Usuwanie pieprzyków – kiedy to robimy? 

Usuwanie pieprzyków z twarzy oraz innych części ciała jest zabiegiem umotywowanym przede wszystkim względami zdrowotnymi. Pieprzyki, czyli w terminologii medycznej znamiona barwnikowe (melanocytowe), mogą bowiem zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry – czerniaka. Niektóre z nich są obecne na skórze od urodzenia, w większości przypadków powstają jednak na skutek działania promieniowania ultrafioletowego. Predyspozycje do ich posiadania mają podłoże genetyczne. Czasami są też wynikiem infekcji wirusowej. 

Chociaż większość z nich jest zupełnie niegroźna, zdarza się, że sytuacja wymaga kontroli dermatologicznej. Zdecydowanie powinniśmy odwiedzić lekarza, jeśli pieprzyk na naszej skórze spełnia jedno z kryteriów tzw. skali ABCDE. Ta nazwa ma swoje źródło w pierwszych literach słów w języku angielskim:

  • Asymmetry (asymetria): pieprzyk ma wyraźnie asymetryczny kształt
  • Borders (granice): pieprzyk ma nieregularne, “poszarpane” brzegi
  • Colour (kolor): jego kolor jest niejednolity, widać ciemniejsze plamki 
  • Diameter (średnica): zmiana ma średnicę większa niż 0,5 cm
  • Evolution (rozwój): w ciągu ostatnich trzech miesięcy pieprzyk zmienił swój wygląd

Jak usunąć pieprzyki? 

Zmiany melanocytowe, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, powinny być poddawane badaniu dermatoskopem oraz histopatologicznemu, które wykluczy ich nowotworowy charakter. Decyzję o metodzie usuwania pieprzyków podejmuje dermatolog. Ze względów zdrowotnych usuwamy pieprzyki, które mają charakter chorobowy, znajdują się w miejscach często wystawianych na słońce lub codziennie podrażnianych, na przykład przez szwy ubrań czy ramiączka stanika. 

Usuwanie pieprzyków laserem

Laserowe usuwanie pieprzyków jest nieinwazyjną i bezbolesną metodą, która polega na skierowaniu wiązki światła na zmianę. W rezultacie woda oraz barwnik w skórze zostają podgrzane i odparowują, co sprawia, że zmiana znika. Procedura jest bardzo szybka i trwa od kilku do kilkunastu minut. Wszystko zależy od wielkości i głębokości pieprzyka. Przed zabiegiem wykonywane jest znieczulenie miejscowe w formie zastrzyku lub maści.  

Usuwanie pieprzyków laserem jest procesem bardzo bezpiecznym. Nie powoduje krwawienia, ani nie wymaga zakładania szwów. Mimo to na skórze pozostaje niewielki i słabo widoczny ślad. Zaraz po zabiegu pojawia się ranka, która goi się zwykle od 7 do 14 dni. Ważne jest stosowanie zaleconych przez lekarza maści oraz wysokich filtrów przeciwsłonecznych.

Jeśli pieprzyk jest duży i głęboko osadzony, jego usunięcie może wymagać kilku zabiegów. Procedura przeprowadzana jest bowiem stopniowo. Czas pomiędzy kolejnymi seriami powinien wynosić od 4 do 8 tygodni.

Trzeba zaznaczyć, że laserowe usuwanie pieprzyków może być wykonywane tylko w przypadku stosunkowo niewielkich i wypukłych zmian – i co najważniejsze – o charakterze nienowotworowym

Usuwanie pieprzyków chirurgicznie 

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków jest zabiegiem stosowanym w przypadku dużych, płaskich lub chorobowych zmian. Zabieg polega na wycięciu znamienia melanocytowego wraz z marginesem otaczającej go skóry. W trakcie procedury zmieniona tkanka nie zostaje zniszczona, dzięki czemu może zostać poddana badaniu histopatologicznemu. To bardzo ważne, jeśli pieprzyk jest określany przez dermatologa jako podejrzany lub bardzo podejrzany.

Usuwanie pieprzyków chirurgicznie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Ranka zostaje zszyta, dlatego na skórze zostaje niewielka blizna. Jeśli na zabieg zostaliśmy skierowani przez dermatologa ze względu na zagrożenie dla zdrowia, jego koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Zobacz też: Przebarwienia na twarzy – jak ich uniknąć i co zrobić, gdy się pojawią?

Usuwanie pieprzyków - zalecenia po zabiegu

Usuwanie znamion laserem, jak i chirurgiczne, wiąże się z przestrzeganiem pewnych zaleceń po zabiegu. Należy przez jakiś czas unikać moczenia leczonego miejsca, a w przypadku zabiegu chirurgicznego - kontaktu z wodą, dopóki szwy nie zostaną zdjęte. Ważne jest oczywiście dbanie o higienę tego obszaru, oraz nie stosowanie maści i kremów (szczególnie z silnymi składnikami aktywnymi takimi jak kwasy, lub retinol), bez konsultacji z lekarzem. Po zabiegu, należy bezwzględnie stosować wysokie filtry przeciwsłoneczne (SPF50) i unikać zbyt długiej ekspozycji na słońce.

Usuwanie pieprzyków – cena

Cena zabiegu usuwanie pieprzyków jest przede wszystkim uzależniona od metody oraz wielkości zmiany. Cena usuwania pieprzyków laserem waha się w granicach od 200 do 400 zł za zmianę. Możemy je wykonać na koszt NFZ, a czas oczekiwania wynosi zazwyczaj kilka miesięcy. Skierowanie na zabieg wystawia dermatolog. Usuwanie pieprzyków chirurgicznie jest wykonywane w przypadku większych zmian – lub gdy znajdują się one w “ryzykownym” miejscu. Usuwane w ten sposób są na przykład pieprzyki w okolicy oczu. W ich przypadku skierowanie na zabieg w ramach NFZ wystawia okulista. Czas oczekiwania jest nieco dłuższy i wynosi nawet kilkanaście miesięcy. Cena zabiegu w prywatnej klinice rozciąga się w granicach od 200 do 500 zł. Zazwyczaj w koszt wliczona jest już konsultacja u lekarza specjalisty.