Unakit właściwości

Właściwości unakitu są niejednoznaczne. Unakit to podobno odmiana jaspisu z domieszką epidotu. Niektórzy jednak uważają, że to błędna klasyfikacja, a unakit tak naprawdę nie jest minerałem, lecz granitową skałą metamorficzną, będącą efektem hydrotermalnych metamorfoz. Metamorfozy polegają na przekształcaniu plagioklazy w epidot, kwarc i ortoklaz. Można powiedzieć, że unakit składa się z trzech minerałów:

 1. Epidotu – zasadowego krzemianu wapnia, glinu oraz żelaza, o zielonej barwie z odcieniami od pistacjowych, zielonożółtym, po brunatne. To właśnie dzięki zawartości epidotu, unakit ma tak pięknie zielony kolor.
 2. Ortoklazu – odpowiadającego za różowe elementy z wyglądzie unakitu. 
 3. Kwarcu – ditlenku krzemu, zazwyczaj bezbarwnego albo o jasnym zabarwieniu.

Poza tym, w unakicie możemy znaleźć jeszcze inne minerały, takie jak chromit, magnetyt, apatyt, ilmenit czy cyrkon. 

Ów skład unakitu, a także unieśmiertelniające się w unakicie - jak zauważa Maria Florkowa - siły kosmosu, dają unakitowi szczególną moc. Choć polska ezoteryczka Alla Alicja Chrznowska dodaje, że minerały, z racji tego, że są wydobywane z ziemi, należą do jej żywiołu. 

Unakit - skąd pochodzi?

Właściwości unakitu są bardzo znane w Ameryce Północnej. Kamień ten pochodzi bowiem z USA, a konkretnie z pasma górskiego Unaka w Apallachach. To właśnie tutaj w 1974 roku po raz pierwszy natrafiono na unakit. Jego główną właściwością jest dostrzeganie piękna wszechświata i pobudzanie ludzi do optymizmu. Z miejsca wydobycia unakitu pochodzi nazwa kamienia, ale występuje on również w Afryce, Chinach i Brazylii. Spotkacie go nie tylko w górach, ale również w dolinach rzek. 

Fot. iStock, kamień unakit

Unakit - właściwości w sferze psychicznej

A oto magiczne właściwości unakitu:

Zobacz także:

 • regeneruje – przyspiesza odzyskanie zdrowia, przywracając harmonię, wewnętrzną moc i pewność siebie. Podobnie jak jaspis czerwony właściwościami swoimi przynoszący energię. Albo jak rodonit właściwością swoją odbudowujący układ oddechowy,
 • transformuje - uzdrawia wewnętrzne blokady, a wręcz pozwala sobie je uświadomić, wyzwolić je z ciała,
 • uziemia – pozwala nawiązać bliższy kontakt z naszą planetą, z przyrodą,
 • uwalnia - oczyszcza z zakłóceń elektromagnetycznych w otoczeniu, uniemożliwiających indywidualnych rozwój i znalezienie własnej drogi życia,
 • ukierunkowuje – na przyszłość. Pomagając pogodzić się z trudną przeszłością, z dzieciństwem,
 • harmonizuje – dzięki połączeniu się z czakrą serca oraz z czakrą sakralną i czakrą podstawy kamień ten umożliwia osiągnięcie równowagi, zarówno duchowej, jak i mentalnej i emocjonalnej. Przywraca równowagę ying – yang, korzystnie wpływając szczególnie na emocje. Świetnie działa z takim kamieniem jak obsydian śnieżny - właściwością którego jest  uwalnianie od ograniczających emocji,
 • pomaga – w medytacji, gdyż jest stworzony wręcz do bycia towarzyszem w duchowych przemianach,
 • spełnia marzenia – podobno.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Unakit - właściwości w sferze fizycznej

Unakit właściwością swoją wspomaga zdrowie w następujący sposób:

 • wspiera system immunologiczny i układ krwionośny
 • pobudza do pracy układ pokarmowy, a szczególnie wątrobę i woreczek żółciowy
 • rozkurcza - unakit dobrze jest włożyć do kąpieli, ponieważ działa on rozkurczowo i przeciwbólowo na podbrzusze 
 • wspiera macierzyństwo – ezoterycy zalecają unakit kobietom, ponieważ kamień ten pomaga zbudować silniejszą więź z dzieckiem. Unakit wspiera również rozwój dziecka w łonie marki oraz łagodzi dolegliwości ciążowe, szczególnie żołądkowe, ale też wahania nastroju młodej matki
 • pobudza apetyt – tak, jeśli macie słaby apetyt, to unakit Wam pomoże go odzyskać. Bo, jak powiedziała aktorka McCollister: "Najpierw jemy, potem robimy wszystko inne".

Co jeszcze warto wiedzieć o unakicie? Znak zodiaku, numerologia, legenda

 1. Legenda – podobno podczas ukrzyżowania Jezusa, u jego stóp położono jaspis zielony. Na Kamień spadały krople krwi Chrystusa i tak zostały do dzisiaj. 
 2. Sklep – unakit kupicie w sklepach jubilerskich lub magicznych, z inną zdrowotną biżuterią, taką jak magiczne kolczyki, wisiorki, naszyjniki, kadzidełka, świeczki, aromatyczne olejki
 3. Zodiak – unakit odpowiada znakowi Skorpiona, cechującemu się siłą fizyczną i psychiczną, wytrwałością, tajemniczością i namiętnością. 
 4. Żywioł – żywiołami unakitu są woda i ogień.
 5. Numerologia – kamień ten jest kompatybilny z numerologiczną dziewiątką, wyróżniającą się się idealizmem, humanitaryzmem, poczuciem misji, wielkodusznością i chęcią niesienia pomocy. 
 6. Wykorzystanie – w związku z tym, że unakit występuje w postaci dużych bloków, można go wykorzystać na przykład w rzeźbiarstwie do tworzenia figurek. Poza tym wykorzystuje się go jako materiał wykończeniowy w architekturze. To także łatwy w obróbce kamień jubilerski, nadający się szczególnie – ze względu na naturalność i łagodność kolorów – do tworzenia kolczyków i bransoletek o naturalnym, surowym charakterze.

Pamiętajcie jednak, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających działanie litoterapii, a naukowcy deklarowane efekty przypisują efektowi placebo!

PRZECZYTAJ TAKŻE: