenia powinny trwać co najmniej godzinę) Rozbierzcie się nawzajem.
ONA
Pieść go, najwięcej uwagi poświęcając miejscom intymnym. Całuj całe jego ciało i dotykaj pieszczotliwie pleców, pośladków oraz wewnętrznej strony ud.
ON Pieść delikatnie jej piersi, dotykaj ud, a następnie wolno przejdź w stronę wzgórka łonowego.

4.,5. i 6. wieczór Powróćcie do ćwiczeń z 2. tygodnia i jeśli tego pragniecie, przeżyjcie orgazm. Ważne jest jedynie, abyście osiągnęli go, pieszcząc się i całując, ale nie współżyjąc. Orgazm to nie cel ćwiczeń - najważniejsze to odnaleźć utraconą intymność i uczucie pożądania. Pod koniec trzeciego tygodnia możecie już dać się ponieść namiętności. Od tej właśnie pory kochajcie się, nie powstrzymując już emocji.