Usuwanie ósemek - czy zawsze jest konieczne?

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, wyrastają najpóźniej. Zmiany ewolucyjne w naszym rozwoju spowodowały, że ósme zęby często nie mieszczą się już w szczęce, co sprzyja niepełnemu wyrastaniu i krzywemu ułożeniu trzonowców. Wyrzynaniu się zęba mądrości zazwyczaj towarzyszy ból, a same zęby niestety szybko się psują. Dlaczego? Po pierwsze, ciężko o dokładną higienę w tak trudno dostępnym miejscu. Po drugie, w okolicach ósemek gromadzą się resztki pokarmu. Zęby mądrości, mimo swojej nazwy, zazwyczaj powodują problemy, dlatego większość z nas decyduje się na ich usunięcie. O najczęściej zadawanych pytaniach rozmawiamy z dr n. med. Maciejem Michalakiem, Dyrektorem Medycznym MAESTRIA Clinic.

Kiedy trzeba usunąć ósemki?

Okazuje się, że wyrośnięcie ósemki nie zawsze musi wiązać się z jej ekstrakcją. Choć zęby mądrości nie są nam niezbędne w procesie żucia, powinno się je usuwać tylko wtedy, kiedy sprawiają problemy.

- Mogą to być nawracające stany zapalne, których objawami jest ziarnina zapalna czy torbiele. Często są to problemy natury ortodontycznej, czyli brak miejsca dla ósemek w jamie ustnej, co powoduje krzywienie się zębów sąsiednich, lub ich nieodpowiednią higienę, co w konsekwencji prowadzi do powstania próchnicy - wyjaśnia dr Maciej Michalak. 

Często zdarza się też, że ósemka całkowicie lub częściowo utknie pod dziąsłem. To właśnie z takiego powodu najczęściej pacjenci zgłaszają się w celu usunięcia zęba mądrości. Aby wydobyć zatrzymany ząb, stosuje się usunięcie nadmiaru dziąsła za pomocą lasera.

- Taki zabieg jest w pełni bezpieczny, nie wiąże się z krwawieniem, a proces gojenia jest bardzo szybki - przekonuje dr Maciej Michalak. - Można też usunąć ząb, który jeszcze nie wyrósł. Takie działanie, fachowo określane jest jako germektomia, chroni bowiem przed powstaniem wielu ran, co ma miejsce w przypadku usunięcia rozwiniętego już zęba. Trzeba pamiętać, że taką decyzję pacjent musi podjąć w porozumieniu z zespołem specjalistów, czyli ortodonty i chirurga.

Usuwanie ósemek w znieczuleniu, czy pod narkozą?

Zabieg usuwania ósemek najczęściej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, po ostrzyknięciu miejsc sąsiadujących z zębem. Dzięki temu, odczuwany przy ekstrakcji ból jest minimalny, lub całkowicie zniesiony. Coraz częściej jednak mówi się o usuwaniu zębów mądrości pod narkozą. Perspektywa godzinnej "drzemki" podczas wykonywania zabiegu brzmi kusząco, a w niektórych przypadkach jest wręcz koniecznością.

- Wskazaniem do narkozy jest np. duży strach pacjenta, który uniemożliwia mu współpracę z lekarzem czy mocny odruch wymiotny, który uniemożliwia spokojne siedzenie na fotelu dentystycznym. Wykorzystanie narkozy sprawdzi się również w sytuacji, kiedy pacjent usuwa większą liczbę ósemek – dwie czy cztery – ponieważ trudno jest mu wytrzymać z szeroko otwartymi ustami dłużej niż 15-20 minut. Konieczność zastosowania narkozy może pojawić się również w przypadku trudnego położenia ósemek, głębokich ósemek czy ósemek znajdujących się w bezpośrednim kontakcie z nerwem zębodołowym dolnym, ponieważ w takich sytuacjach istnieje ryzyko, że jeśli pacjent się poruszy, może utracić czucie w dolnej wardze - wyjaśnia dr Maciej Michalak.

Usuwanie ósemek: znieczulenie komputerowe

Ból i dyskomfort to oczywiście główne przyczyny naszej niechęci do wizyt u dentysty. Nową technologią w gabinetach dentystycznych jest znieczulenie komputerowe. Preparat znieczulający podany jest nie przez strzykawkę, lecz przez sterowane komputerowo urządzenie, w potrzebnym miejscu, ze stałą prędkością i w odpowiedniej ilości.

- Zapobiega to ewentualnemu rozerwaniu tkanek na skutek zbyt szybkiego podania środka znieczulającego, ale przede wszystkim skutecznie i delikatnie znieczula pacjenta. - mówi dr Michalak

Czy można usunąć wszystkie ósemki na raz? 

Skoro i tak mamy cierpieć, to może lepiej zrobić to raz? Wiele osób bierze pod uwagę takie rozwiązanie, ale czy rzeczywiście to dobry pomysł? Dr Maciej Michalak mówi, że takie zabiegi są możliwe, ale nie ma co liczyć na łagodny okres rekonwalescencji.

- Oczywiście – można usunąć wszystkie ósemki na raz, tak jak można usunąć wszystkie zęby na raz, jednak wiąże się to z większymi dolegliwościami po zabiegu.  Jeśli zostaną usunięte ósemki z jednej strony, można gryźć wówczas zębami ze strony przeciwnej, jeśli jednak zostaną usunięte wszystkie ósemki, pacjent na jakiś czas będzie zmuszony zaprzyjaźnić się z blenderem i słomką.

Usuwanie ósemek: zalecenia po zabiegu

Niestety, usuwanie ósemek wiąże się z bolesną rekonwalescencją i przestrzeganiem kilku zaleceń. Szczególnie, jeśli mieliśmy do czynienia z chirurgicznym usuwaniem zęba mądrości, musimy pamiętać o tym, że w miejscu ekstrakcji pozostaje rana. Przede wszystkim należy być delikatnym, przez pierwszą dobę jeść tylko produkty nie wymagające gryzienia, stosować odpowiednią higienę jamy ustnej i nie narażać niewygojonego miejsca. Gojenie się zębodołu wiąże się z bólem, który łagodzą zimne okłady na policzek. Jeśli ból długo nie ustępuje, pojawia się gorączka lub krwawienie z rany - należy niezwłocznie udać się do swojego dentysty. 

--

DR N. MED. MACIEJ MICHALAK - CHIRURG STOMATOLOGICZNY, IMPLANTOLOG, DYREKTOR MEDYCZNY MAESTRIA CLINIC

Leczy w oparciu o najnowsze naukowe odkrycia w światowej stomatologii, często proponując wiele rozwiązań jako pierwszy w kraju. Jako jedyny Polak został zaproszony do elitarnego grona World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry, największej na świecie organizacji zrzeszającej lekarzy zajmujących się badaniami nad zastosowaniem czynników wzrostu oraz komórek macierzystych w stomatologii. Jednocześnie jako pierwszy w Polsce zaczął wykorzystywać techniki regeneracji kości oparte na mielonych zębach i szkolić z nich lekarzy na całym świecie. Jest pionierem stosowania komórek macierzystych i czynników wzrostu w chirurgii, implantologii, ratowaniu chorych zębów przed leczeniem kanałowym oraz odbudowie tkanek w leczeniu paradontozy. Z sukcesami stosuje metody pobierania szpiku kostnego z kości biodrowej, który później przyspiesza regenerację i zwiększa możliwości lecznicze. Posiada najnowocześniejszy sprzęt dostępny na świecie, pomagający autogennie regenerować tkanki: m.in. wirówki do pozyskiwania czynników wzrostu z osocza krwi pacjenta, urządzenie służące do przygotowania materiału kościozastępczego z zębów własnych pacjenta, jedno z bardziej zaawansowanych urządzeń służących do cięcia kości przy pomocy ultradźwięków. Wszelkie skomplikowane zabiegi odtwórczo-regeneracyjne wykonuje pod narkozą z zespołem anestezjologicznym.