Uczulenie na hybrydy – objawy

Uczulenie na hybrydy, czyli reakcja alergiczna na zabieg manicure hybrydowego, jest dolegliwością pojawiającą się u coraz większej liczby osób. Dochodzi do niego nie tylko po pierwszym nałożeniu lakieru hybrydowego – i nie tylko u osób z bardzo wrażliwą skórą. Często problem ten dotyka panie, które od wielu lat nosiły na swoich paznokciach różne lakiery hybrydowe. Objawy uczulenia na hybrydę zazwyczaj pojawiają się dopiero kilka godzin po skończeniu zbiegu oraz mają różne nasilenie. Na początku są raczej niegroźne i zaczynają się od zmian na skórze wokół paznokci:

  • swędzenia,
  • zaczerwienienia,
  • łuszczenia,
  • powstawania malutkich pęcherzyków.

Zignorowanie pierwszych objawów, to znaczy nieusunięcie lakieru, może skutkować nasileniem reakcji alergicznej i dużo poważniejszymi konsekwencjami:

  • puchnięciem palców,
  • bólem palców,
  • oddzielaniem się płytki paznokci od łożyska,
  • puchnięcie innych części ciała,
  • wstrząsem anafilaktycznym.

W przypadku bardzo mocnego uczulenie na hybrydę, na przykład u osób, które nałożyły ją na paznokcie po raz pierwszy, proces pojawiania się kolejnych objawów może postępować bardzo szybko. Dlatego zawsze konieczne jest szybkie zdjęcie lakieru, a w razie gdy to nie pomoże – konsultacja z lekarzem.

Zobacz też: Manicure hybrydowy: czy lampa UV może powodować raka?

Uczulenie na hybrydy – przyczyny

Uczulenie na hybrydy: zniszczone paznokcie

Jedną z przyczyn uczulenia na hybrydę może być brak odpowiedniej pielęgnacji paznokci pomiędzy kolejnymi manicure. Raz na na jakiś czas należy robić sobie przerwę na regenerację i odżywienie paznokci. Po przeczytaniu wielu internetowych opinii łatwo dojść do wniosku, że alergia na hybrydy zwykle dotyka panie, które nosiły je stale przez nawet kilka lat. Przyczyną uczulenia może być także nieprawidłowe zdejmowanie lakieru hybrydowego, to znaczy jego zdrapywanie czy odrywanie. W ten sposób ekspresowo niszczymy sobie płytkę. Czasem winowajcą może być również aceton.

Uczulenie na hybrydy: nieprawidłowo wykonany manicure

Analiza wypowiedzi na forach internetowych pozwala odnieść wrażenie, że uczulenie na hybrydy jest problemem przede wszystkim osób, które wykonują manicure same w domu. Jakie błędy należą do najczęstszych? Po pierwsze niebezpieczne jest zbyt drastyczne wycinanie skórek, które pozostawia po sobie ranki. Tym gorzej jeśli potem zostaną jeszcze zalane. Po drugie – zbyt mocne zmatowienie, a dosłownie piłowanie płytek paznokci. Przypominamy, że blok do manicure służy do zdjęcie wierzchniego, tłustego filmu, a nie intensywnego ścierania powierzchni.

Zobacz też: 7 błędów w manicure hybrydowym. Jeden z nich grozi poważną chorobą!

Uczulenie na hybrydy: za słaba lampa

Trwałość manicure hybrydowego zawdzięczamy procesowi polimeryzacji, czyli zmiany stanu z płynnego na stały. Wbrew pozorom o jego nastąpieniu wcale nie świadczy utwardzenie lakieru. Może być ono pozorne, to znaczy chociaż paznokcie są twarde, procesy chemiczne wcale się nie zakończyły. W rezultacie składniki produktu zaczynają reagować z płytkami paznokci oraz skórą, co skutkuje uczuleniem na hybrydę. U źródła tego problemu tkwi najczęściej zbyt słaba lampa. Aby mieć pewność, że lakier hybrydowy zostanie poprawnie utwardzony, trzeba wybierać lampy o mocy co najmniej 36 Wat. Optymalna wartość wynosi z kolei 48-54 Wat. Przypominamy także, że kolejne warstwy lakieru powinny być cienkie. Obfite nakładanie lakieru utrudnia jego utwardzanie.

Jak zrobić manicure hybrydowy w domu? Oto instrukcja krok po kroku

Uczulenie na hybrydy: uczulenie na nikiel

Wiele osób wcale nie jest uczulonych na lakier hybrydowy, ale na inne substancje, z którymi mamy styczność podczas wykonywania manicure. Może być to na przykład nikiel czy chrom, które znajdziemy w akcesoriach do usuwania czy odsuwania skórek, np. tzw. kopytkach. W takiej sytuacji rozwiązaniem problemu jest przejście na produkty drewniane.

Uczulenie na hybrydy: alergizujący składnik lakieru

Dopiero gdy wykluczymy wszystkie wymienione powyżej czynniki, winą możemy obarczyć lakier hybrydowy. Z reguły wszystkie dopuszczone do sprzedaży hybrydy są przebadane pod kątem wpływu na ludzką skórę. Jednak w przypadku szczególnie wrażliwych osób, niektóre ich składniki mogą wywoływać uczulenie. Jest to kwestia bardzo indywidualna i trudno wskazać jedną alergizującą substancję. W takich sytuacjach najlepiej poszukać lakierów hybrydowych, które nie uczulają. Jedną z marek, która produkuje lakiery hybrydowe dla alergików jest CND Shellac.

Czy alergicy mają większe szanse na uczulenie na hybrydy?

Niestety tak. Zdaniem ekspertów osoby, które miały w przeszłości stwierdzone inne alergie - nawet zupełnie niezwiązane ze składnikami lakierów hybrydowych - mogą mieć większe predyspozycje do uczulenia na hybrydę. Z czego to wynika? Organizm tworzy często tzw. reakcje krzyżowe, które powodują, że jeśli w przeszłości byliśmy na coś uczuleni, jest spora szansa, że organizm będą dotykać kolejne alergie. 

Zobacz też: Paznokcie żelowe krok po kroku: 14 inspiracji na modny manicure

Uczulenie na hybrydy – jak wyleczyć?

Pojawienie się alergii na hybrydy wcale nie oznacza, że już nigdy nie będziemy mogły nosić manicure hybrydowego. Pierwszym krokiem do wyleczenia uczulenia na hybrydę jest natychmiastowe usunięcie lakieru. Jeśli reakcja alergiczna jest intensywna pomocne może okazać się przyjęcie środków przeciwalergicznych, na przykład wapna. Na skórę warto nałożyć też krem z witaminą A (z apteki), który przyspieszy regenerację skóry. Gdy te działania nie przyniosą poprawy i reakcja alergiczna na hybrydę dalej postępuje, konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze leki na receptę.

Po ustąpieniu uczulenia na hybrydę konieczny jest przynajmniej półroczny detoks od manicure, podczas którego skupimy się na regeneracji zarówno płytek paznokci, jak i skóry dłoni. W tym celu rekomendujemy na przykład manicure japoński, czyli popularną w Azji metodą naturalnego odżywiania i nabłyszczania płytek. Gdy nasze paznokcie wrócą już do dawnej formy, możemy ponownie spróbować manicure hybrydowego. Warto jednak wymienić wszystkie akcesoria na nowe, sprawdzić moc lampy i zmienić producenta lakierów. Jeśli wykonujemy manicure hybrydowy w domu, pamiętajmy o wszystkich opisanych wcześniej zasadach.