Tatuaże są rysunkami na skórze, które powstają za pomocą wprowadzenia pod naskórek barwnika za pomocą specjalnych igieł. Jest to rysunek trwały, który zostaje z nami na całe życie. Co jednak jeśli chcemy się go pozbyć? Czasem tatuaż nam się znudził, zupełnie się nam nie podoba, zmienił swój kolor lub kształt i nie chcemy go więcej nosić.

Jedną z najskuteczniejszych metod usuwania jest potraktowanie niechcianego tatuażu laserem. Pozbywanie się takiej ozdoby nie jest łatwe, barwnik wprowadzony jest na naszej skórze na różnej głębokości skóry właściwej, a barwniki użyte do jego stworzenia mogą różnie reagować na kontakt z laserem. Najczęściej używany jest do tego celu laser pracujący w technologii Q-switched, które emitują impulsy świetlne o bardzo krótkim czasie – nanosekundy dzięki czemu nie zdąży dojść do oparzenia skóry. Podczas tego zabiegu cząsteczki barwnika rozpadają się na małe fragmenty i zostają pochłonięte przez makrofagi (komórki tkanki, których funkcją jest obrona organizmu). Ilość  i czas takich zabiegów zależą od wielkości i wieku tatuażu. Najłatwiej usunąć jest stare rysunki, ponieważ organizm (czyli makrofagi) sam z czasem zaczyna go „zjadać” przez co jest on już bledszy i ma nierówne brzegi. Zabieg może trwać od kilku minut do nawet dwóch godzin, zazwyczaj wystarcza 3-6 sesji, rezultat widoczny jest już po pierwszej.
Nikt jednak nie może zagwarantować 100% usuniecie tatuażu dlatego decyzja o jego powstaniu nie może być podejmowana zbyt pochopnie, bo koszty usunięcia mogą być bardzo duże.