ATAK WIRUSÓW
Powodem większości katarów jest infekcja wirusowa. Czasem, niestety, przechodzi ona w bakteryjną. Bardzo łatwo ją rozpoznasz, obserwując wydzielinę z nosa dziecka. Ta „mniej groźna” jest bezbarwna i płynna. Gdy zmieni kolor na żółtozielonkawy i stanie się gęsta, prawdopodobnie rozwinęła się infekcja bakteryjna. Zwykle wtedy katarowi towarzyszą inne objawy, np. gorączka i ból gardła. Mogą nawet pojawić się wymioty czy biegunka. Spływająca po gardle wydzielina prowokuje kaszel.
Nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Przygotuj się również na to, że może być konieczne leczenie antybiotykiem.

ZAGROŻONE UCHO
Dzieci dość często chorują na zapalenie ucha. Początkiem tego bywa zazwyczaj właśnie katar.
Wszystko przez specyficzną budowę dziecięcego ucha. Przestrzeń łącząca je z nosem i gardłem (tzw. trąbka słuchowa) jest u malców krótka i szeroka, a przy tym ułożona poziomo. Z tego powodu infekcja z górnych dróg oddechowych przenosi się błyskawicznie do ucha.
Chore ucho boli. Starsze dziecko zwyczajnie ci o tym powie. Młodsze będzie bardzo niespokojne, rozdrażnione i płaczliwe. Może też częściej niż zwykle chwytać się za ucho lub pocierać głową o poduszkę. Gdy będziesz próbowała dotknąć małżowiny, gwałtownie zaprotestuje – twój dotyk sprawiłby mu silny ból.
Oprócz bólu ucha pozostają objawy typowe dla kataru, czyli mokry nosek, kaszel, niechęć do jedzenia. Pojawiają się też nowe, które towarzyszą zapaleniu ucha, czyli gorączka, niespokojny sen, a nawet wyciek ropnej wydzieliny z ucha. Dziecko musi zobaczyć lekarz.

ZATOKI
Katar u ciebie często oznacza zapalenie zatok, prawda? Spokojnie, małe dzieci nie łapią tej choroby zbyt często, ale przedszkolaki już tak.
Skąd ona się bierze i jak ją rozpoznać? Zaczyna się od kataru, który sprawia, że błona śluzowa nosa zaczyna puchnąć. Powiększająca się objętość śluzówki powoduje stopniowe zamykanie ujścia zatok, a „uwięzione” w nich bakterie i wirusy się mnożą.
Zapalenie zatok jest bardzo bolesne. Małe dziecko, które cierpi na tę chorobę, jest płaczliwe i rozdrażnione, nie chce się bawić i więcej śpi. Dotyka buzi, a zwłaszcza czoła i okolic oczu. Oprócz kataru malec może mieć wysoką gorączkę (powyżej 38,5º C). Może też dokuczać mu biegunka. Z nosa dziecka cieknie zielonkawa wydzielina. Poza tym męczy je kaszel, zazwyczaj „mokry” (a więc taki, przy którym smyk odkrztusza wydzielinę gromadzącą się w gardle). Wtedy koniecznie wybierz się z dzieckiem do laryngologa.
Jeśli potwierdzi się twoje podejrzenie zapalenia zatok, lekarz najprawdopodobniej przepisze dziecku antybiotyk, który trzeba będzie podawać pacjentowi przez 10–14 dni.

MOŻE UCZULENIE?
Dziecko ma wodnisty katar, który towarzyszy mu niemal non stop? Dużo kicha i łapią je napady kaszlu? A do tego ma załzawione oczy i podrażnione spojówki?
Bardzo prawdopodobne, że jest małym uczuleniowcem. Postawienie diagnozy nie jest jednak takie łatwe. Konieczna będzie wizyta u alergologa, który pewnie zleci wykonanie testów alergicznych. Czasem w „tropieniu” alergenu pomaga uważna obserwacja. Objawy pojawiają się, kiedy odwiedzacie dziadków, którzy mają psa albo poduszki z pierzem? A może jest sezon pylenia traw? Wystarczy wyeliminować z otoczenia dziecka to, co je uczula (alergen), a dolegliwości powinny ustąpić. By katar był mniej uciążliwy i szybciej ustąpił, stosuj u dziecka krople do nosa.