Upały w Polsce 2019

Upały, które zawitały do Polski już dają nam się we znaki. Gwałtowne ocieplenie klimatu i temperatury do ponad 30 stopni Celcjusza sprawiają, że nasze organizmy trudno odnajdują się w tych tropikach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla kilku województw ostrzeżenia.

Lekarze alarmują, żeby w najgorętsze godziny nie wychodzić z domu, zwłaszcza z małymi dziećmi i osobami starszymi. Władze miast spieszą się z rozstawianiem kurtyn wodnych, dzięki którym mieszkańcy mogą się schłodzić.

Z powodu upałów w Polsce, dyrektorzy niektórych szkół postanowili skrócić lekcje o 15 minut.

Z powodu upałów lekcje będą krótsze

Utrzymujące się od kilku dni upały spowodowały, że dyrektorzy kilku szkół w województwie zachodniopomorskim podjęli decyzję o skróceniu lekcji.

Jarosław Późniak - dyrektor szkoły w Bezrzeczu pod Szczecinem zarządził skrócenie lekcji z 45 minut do 30. Dodatkowo dyrektor zaapelował do rodziców, żeby obowiązkowo zaopatrzyli dzieci w wodę do picia.

"Dziś pomiar o godzinie ósmej rano przy pustej sali i otwartych oknach pokazywał 28,8 stopni Celsjusza. Proszę sobie wyobrazić co się dzieje, gdy w klasie jest ponad 20 dzieci i nauczyciel" - mówił w rozmowie z Onetem Jarosław Poźniak, dyrektor PSP Bezrzecze.

Jak widać placówka stara się zapewnić dzieciom jak najlepszy komfort w te upalne dni: "Najcieplej jest w tych salach dla maluchów oraz w świetlicy, dlatego po skróceniu zajęć, kiedy starsi uczniowie kończą lekcje, młodszych przenosimy do innych klas. Tak sobie radzimy" - dodaje dyrektor szkoły.

Podobne kroki podjęli już dyrektorzy innych placówek. Pomysł spodobał się również mieszkańcom: "Jeżeli jest taka pogoda, to pomysł jest bardzo dobry, że dzieci będą zaopatrzone w wodę i lekcje będą skrócone".

Jak zapowiada dyrektor szkoły program zajęć lekcyjnych będzie na bieżąco w zależności od pogody ustalany. 

Póki co prognozy pogody do piątku pokazują upały, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wysoką temperaturą i towarzyszącymi im gwałtownymi burzami z gradem.

Co myślicie o pomyśle krótszych lekcji z powodu upałów?

 

Źródło: Onet, Radio Zet