Usuwanie rozstępów - dlaczego to takie trudne?

Rozstępy pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do gwałtownego rozciągnięcia skóry. Często są pamiątką po ciąży albo po okresie dojrzewania, gdy ciało zwiększa swoją objętość i zaczyna się zaokrąglać. Pojawiają się też wtedy, gdy w szybkim tempie przybieramy i tracimy na wadze – albo kiedy na skutek treningów zwiększa się nasza masa mięśniowa. Intensywnie rozciągana skóra nie nadąża z produkcją kolagenu, przez co powstają ubytki. Rozstępy to zatem nic innego jak mikroblizny, które przybierają charakterystyczny, wrzecionowaty kształt. Część z nich z czasem zanika, inne zostają z nami na dłużej. Dlaczego tak ciężko jest się ich pozbyć? Niezależnie od tego, jak są rozległe – rozstępy znajdują się głęboko w skórze. To sprawia, że działając wyłącznie powierzchniowo, jesteśmy z góry skazane na porażkę. Można jednak poradzić sobie z nimi w inny sposób.

Usuwanie rozstępów - jak się ich pozbyć?

By pozbyć się rozstępów trzeba zmusić skórę do produkcji nowego kolagenu - tylko dzięki temu możemy przywrócić jej elastyczność i zmniejszyć widoczność blizn. Pomogą w tym zabiegi medycyny estetycznej, które poprzez kontrolowane mikrouszkodzenia tkanki uruchamiają procesy naprawcze. Dzięki nim fibroblasty zaczynają produkować więcej kolagenu, a skóra ulega przebudowie - staje się grubsza i gładsza. Zwykle zajmuje to kilka tygodni od wykonania zabiegu - i już wtedy możemy zauważyć pierwsze zmiany. Pełny efekt pojawia się po wykonaniu serii zabiegów, którą lekarz dostosowuje do wielkości problemu i trwałości rozstępów. Jakie zabiegi na rozstępy są najskuteczniejsze?

Usuwanie rozstępów - laser frakcyjny

Ta znana i stosowana od dekad technologia wciąż jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie elastyczności skóry i wygładzenie jej powierzchni. Laser frakcyjny jest wykorzystywany w walce z bliznami (potrądzikowymi oraz pourazowymi), rozszerzonymi porami, zmarszczkami i nierówną strukturą skóry. Może być też z powodzeniem stosowany w celu usuwania rozstępów. Podczas zabiegu stosuje się wiązki lasera o dużej mocy, które w kontrolowany sposób przerywają ciągłość skóry. To zmusza ją do odbudowy - fibroblasty zaczynają produkować nowe włókna kolagenowe i elastynowe. W efekcie skóra staje się bardziej jędrna i gładsza, a rozstępy wyraźnie mniej widoczne. 

Usuwane rozstępów za pomocą ultradźwięków

Accent Prime™ to opatentowana technologia ciepłych i zimnych ultradźwięków. Zabieg może być wykonywany na różnych głębokościach skóry, co zapewnia lepszą kontrolę. Tkanki otaczające obszar zabiegowy pozostają nienaruszone Dzięki zastosowanym nowym rozwiązaniom, oszczędzamy czas i zwiększamy skuteczność zabiegu.. Pierwsze zmiany widoczne są już po pierwszym zabiegu, pełny efekt można zaobserwować po upływie 3-6 miesięcy.

Usuwanie rozstępów: radiofrekwencja mikroigłowa

Działa podobnie jak laser frakcyjny, ale zamiast wiązki lasera tym razem wykorzystujemy energię elektryczną. Głowica urządzenia jest wyposażona w mikroigły, które podczas zabiegu na ułamek sekundy penetrują skórę. W ten sposób w głąb tkanki płynie prąd zmienny, który podgrzewa struktury skóry od wewnątrz (zupełnie tak samo jak laser). Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do kontrolowanego mikrouszkodzenia głębokich warstw skóry – co zmusza skórę do regeneracji i stymuluje produkcję nowego kolagenu.

Usuwanie rozstępów: mezoterapia

Regenerację skóry przyspiesza także mikronakłuwanie, które również stymuluje skórę do autoregeneracji. Podczas mezoterapii podajemy też wgłąb skóry substancje kluczowe dla zachowania jędrności i młodego wyglądu. Często podawanym preparatem jest kolagen typu I, który stymuluje produkcję fibroblastów, regeneruje i odbudowuje skórę oraz redukuje blizny i rozstępy. Najlepsze efekty przynosi wykonanie serii, dokładna ilość ustalana jest na konsultacji. Dobrze sprawdzi się też mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, która jest w pełni naturalną i bezpieczną metodą regeneracji skóry. Zawdzięcza to cennym właściwościom substancji, jakie wchodzą w jego skład. Tak naprawdę pierwsze efekty zabiegu widoczne są po około 2 tygodniach, ale samo osocze zaczyna działać w tkankach już po 48 godzinach od przeprowadzenia zabiegu. Możemy zaobserwować poprawę jakości skóry: zwiększenie gęstości, elastyczności, poprawę napięcia.