Niektóre kwiaty możemy spotkać niemal w każdym polskim ogródku, na rabatach, balkonach i działkach. Nie każdy jednak wie, że poza pięknym wyglądem oraz zapachem rośliny skrywają mroczne sekrety bądź magiczne właściwości. Jeden z popularnych gatunków uznawany jest za łącznik z zaświatami. Uwaga, bo ten 1 popularny gatunek kwiatów przyciąga duchy. Polki uwielbiają się nim otaczać, nie znając jego historii. Zobacz, który to kwiat.

Który popularny gatunek kwiatów przyciąga duchy?

Pewne piękne kwiaty są szczególnie lubiane przez Polki. Mają mało wymagań, jeśli chodzi o warunki uprawy, miejsce czy częste podlewanie. Sprawdzą się zarówno na rabacie, jak i w doniczce. Takimi roślinami są aksamitki. Mało kto jednak wie, że poza urodą, aksamitki kojarzy się ze światem zmarłych. Dlaczego tak się dzieje?

W wielu krajach, np. w Meksyku, aksamitki są symbolem wieczności, łączności ze zmarłymi i śmierci. Według przesądów mogą przyzywać zmarłych, przenosić wieści pomiędzy światami i nieść ukojenie zagubionym duszom. Kwiaty wykorzystuje się zwłaszcza podczas dni poświęconych zmarłym, m.in. Dia de los Muertos w listopadzie. Uważa się, że aksamitki pomagają skierować dusze zmarłych do zaświatów, odnaleźć im spokój i odciąć się od świata żywych. Aksamitki podobno przyciągają duchy, a osoby o zdolnościach medium używają tych kwiatów do rozmów z duszami. Kwiatami ozdabia się groby, cmentarze i wszelkie miejsca powiązane z tematem śmierci.

Zobacz też:

Dlaczego aksamitki to symbol śmierci?

Aksamitki, nazywane też czasem turkami lub śmierdziuszkami, to piękne i popularne kwiaty. Okazuje się jednak, że w Ameryce Środkowej i Południowej symbolizują śmierć. Mówi się tam, że aksamitki przyciągają duchy, pomagają im znaleźć spokój i ukojenie. Dlaczego akurat te złote kwiaty wybrano na patronów zmarłych?

Miano kwiatów śmierci przyznali aksamitkom już Aztekowie. Intensywna żółta lub pomarańczowa barwa kwiatów miała symbolizować światło prowadzące zagubione dusze przez ciemność ku zbawieniu. Specyficzny zapach kojarzył się niektórym z rozkładem oraz przekraczaniem progu życia i śmierci. Dodatkowo wyjątkowa odporność tych roślin na zmiany, susze, mrozy i inne niedogodności wydają się nadawać jej nadnaturalny charakter, zaprzeczać śmierci i zwiastować odrodzenie.

Czas rozkwitania aksamitek w naturalnych warunkach Ameryki wiązał się również z bliskością Święta Zmarłych. Co ciekawe, aksamitki również jada się podczas świąt, ponieważ większość odmian tych kwiatów jest jadalna.

Zobacz także:

Sprawdź także: