Ursula von der Leyen pierwszą kobietą na czele Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen – tak nazywa się kobieta, którą oficjalnie wybrano na kandydatkę na szefową Komisji Europejskiej. To pierwszą kobieta w historii na tym stanowisku. Akceptację dla Niemki wyraziło wielu przywódców. Poparcie wyraziła też Grupa Wyszehradzka, w tym Polska. Co zapewniło jej tak duże poparcie? Dotychczasowa minister obrony reprezentuje partię konserwatywną, krytycznie wypowiada się o Rosji, a za cel obiera wzmocnienie polityki obronnej Unii Europejskiej. Prywatnie jest matką siedmiorga dzieci, doktorem medycyny i opowiada się za małżeństwami jednopłciowymi. Ursula von der Leyen nie jest jedyną kobietą, która ubiega się o wysokie stanowisko w Unii Europejskiej. Kandydaturę na Prezesa Europejskiego Banku Centralnego zaproponowano Christine Lagard, która już nieraz przecierała szlaki dla wielu kobiet w polityce. Obecnie, jako pierwsza kobieta w historii, zajmuje stanowisko dyrektora wykonawczego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W 2016 roku została uznana za trzecią najbardziej wpływową kobietę na świecie. Ponadto została odznaczona Legią Honorową.

Informację o wyborze Niemki na przewodniczącą KE oficjalnie ogłosił na Twitterze Zdzisław Krasnodębski.

Niemiecka minister obrony jest bardzo zainteresowana kwestiami klimatycznymi:

Chcę, by Europa była pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 roku, a w ciągu pierwszych 100 dni po ewentualnym objęciu urzędu będę chciała przygotować zielony pakt dla Europy, w którym zostaną przedstawione cele klimatyczne na 2050 rok.

Ursula von der Leyen zaznaczyła też konieczność ograniczenia CO2 o ponad połowę i stworzenie funduszu przejściowego dla krajów, które poniosą wyższe koszty pozbywania się węgla. 

Kim jest Ursula von der Leyen?

Urodzona w 1958 roku w Brukseli Ursula von der Leyen, córką byłego premiera Dolnej Saksonii, z wykształcenia jest ekonomistką i lekarzem ginekologiem (studia w Medizinische Hochschule Hannover ukończyła w 1987 roku). Karierę polityczną zaczęła dość późno jak na niemieckie standardy, ponieważ początkowo swoje plany zawodowe wiązała z ginekologią. Do CDU wstąpiła w 1990 roku, w wieku 32 lat. W czasie swojej politycznej kariery zajmowała róże stanowiska. W 2003 roku została ministrem spraw społecznych, a zaledwie 2 lata później weszła w skład rządu Angeli Merkel jako minister do spraw rodziny, osób starszych, kobiet i młodzieży. Następną pozycją był podobny tematyczni minister do spraw socjalnych i pracy. Ostatnim zajmowanym przez nią stanowiskiem był minister obrony. Mimo mocnego zaangażowania w sprawy państwowe, od wielu lat podkreśla wagę Unii Europejskiej. Uważa, że wspólna waluta nie wystarczy, a do obrony przed rozpadem potrzebna jest również unia polityczna. Powstawanie mniejszych europejskich sojuszy postrzega jako zagrożenie dla wspólnego rynku i ogólnej współpracy politycznej.

Europa jest kobietą

Na przewodniczącego Rady Europejskiej został wybrany Charles Michel, a na szefa dyplomacji Unii Europejskiej Josepa Borella. Donald Tusk określił ten wybór „idealną równowagą płciową”. Nawiązując do greckiej mitologii powiedział:

„Bardzo mnie to cieszy, bo Europa jest przecież kobietą”.

Decyzje podjęte wczoraj w Parlamencie Europejskim odebrane zostały z dużym entuzjazmem w całej Unii. Czy oznacza to, że od teraz UE będzie częściej stawiać na kobiety? Prognozy są jak najbardziej optymistyczne.